שתף קטע נבחר

הסוד נחשף: כך ארגנטינה סייעה לגרעין הישראלי

לפי מסמכים שנחשפו על ידי הארכיון האמריקני ופורסמו ב"פוריין פוליסי", ישראל רכשה ב-1964 מארגנטינה 80 עד 100 טון של "עוגה צהובה" - שלב הכרחי בדרך לפצצה. ארה"ב לא ידעה דבר

לאחר כ-50 שנה נחשפת חתיכה נוספת בפאזל המסתורי של הגרעין הישראלי . בכתבה נרחבת שפרסם המגזין "פוריין פוליסי" מתואר כיצד הצליחה ישראל בשנות ה-60 של המאה שעברה לרכוש מארגנטינה בין 80 ל-100 טון של "עוגה צהובה" - אבקה המופקת מעפרות אורניום - המהווה שלב חיוני בדרך לפצצה גרעינית, לפי מקורות זרים. בישראל שומרים על מדיניות של עמימות בנושא הגרעין.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

הכתבה מתבססת על 42 מסמכים מסווגים, שפורסמו לראשונה על ידי הארכיון האמריקני לביטחון לאומי ופרויקט ההיסטוריה הבינלאומית של העשרת הגרעין. המגזין האמריקני מזכיר כי אחד מההיבטים של פרויקט הגרעין הישראלי שנותרו מסתוריים הוא כיצד ישראל הצליחה להשיג מרכיבים שיהפכו את תוכנית הגרעין שלה לצבאית.

 

ישראל בנתה את הכור בדימונה בסיוע של צרפת שהסכימה לספק לה דלק גרעיני, אולם תחת שלטונו של שארל דה גול השתנתה המדיניות הצרפתית ועד שנת 1963, כשבניית הכור כמעט הושלמה, הטילה צרפת מגבלות חמורות על אספקת אורניום לדימונה.

 

לפי הכתבה במגזין האמריקני, בשלב זה ישראל ניסתה להפיק אורניום מפוספטים, אך בשל העלויות הגבוהות התבהר כי חייבים למצוא מקור אחר. ואכן, כך נכתב, ב-1964 גילתה סוכנות הביון הקנדית כי ממשלת ארגנטינה ביצעה פעולות לקראת העברה של 80 עד 100 טון של "עוגה צהובה" לישראל. קנדה שיתפה את המידע עם בריטניה שחלקה את המידע עם ארצות הברית.

 

ב-CIA היו סקפטיים לגבי הדוח הקנדי, אך בחודש יוני 1964 מחלקת המדינה האמריקנית וסוכנות הביון החליטו לבדוק זאת. לפי הדיווח, אנשי השגרירות האמריקנית בבואנוס איירס אישרו מגורמים מקומיים בארגנטינה כי שנה לפני כן ישראל סיכמה על עסקה לרכישת 80 טון של "עוגה צהובה" מארגנטינה. לפי הכתבה, ארה"ב עימתה את ארגנטינה עם המידע שהיה ברשותה וזו הודתה כי אכן התבצעה עסקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור הגרעיני סמוך לדימונה
צילום: צפריר אביוב:
מומלצים