שתף קטע נבחר

צילום: AP

פג האולטימטום, אנשי מורסי: זו הפיכה, יישפך דם

רגע האמת של מצרים: ב-17:30 פג האולטימטום שהציב הצבא למורסי, וקצינים התפרסו בבניין הטלוויזיה הממלכתית לקראת הודעה רשמית. יועצו של מורסי: "הפיכה צבאית יצאה לדרך, שום הפיכה לא יכולה להתחולל ללא שפיכות דמים". שידור חי מקהיר

שעת ה-ש' הגיעה: האולטימטום של 48 שעות שהציב צבא מצרים לנשיא מוחמד מורסי להגיע ל"הסדר" עם האופוזיציה פקע הערב (יום ד') בשעה 17:30, ושעה קלה אחר כך הודיע יועצו של מורסי לביטחון לאומי: "הפיכה צבאית יצאה לדרך, ושום הפיכה צבאית אינה יכולה להתחולל נגד התנגדות עממית ללא שפיכות דמים משמעותית". בכיכר תחריר בקהיר מפגינים גם בשעה זו, כמדי יום בימים האחרונים, מאות רבות של אלפים בקריאה למורסי להתפטר.

 

מאז הצהריים נועד הצבא עם שורה של אישים בכירים, והוא הודיע כי בסיום הפגישה ימסור הצהרה. ההודעה תימסר כנראה ב-21:30 שעון ישראל. לפי אחד הדיווחים בתקשורת המצרית, מורסי הושם במעצר בית, אולם לדיווח זה אין אישור רשמי משום מקור אחר. מקורות ביטחוניים אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי על מורסי וכמה בכירים אחרים באחים המוסלמים נאסר לעזוב את מצרים. במה שנראה כהפגנת כוח, מאות חיילים קיימו הערב תהלוכה עם משוריינים ליד ארמון הנשיאות. צבא מצרים הציב גדרות תיל ומחסומים סביב מטה המשמר הנשיאותי שבו לפי הדיווחים נמצא מורסי. ynet העביר שידור חי מקהיר. 

 

 

שעה קלה לפני פקיעת האולטימטום דיווחו מקורות ביטחוניים כי כוחות הביטחון המצריים הקיפו את אולפני הטלוויזיה הממלכתית של מצרים במרכז קהיר עם כלי רכב משוריינים. לפי המקורות, אנשי צוות שאינם מעורבים בשידורים החיים עזבו את בניין הטלוויזיה, וקציני צבא נכנסו לחדר החדשות והחלו מפקחים על התכנים המשודרים בהם. יצוין כי גם ביום הדחת הנשיא הקודם חוסני מובארק נכנסו אנשי צבא לבניין הטלוויזיה ופיקחו על שידור ההודעה של סגנו, עומר סולימאן, לפיה הנשיא מובארק התפטר.

 

ההמונים בכיכר תחריר לפני פקיעת האולטימטום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההמונים בכיכר תחריר לפני פקיעת האולטימטום(צילום: רויטרס)

האחים המוסלמים סירבו להיפגש עם הצבא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האחים המוסלמים סירבו להיפגש עם הצבא(צילום: EPA)

 

מאירועי השעות האחרונות במצרים:

  • כשעה אחרי פקיעת האולטימטום פרסם יועצו של מורסי לביטחון לאומי הודעה, שבה האשים כי הפיכה צבאית יצאה לדרך והזהיר כי הדבר יגרום לשפיכות דמים משמעותית.
  • כלי תקשורת מצריים וערביים דיווחו כי מורסי הושם במעצר בית, אולם ללא כל אישור ממקור מהימן.
  • אחרי שלל שרים שהתפטרו, גם מזכיר הממשלה המצרית הודיע כי הוא מתפטר על רקע פקיעת האולטימטום.
  • עם פקיעת האולטימטום פרסמה לשכת מורסי הצהרה שבה חזר הנשיא המצרי על דבריו מאתמול, לפיהם הוא מוכן להתחייב למפת דרכים שתכלול הרכבת ממשלת הסכמה עם נציגי פלגים שונים. הודעתו אינה כוללת פשרה חדשה ומשמעותית הצפויה לספק את הצבא.
  • בשעה 17:30 פקע האולטימטום, והמונים כבר המתינו בכיכר להצהרת הצבא.

במצרים דווח כי הצבא הודיע שיפרסם הצהרה ב-17:30 שעון ישראל. זהו מועד פקיעת האולטימטום שהציב למורסי להגיע להסכמה עם האופוזיציה לפתרון המשבר. בהמשך מסר הצבא כי הודעה תינתן בתום ישיבת החירום שהוא מקיים.

גורמי אופוזיציה מסרו כי נציג תנועות האופוזיציה במדינה אל-בראדעי נפגש עם שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי. האחים המוסלמים הוזמנו גם הם לפגישה עם ראשי הצבא, אך סירבו בטענה שמבחינתם יש נשיא נבחר אחד - מורסי - וכך יישארו הדברים.

  • צבא מצרים נערך סביב בניין הטלוויזיה הממלכתית במדינה, ומפקח על התכנים המשודרים בה.

תנועת "תמרוד", שעומדת מאחורי ההפגנות נגד השלטון, קראה למפגינים להתאסף החל מ-15:00 מול מטה המשמר הנשיאותי בקהיר שבו שוהה מורסי.

ארגון האחים המוסלמים הודיע שיקיים מסיבת עיתונאים אחר הצהריים.

דיווח: שר הפנים מוחמד איבראהים הורה לעצור בכירים באחים המוסלמים בגין הסתה להרג ולאלימות.

הפיקוד העליון של הצבא התכנס לדיון חירום.

דובר ארגון הטרור האיסלאמיסטי "אל-גמאעה אל איסלאמיה" אמר כי על מורסי לקיים בחירות מוקדמות לנשיאות, והצטרף בכך לעמדת המפלגות הסלפיות.

דיווח: הצבא מאבטח מוסדות ממשלה ומחסני נשק, עצר גורמים באחים המוסלמים במעצר בית, מפקח על כספי הארגון.

הבנק המרכזי במצרים הורה לבנקים לסגור את הסניפים ולסיים את המסחר במטבע חוץ מוקדם מהרגיל.

כוויית הייתה למדינה הערבית הראשונה שקראה לאזרחיה לעזוב את מצרים ולהימנע מלהגיע אליה.

 

צפו: קוראים למורסי להסתלק במטרו של קהיר

 

מאז שעות הצהריים ניכרה תכונה רבה בקרב הצמרת המדינית והביטחונית של המדינה. מעט אחרי שדווח כי בכירי הצבא התכנסו לדיון חירום

על רקע סירובו של מורסי לעזוב את כס הנשיאות, נמסר כי מפקד הצבא, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי, נועד עם מנהיג האופוזיציה הליברלית מוחמד אל-בראדעי, הנתפש בעיני מתנגדיו החילונים של מורסי כמועמד המוביל להחליפו בתפקיד הנשיא.

 

בפגישה בצהריים השתתפו גם מנהיגי תנועת המרי הצעירה "תמרוד" המובילה את המחאה נגד מורסי, ראשי אוניברסיטת אל-אזהר - המוסד האיסלאמי החשוב ביותר במדינה, וראשי הכנסייה הנוצרית הקופטית שהביעו אתמול אף הם תמיכה במתנגדי מורסי. גם נציגי מפלגת א-נור האיסלאמית הקיצונית השתתפו בפגישה, העשויה לרמז על ההכנות לסילוקו של מורסי.

 

גם היום הרוגים ופצועים בהתפרעויות במצרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם היום הרוגים ופצועים בהתפרעויות במצרים(צילום: AFP)

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

"הפיקוד הכללי של הכוחות המזוינים נועד בשעה זו עם כמה בכירים דתיים, לאומיים ופוליטיים ועם נציגים בולטים של תנועות הצעירים", נמסר מהצבא במהלך הדיון, "הפיקוד הכללי יפרסם הודעה מיד עם סיום הפגישה".

 

האחים לא באו לפגישה: "יש רק נשיא אחד"

בתוך כך, הזרוע הפוליטית של האחים המוסלמים דחתה קריאה של מפקד הצבא להיפגש איתו ועם אנשיו. "לא ניענה להזמנות מצד אף אחד. יש

לנו נשיא, וזה הכול", אמר ווליד אל-חדאד, מנהיג בכיר במפלגת "החירות והצדק", הזרוע הפוליטית של תנועת האחים המוסלמים. דובר של מורסי אמר כי הנשיא מאמין ש"מוטב לו למות בעודו עומד כמו עץ ומגן על בחירתו הלגיטימית לתפקיד הנשיא", מאשר לשקוע במצולות ההיסטוריה כמי שהרס את תקוותיהם של המצרים לדמוקרטיה.

 

לפי מקורות במצרים, אל-בראדעי נבחר לייצג את "חזית ההצלה הלאומית", קואליציית ארגוני האופוזיציה למורסי, כדי לנהל משא ומתן עם הצבא בשמן ולדרוש ממנו להתערב כדי להפסיק את "מרחץ הדמים". יותר מ-20 בני אדם נהרגו ומאות נוספים נפצעו במהומות בין תומכי מורסי למתנגדיו מאז 30 ביוני.

 

מפגינים נגד מורסי ליד אוניברסיטת קהיר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים נגד מורסי ליד אוניברסיטת קהיר(צילום: AFP)

 

כשעתיים לפני פקיעת האולטימטום, התפרסו כאמור אנשי צבא בבניין הטלוויזיה על גדת נהר הנילוס במרכז קהיר. חיילים התייצבו בחדרים ובאולפנים שבהם נערכים ומצולמים שידורי החדשות, וקצינים ממחלקת התקשורת של הצבא נכנסו לחדר החדשות עצמו כדי לפקח על התכנים המשודרים. הטלוויזיה הממלכתית מופעלת בשנה האחרונה על-ידי שר ההסברה, איש האחים המוסלמים, ודיווחיה עד כה היו אוהדים בעיקרם כלפי הממשלה. אלא שכבר ביומיים האחרונים נראה היה שחל שינוי באופן הסיקור של האירועים במצרים, והוא הפך מאוזן יותר. שינוי דומה נרשם בסיקור ברדיו המצרי.

 

העמוד הרשמי של צבא מצרים. השופר של הודעותיו ()
העמוד הרשמי של צבא מצרים. השופר של הודעותיו

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

גורמים צבאיים חשפו אתמול חלקים מ"מפת הדרכים" שגיבשו מנהיגי הצבא להחלפת שלטון מורסי. התוכנית כוללת לדבריהם את פיזור

הפרלמנט האיסלאמיסטי, ניסוחה מחדש של החוקה והעלאה לשלטון של מועצה זמנית עד לקיום בחירות חדשות לנשיאות, בתוך תשעה חודשים עד שנה. בראש הממשלה הזמנית, כך נטען, יעמוד אחד ממפקדי הצבא.

 

אמש, פחות מיממה לפני פקיעת האולטימטום, נשא מרוסי נאום חריף לאומה ובו הבהיר כי אין בכוונתו להתפטר. "לא אקבל תכתיבים", ירה נשיא מצרים, והדגיש את העובדה שנבחר באופן דמוקרטי לתפקיד ולכן לא ניתן להדיחו. הוא שב והודה כי לאורך השנה האחרונה עשה טעויות, אך דחה בתוקף את האפשרות שהצבא יתפוס את השלטון והביע נכונות לשלם גם בחייו עבור השמירה על שלטון "לגיטימי".


פורסם לראשונה 03/07/2013 16:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מפגינים נגד מורסי בכיכר תחריר
צילום: EPA
צילום: EPA
תפילה המונית בכיכר תחריר
צילום: EPA
צילום: Gettyimages
מפגינים במצרים. רוצים מהפכה שנייה
צילום: Gettyimages
צילום: AP
כוחות הביטחון המצריים בכוננות עליונה
צילום: AP
מומלצים