שתף קטע נבחר

מת דאג אנגלבארט, ממציא העכבר

ב-9 בדצמבר 1968, באולם כנסים אפור בסאן פרנסיסקו הציג חוקר צעיר את מה שאנחנו מכירים היום כעכבר מחשב. אמש הוא נפטר בגיל 88

בגיל 88 מת אמש (ד') דאגלס אנגלבארט, שהמציא את עכבר המחשב. בתו סיפרה שהוא מת מכשל בכליות. אנגלבארט היה חוקר ואיש טכנלוגיה שכבר משנות ה-60 תיאר חזון של עולם ממוחשב שמגדיל את הידע האנושי.

 

אם כל ההדגמות

ב-9 בדצמבר 1968, באולם כנסים אפור בסאן פרנסיסקו עלתה על הבמה חבורה מעונבת מאד, גם אם קצת אקצנטרית - אנגלברט מסטנפורד ו-17 עמיתיו ממכון SRI (ר"ת של Stanford Research Institution).  על במת מושב הסתיו של כנס Joint Computer Conference, בפני 1,000 איש, ערכה חבורת הגיקים הדגמה בת 90 דקות, שלימים תזכה לכינוי "The mother of all Demos", אם כל ההדגמות.

 

  

באירוע המכונן הזה, הציגו אנגלברט ועמיתיו שורה של טכנולוגיות ויישומים עתידניים שנראו אז כמו מדע בדיוני, שעתידים לעצב את 40 השנים הבאות של הטכנולוגיה. ההדגמה של אנגלברט כללה הופעת בכורה ליצור טכנולוגי חדש נוסף, אולי החשוב מכולם: "מחוון מיקום X-Y למערכת תצוגה", או "עכבר", כפי שאנחנו עדיין מכירים אותו היום, למרות מסכי המגע וזיהוי התנועות על ידי מצלמה.

 

העכבר של אנגלברט היה בעצם קופסת עץ קטנה, שבבסיסה שני דיסקים שחובר לחיישן ובחלקה העליון כפתור. כשהיד הניעה את הקופסא על משטח ישר, החיישן זיהה את התנועה ותוכנה תרגמה אותה לשינוי קואורדינטות של הסמן על המסך. מאוחר יותר פיתח את הגירסה המשופרת של ההמצאה שכללה שני גלגלים ואפשרה לנוע על שני צירים. SRI - מכון המחקר שבו עבד, מכר את ההמצאה לאפל, שהוציאה עכבר עם מחשב הליסה ב-1983.

 

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

ידע אנושי מוגדל

אנגלבארט גם שוחח בשיחת וידאו ראשונה מסוגה עם עמיתיו שהיו במרחק של 48 קילומטרים ממקום הנכס, והסביר כיצד ניתן לחבר יחדיו עמודי מידע באמצעות קישורים שמבוססים על טקסט - לינקים. פיתוחים כאלה זיכו לאחרונה את חלוצי האינטרנט בפרס ממלכת אנגליה.

 

אגלבארט לא התעשר מהמצאותיו בניגוד לחלוצי הטכנולוגיה האחרים משנות ה-70, כמו ביל גייטס וסטיב ג'ובס. ופעל מתוך אמונה שמחשבים יוכלו להרחיב את הידע האנושי. בראיון ב-2005 ציין כי בשני העשורים האחרונים הוא נכשל, כי לא הצליח להשיג מימון למחקרים שלו, או לפתוח בדו-שיח עם אף אחד. בנאומיו ומאמריו הוא תיאר חברה שבה עובדים יעילים חוקרים מידע ממחשבים משותפים. ב-1961 כבר פרסם מאמר שבו כתב כי "האפשרויות שאנחנו מנסים להשיג, שמערבות יחסי אדם-מכונה, יועילו באופן משמעותי לטיפול במידע"

 

ההמצאות של אנגלבארט זיכו אותו בפרס ה-National Medal of Technology מהנשיא ביל קלינטון בשנת 2000, והוא זכה בפרס טיורינג היוקרתי. בשנותיו האחרונות הוא התגורר בעיר אתרתון, סמוך לאוניברסיטת סטנפורד. 

 

בידיעה השתתפו אהוד קינן ושוקי גלילי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים