שתף קטע נבחר

סוף למבוכה: 'יד ימינו של בן לאדן' גורש מבריטניה

מאז 2001 מנסה ממשלת בריטניה לגרש משטחה את אבו קטדה, שהורשע בירדן במעורבות בפיגועים נגד מטרות ישראליות ואמריקניות, אך נתלה בחוקי זכויות האדם בבריטניה כדי להימנע מגירוש

לאחר שנים של קרבות משפטיים שהביכו את ממשלת בריטניה, מטיף מוסלמי קיצוני גורש הלילה (א') מלונדון לירדן. אבו קטדה תואר בעבר על ידי שופט ספרדי כ"יד ימינו של אוסמה בן לאדן באירופה". הוא הואשם באיום על הביטחון הלאומי של בריטניה, גיוס כסף לארגוני טרור ומתן הנחיה והכוונה דתית למחבלים. כבר ב-2009 הוחלט לגרשו לירדן אך מאז התנהל מאבק משפטי שבמהלכו טען כי לא יזכה למשפט צדק בירדן ונתלה בחוק זכויות האדם הבריטי כדי להשתחרר ממעצר ולמנוע את הסגרתו.

 

אבו קטדה שב לביתו ב-2012 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו קטדה שב לביתו ב-2012(צילום: AFP)

"האיש המסוכן הזה סולק משטחנו כדי לעמוד בפני הדין בארצו שלו", אמרה שרת הפנים תרזה מאי, שעמדה בראש המאמצים לגרש את אבו קטדה, "אני שמחה שהנחישות של הממשלה הזאת ניצחה ולפחות הצלחנו להשיג את מה שקראו לו זמן רב ממשלות קודמות, הפרלמנט והציבור הבריטי".

 

אבו קטדה, אב לחמישה בן 42, נולד בבית לחם, בשם עומאר מחמוד מוחמד אותמאן. הוא הצהיר על רצונו לוותר על אזרחותו הירדנית ולשוב לארץ מולדתו. הוא הגיע לבריטניה מירדן בספטמבר 1993 באמצעות דרכון מזויף וזכה למקלט מדיני עבור בני משפחתו. בירדן הורשע בהיעדרו במעורבות בשני פיגועים ונידון ל-15 שנות מאסר בגין תכנון פיגועים נגד מטרות ישראליות ואמריקניות במדינה. לטענת אבו קטדה, הוא עונה והודאותיו הוצאו ממנו בכוח.

 

אבו קטדה מובא לשדה התעופה, הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו קטדה מובא לשדה התעופה, הלילה(צילום: AFP)

בני המשפחה ממתינים בירדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בני המשפחה ממתינים בירדן(צילום: רויטרס)

 

במרוצת השנים תואר אבו קטדה בבריטניה כ"מנהיג הרוחני של אל קאעידה באירופה", "המטיף הקיצוני החשוב בבריטניה", וכ"איום משמעותי על הביטחון הלאומי של בריטניה". הוא נעצר לראשונה ב-2001, אז תואר על-ידי ועדת הערעורים המיוחדת למהגרים כ"אדם מסוכן באמת" המעורב בפעילויות טרור הקשורות לארגון אל קאעידה. הוועדה הודיעה כי הצדיק בפני ציבור תומכיו מספר פיגועים ברחבי העולם, בהם 11 בספטמבר 2001.

 

אבו קטדה פרסם שורה של פתוות בבריטניה, שבהן הביע תמיכה ברצח כופרים וכמה קלטות שבהן כיכב נמצאו בדירתו בהמבורג של מוחמד עטא, אחד המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור באמריקה. הוא הורשע בהיעדרו בירדן בקשירת קשר לביצוע פיגוע נגד שני מלונות בעמאן ב-1998, ואספקת מימון וייעוץ למחבלים שביצעו שורה של פיגועים נוספים.

 

המטיף הכחיש לאורך השנים כי הוא "שגריר של אל קאעידה באירופה" והתעקש כי מעולם לא נפגש עם אוסמה בן לאדן. הוא יצא ונכנס למאסר בעקבות פסיקות שונות בענייניו ובמרס נשלח שוב לכלא מכיוון שהפר את תנאי הערבות שלו.

 

אבו קטדה שב לביתו ב-2012 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אבו קטדה שב לביתו ב-2012(צילום: EPA)

 

בחודש שעבר הסירה ירדן את המכשול האחרון לגירושו, עם אישור הסכם הסגרה שנתן מענה לחשש

השופטים הבריטים שהודאות שהושגו בעינויים ישמשו נגד אבו קטדה.

 

כעת אמרה השרה מאי כי בריטניה צריכה לבחון היטב את חוקי זכויות האדם שלה "כדי לבטל את הערכאות הרבות לערעורים שעומדות בפני אזרחים זרים שאנחנו רוצים לגרש". הפרשה גרמה מבוכה לממשלות הבריטיות לאורך השנים, שביקשו לגרשו, וגררה דיון תקשורתי חריף על תנאי המקלט המדיני וזכויות האדם בבריטניה.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אבו קטדה. טען שעונה בירדן והודאותיו נגבו ממנו בכוח
צילום: AFP
מומלצים