שתף קטע נבחר

פליסיאן הואשם: נקמה ועוינות לנטייה המינית

כתב אישום חמור על שני מעשי רצח ועשרה ניסיונות לרצוח הוגש הבוקר נגד חגי פליסיאן בפרשת הברנוער: "הוא עזב את המקום רק לאחר שאזלה התחמושת במחסנית האקדח"

מדינת ישראל נגד חגי פליסיאן - שני מעשי רצח ו-10 ניסיונות רצח: עם מעצרו של חגי פליסיאן (23) מבני ברק בחשד למעורבותו ברצח בברנוער ב-2009, טענו בקהילה הגאה בניגוד להערכת המשטרה כי מדובר בפשע שנאה. כתב האישום שהוגש הבוקר (יום ב') נגד פליסיאן לבית המשפט המחוזי בתל-אביב מגלה כי הנאשם ביקש לפגוע במנהל המועדון דאז שאול גנון ובמקביל "לגרום למותם בכוונה תחילה של באי המועדון, וזאת מתוך זעם על הפגיעה ומחמת עוינותו לנטייתם המינית".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אלפי חרדיות מנעו מנשות הכותל להתפלל במתחם

בן 18 טבע למוות בחיפה

 

בכתב האישום שהגישו עורכי הדין אסף שביט ואשרה גז-אייזנשטיין מפרקליטות מחוז תל-אביב, נטען כי פליסיאן רצח את מדריך מועדון הקהילה ההומו-לסבית ניר כץ (26) ואת הנערה ליז טרובישי (16) ושהוא ניסה לרצוח 10 שוהים במועדון, שנפגעו מהירי באורחים שונים.

 

לפי כתב האישום, פליסיאן "אחז באקדח וירה לכיוון הנוכחים בחדר המרכזי במועדון, מתוך כוונה לרצוח את מי שייפגעו בירי שביצע בלא הבחנה לעברם. לאחר מכן, נכנס הנאשם לחדרי המועדון הצדדיים, תר שם אחר קורבנות נוספים, וירה לעברם במטרה לרצוח רבים מביניהם. הנאשם עזב את המקום רק לאחר שאזלה התחמושת במחסנית האקדח".

 

סנגוריו של פליסיאן, עורכי הדין משה יוחאי, שמשון וייס וערן צלניקר, אמרו בתגובה כי "היום הוגש כתב אישום, הלכה למעשה מתחיל הקרב להוכחת חפותו של חגי פליסיאן. יודגש כי בניגוד לדברי הפרקליטות בבקשה למעצר עד תום ההליכים חגי פליסיאן הכחיש כל קשר לאירוע הקשה המתואר בכתב האישום".

 

המסרונים והמדובבים הפלילו. חגי פליסיאן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המסרונים והמדובבים הפלילו. חגי פליסיאן(צילום: מוטי קמחי)

 

מסרון ששלח פליסיאן לעד המדינה (אילוסטרציה) ()
מסרון ששלח פליסיאן לעד המדינה (אילוסטרציה)

 

עוד צוין בכתב האישום כי במועד שאינו ידוע לתביעה, שמע פליסיאן כי גנון פגע מינית באדם המקורב לו. סמוך לכך, פנה פליסיאן למי שבהמשך הפך להיות עד המדינה בפרשה וקיבל ממנו פרטים על אודות גנון וכן על מועדון הברנוער, אופיו וזמני פעילותו. לפי כתב האישום, "בשלב זה גמלה בלבו של הנאשם החלטה לגרום בכוונה תחילה למות הבגיר כנקמה על הפגיעה המינית במקורבו".

 

הפרקליטות מבקשת לעצור את פליסיאן עד תום ההליכים הפליליים נגדו. בבקשה צוין כי "הנוכחים במועדון ניסו להימלט על נפשם ולמצוא מקומות מסתור, תוך שפליסיאן המשיך בקור רוח ואכזריות במעשה הירי. פליסיאן מונע רגשות נקם וזעם, רצח וניסה לרצוח בני נוער חפים מפשע, אשר לא הכירם ולא ידע דבר על אודותיהם, אך בשל נוכחותם במועדון הברנוער. המעשה הנפשע והנתעב, גרם למותם של שני צעירים, ובנוסף, לנזקים חמורים בגוף ובנפש לכל מי שנכח במועדון בליל הרצח".

 

"מדובר בחופש שלנו!" 

הפרליטות צירפה לבקשה ראיות מוצקות לכאורה לטענתה להוכחת אשמתו של פליסיאן. בשניים ביוני שלח פליסיאן מסרון למכשיר הטלפון הנייד של עד המדינה וכתב: "תקשיב, אני אמרתי ל... לא לדבר על הנושא של הבר הזה הזין הזה ואני לא מבין למה אתה מנסה לפתוח את מה שהיה מת. לא צריך להעיר את המתים אחי, מדובר בחופש שלנו!". בשלושה ביוני כתב פליסיאן לעד המדינה במסרון: "תקשיב לי טוב, עבר ארבע שנים, עד עכשיו היה שקט. אתה מבין? שיישאר גם ככה. לא צריך לפתוח את זה, אל תנסה לפתוח את זה. עכשיו אנחנו צריכים שקט בחיים. תשמע, אף אחד לא יכול לדעת שזה אנחנו, עשינו עבודה נקייה שם בבר נוער".

 

הפרקליטות טוענת עוד כי פליסיאן הפליל את עצמו בנוגע לביצוע הרצח בפני מדובבים שהופעלו בתא המעצר שבו שהה. עוד נטען כי פליסיאן אמר למדובבים כי העלים את האקדח שבאמצעותו ביצע את הרצח, שרף את הבגדים שאותם לבש בעת הרצח ושהוא מצר על כך שנתן אמון בעד המדינה ושוחח עמו על אודות הרצח מבלי שחשד כי העד מקליט את השיחה. כמו כן נאמר כי פליסיאן הודה שניסה לתאם גרסה כדי לבסס את הגנתו באמצעות העברת מסרים בהתכתבות על גבי קירות תא המעצר, יחד עם עצור אחר בחקירה.   

 

נרצחו ביריות. ניר כץ וליז טרובישי ז"ל (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי) (צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)
נרצחו ביריות. ניר כץ וליז טרובישי ז"ל(צילום: שאול גולן, אדוה נפתלי)

 

סנגוריו של פליסיאן. עורכי הדין משה יוחאי, שמשון וייס וערן צלניקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סנגוריו של פליסיאן. עורכי הדין משה יוחאי, שמשון וייס וערן צלניקר(צילום: מוטי קמחי)

 

מהאגודה למען הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) נמסר בתגובה כי "אנו מברכים על כך שהפרקליטות הכירה בכתב האישום שמדובר ב'רצח ממניעי נקמה ועוינות' כלפי קהילת הלהט"ב. אנו מקווים שצעד זה יאפשר לקדם את חקיקת חוק הפיצויים לנפגעי הברנוער שצפוי לעלות בקרוב לאישור ועדת השרים לחקיקה. הן המשטרה והן הפרקליטות מכירים בכך שמדובר בפשע שנאה שנועד לפגוע בבני נוער להט"בים חפים מפשע, ולכן על המדינה לסייע לפצועים ולמשפחות ההרוגים להשתקם".

 

פליסיאן נעצר בתחילת יוני עם אדם המקורב לו ועם טרלן חנקישייב בשל חשד למעורבות ברצח הכפול. במקביל לכתב האישום נגד פליסיאן, הוגש היום כתב אישום נגד מקורבו בגין שידול לעסקת נשק. מכתב האישום עולה כי מקורבו של פליסיאן חשד שאדם מסוים הצית את הרכב ששימש אותו ופנה לעד המדינה בפרשת הברנוער כדי שיספק לו אקדח. עד המדינה ציין כי "הנאשם אמר בין היתר 'אני רוצה דם, לעשות אותו נכה לכל החיים, שיהיה בטיפול נמרץ'".

 

עם מעצרם של השלושה טענו כאמור בקהילה הגאה כי בניגוד להערכת המשטרה הרצח בברנוער הוא פשע שנאה. במקביל עצרה המשטרה גם את שאול גנון, ששימש כמנהל המועדון בעת ביצוע הרצח. במשטרה הביעו בתחילה סברה כי תקיפה מינית שביצע גנון לפי החשד במקורבו של פליסיאן הובילה לנקמה. בהמשך נחשף כי המשטרה חתמה על הסכם שלפיו גנון ישמש כעד תביעה בתיק.

 

רצח כפול ו-10 ניסיונות רצח. זירת הטבח ב-2009 (צילום: AP) (צילום: AP)
רצח כפול ו-10 ניסיונות רצח. זירת הטבח ב-2009(צילום: AP)

 

במקביל נחתם הסכם עד מדינה עם מקורבו של טרלן חנקישייב. בשלב חקירת החשודים ברצח נמלט עד המדינה מדירת המסתור שבה שהה תחת שמירה משטרתית. כעבור יומיים הוא אותר ברחוב יצחק שדה בתל-אביב. אמש נחשף ב-ynet כי האיש יקבל 120 אלף שקל עבור עדותו לצורך שיקומו הכלכלי.

 

למרות הביקורת הציבורית הקשה והפיאסקו שהוביל לחשיפת פרטי הפרשה עוד לפני הסרת צו איסור הפרסום ולבריחת עד המדינה, ביקשה היחידה המרכזית של משטרת מחוז תל אביב לבחון את עבודתה על פי השורה התחתונה - הגשת כתב אישום. החקירה הארוכה, בפיקודם של ניצב-משנה גדי אשד וסגן-ניצב ניסים דאודי, הביאה עמה לחץ ציבורי כבד וכעת התפנו גורמים ביחידה להדגיש כי הביקורת על המשטרה הייתה מוגזמת בחלקה.

 

על פי אנשי היחידה, כתב האישום נגד פליסיאן מבוסס היטב ונשען על ארבע "רגליים": הקלטות שביצע עד המדינה, הוכחת המניע של שאול גנון והקטין, הפרכת האליבי של פליסיאן ואמירותיו

 שמפלילות אותו וקושרות אותו לרצח. גיוס עד המדינה, לתחושתם, היה הכרחי משום שמדובר בקבוצה פלילית מגובשת שקשה מאוד לגרום לה לשוחח שוב על רצח שאירע לפני זמן כה רב.

 

"אין ספק שמבחן התוצאה ראוי לכל שבח והערכה", כתב לשוטרים מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו. "יחד עם זאת היו בדרך גם שגיאות וחובתנו לבחון אותן לשם הפקת לקחים ולמנוע הישנות טעויות בעתיד". סאו הוסיף ואמר: "אני מוקיר וגאה בפועלכם ולא ניתן להתעלם מהתוצאה הסופית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חגי פליסיאן בבית המשפט, היום
צילום: מוטי קמחי
צילום: אסי כהן
סנגורו של המקורב לפליסיאן. עו"ד שי שורר
צילום: אסי כהן
מומלצים