שתף קטע נבחר

אושרה הארכת שעון הקיץ: "יותר אור, יותר שמחה"

המליאה אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הארכת שעון הקיץ בשלושה שבועות, עד סוף אוקטובר. שר הפנים סער: "זו בשורה שאזרחי ישראל חיכו לה שנים רבות"

שעון הקיץ יוארך עד סוף אוקטובר, ועכשיו זה סופי: מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית את הארכת שעון הקיץ עד יום ראשון האחרון של חודש אוקטובר, הארכה של שלושה שבועות מהמצב הקיים. 73 חברי כנסת תמכו בחוק, 17 התנגדו.

   

בתחילת הקיץ הודיע שר הפנים גדעון סער כי אימץ את המסקנות העיקריות של הוועדה לבחינת הסדרי שעון הקיץ. היום אמר סער כי "עם ישראל יכול לחייך כי יותר אור זה יותר שמחה. מליאת הכנסת הצביעה ברוב גדול בעד האינטרס של אזרחי מדינת ישראל. שעון הקיץ החדש הוא בשורה שאזרחי ישראל חיכו לה שנים רבות". הוא המשיך לשבח את החוק וציטט מספר קהלת: "ומתוק האור וטוב לעיניים לראות את השמש".

 

 

לפי הערכות הוועדה, הנהגת שעון הקיץ החדש תביא לחיסכון של 300 מיליון שקל למשק. אורכו הממוצע של שעון הקיץ יעמוד על 211 ימים, בדומה למודל שנהוג במדינות אירופה. על פי המלצת הוועדה, שעון הקיץ יפעל מיום שישי שלפני יום ראשון האחרון בחודש מרס בשעה 02:00 ועד יום ראשון האחרון בחודש אוקטובר. 

 

הוועדה בראשות שמואל אבוהב הסתמכה בעבודתה על כ-60 מחקרים שנעשו בעולם ו-50 ניירות עמדה שהוגשו לה על ידי הציבור. בנוסף ערכה הוועדה התייעצויות עם מומחים, נציגי ציבור ואנשי דת ורבנים. לדברי אבוהב, "שעת אור נוספת תתרום לרווחת הציבור וגם למשק. האדם מטבעו מותאם לפעילות בשעות האור ולמנוחה בשעות החשיכה. לכן שעת אור נוספת תתרום לתחושת הביטחון וההגנה להורים ולילדים, לנוחות של האזרחים, לתחושת הרווחה, לערנות. זה ישפיע על מצב הרוח ואיכות החיים".

  

בלבול בזמני כניסת השבת?

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) ברך על אישור הצעת החוק, שהוא עצמו הגיש ב-2010. לדבריו, "סוף סוף, לאחר מאבק ממושך, תוקנה האיוולת שנמשכה שנים בגלל כפייה חסרת הגיון מצד המפלגות החרדיות. להארכת שעון הקיץ משמעות חברתית רבה. היא תתרום לצמצום תאונות הדרכים, להקטנת חשבון החשמל, להגנה על הסביבה והיא תביא לחיסכון של מאות מיליוני שקלים למשק הישראלי. ומעל הכל, היא תעניק לנו, כבר השנה, עוד שעה של אור אחר הצהריים, לרווחת האוכלוסיה כולה".

 

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב, נימקה את הצעת החוק הממשלתית שקידם שר הפנים: "הדבר יטיב עם הציבור ועם המשק הישראלי. שעת אור נוספת מעודדת פעילות תרבות ופנאי בקרב משפחות". בנוגע להתנגדות החרדים להארכת שעון הקיץ אמרה: "אנו מייחסים חשיבות רבה לרגשותיהם של הציבור הדתי ואין לנו כוונה לפגוע בהם או בהלכה. במסגרת עבודת הוועדה, לאחר התייעצות רחבה עם רבנים ואנשי דת רבים עולה כי הארכת שעון קיץ איננה סוגיה הלכתית".

 

"העברת החוק היום היא דבר מדהים", אמרה ח"כ תמר זנדברג (מרצ). "לא רק בגלל שסוף סוף עשינו את הדבר הפשוט הזה, שיתרום לחיים של כל אחת ואחד מאיתנו, אלא בגלל שאחת הקונספציות הכי בסיסיות בישראל קרסה. עשרות שנים הסבירו לנו למה אי אפשר ולמה הסטטוס קוו לא מאפשר, והנה זה עובר ואף שערה משערות אף חרדי לא נפלה. כנראה שאפשר גם להנהיג תחבורה ציבורית בשבת, גם נישואים אזרחיים ולא יקרה כלום, להפך".

 

אך ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התנגד לחוק: "קביעת זמנים זה דבר של מה בכך?! ראשונה, שנייה ושלישית תוך כמה ימים? ועוד כמה ימים לפני תחילת השעון? אנשים כבר קבעו אירועים כאלה ואחרים לפי אור יום ולילה, איפה האחריות שלנו? משנים לאנשים את תהליך החיים השוטפים, הכשלות שיהיו, לוחות שנה שהודפסו כבר והדבר יכול ליצור בלבול בזמני כניסת השבת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
שר הפנים גדעון סער
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים