שתף קטע נבחר

האסיר X השני: בכנסת דורשים לחקור

"ידיעות אחרונות" חשף את דבר קיומו של אסיר המחוזק "בתנאים דומים יותר" לאלו של בן זיגייר שהתאבד בכלא. ח"כ נחמן שי דורש חקירה של מבקר המדינה, מירי רגב תכנס את ועדת הפנים כדי לבקש תשובות וח"כ גלאון מאשימה את השר אהרונוביץ': "מסר דיווח כוזב שאמר שאין אסירים נעלמים"

את פרסום פרשת "האסיר X" בישראל קידמו חברי כנסת, שניצלו את חסינותם הפרלמנטרית לשאלות נוקבות במליאה שעקפו את מעטה הצנזורה. עם פרסום דבר קיומו של "אסיר X" נוסף, בבית המחוקקים שוב דורשים לדעת יותר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

דו"ח חושף: החיים הסודיים של בן לאדן

חוק הרעש אושר: שוטר יוכל להיכנס לבית בלי צו

 

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, טענה שהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' מסר במליאת הכנסת "דיווח כוזב" כשאמר ש"אין במדינת ישראל אסירים עלומים". גלאון שאלה במליאה ב-18 בפברואר השנה אם קיימים אסירים עלומים אחרים, כי לדבריה רצתה לבדוק מידע שהגיע אליה על אסיר נוסף הכלוא במחשכים. גורמים במשרד לביטחון פנים אמרו בתגובה כי "יש לקרוא את המענה המפורט שניתן על ידי השר וממנו ניתן להבין כי אין אסירים עלומים כאשר מתקיים פיקוח משפטי".


 

אז מה בדיוק הוא אמר אז? אהרונוביץ' פנה אז לחברי הכנסת וטען כי "אין במדינת ישראל עצורים נעלמים, יש במדינת ישראל פיקוח וליווי מתאים, הקפדה על החוקים והנהלים וכן, יש גם דאגה גדולה לביטחונה של מדינת ישראל, דאגה אשר על מנת לטפל בה יש לעיתים לפעול בחשאיות רבה".

 

השר לביטחון הפנים פירט אז את צעדי הטיפול במקרה זיגייר - מינוי השופטת החוקרת שמחומרי החקירה שאספה נחשפו היום פרטים חדשים - וטען: "התאבדות עצור, כל עצור, היא אירוע מצער וקשה. שירות בתי הסוהר מודע לגודל האחריות המוטלת על כתפיו בשמירה על חייו של כל אסיר ועצור".

 

מחומר החקירה בפרשה עולה כי קיים אסיר נוסף שנשמר בתנאים דומים ביותר לאלה של בן זיגייר. על פי טענת עורכי דינו של זיגייר, "בחומרי החקירה קיימים נהלים ספציפיים וארוכים הן לגבי דיירו הקודם של אגף 15 (יגאל עמיר), והן לגבי אסיר נוסף השוכן באגף 13 (אגף ביטחוני שמאפייניו ומאפייני הדייר בו דומים ביותר למאפיינים של אגף 15 ודייריו)".

 

"מחשבה מצמררת ומפחידה"

לאור הפרסומים הודיעה הבוקר יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב, כי תכנס דיון בוועדת הפנים ותזמן את נציגי מערכת הביטחון והשב"ס כדי לעקוב אחר הפקת הלקחים מפרשת האסיר X. לדבריה, "כולנו צריכים ללמוד מהפרשה, בדגש על גורמי הביטחון, לגבי הפיקוח על אסירים מסוג זה, בטח כשמדובר באזרח ישראלי. כמי שהייתה צנזורית צבאית ראשית אני יכולה לומר כי

לפעמים הניסיון להסתיר יכול להזיק ולפגוע בתדמיתה של מדינת ישראל ובניהול בית הסוהר על פי הקודים הבינלאומיים". רגב הדגישה כי "הפרשה הייתה לנו תמרור אזהרה חד וברור".

 

ח״כ נחמן שי (העבודה) טען כי "הידיעה כי אסיר נוסף מוחזק בתנאיו של אסיר x מחזקת את הצורך בבדיקה מקיפה ויסודית של מבקר המדינה. הפרשה העלתה סימני שאלה רבים וכואבים שלא נענו. המחשבה כי אסירים נוספים מוחזקים בתנאים כאלה מצמררת ומפחידה. רק למבקר המדינה הכלים לחקור זאת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים