שתף קטע נבחר

תיעוד: חילוץ החייל החרדי מההמון במאה שערים

הוא בסך הכול ביקש לבקר קרובי משפחה בירושלים - אך נזקק לסיוע משטרתי לאחר שהמון חרדי התנפל עליו. לידי ynet הגיע תיעוד של חילוץ החייל שהותקף בשכונה החרדית, שבמהלכו הושלכו אבנים על שוטרים. אביו של החייל: "כאדם מאמין אני מתבייש"

ננעל במבנה, נאלץ להסיר את מדיו וחולץ בבגדים אזרחיים בידי שוטרים - כך ייעשה לחייל חרדי שהגיע למאה שערים בירושלים. החייל, שהותקף בידי עשרות חרדים, מסר עדות מפורטת אמש (יום ג') במשטרה. לידי ynet הגיע תיעוד הרגעים הדרמטיים שבהם חולץ בידי המשטרה מהמבנה שבו ננעל. החייל הסיר את מדיו וכוח משטרה הבריח אותו מהשכונה. השוטרים המחלצים נרגמו באבנים, בשקיות מים ובביצים ועצרו ארבעה חשודים. ברקע, קראו תושבי השכונה קריאות גנאי "חרד"ק" (חרדי קל דעת) לעבר החייל. צפו בתיעוד מרגעי החילוץ.

 

החייל, תושב מרכז הארץ, היה בדרכו לביקור אצל בני משפחה המתגוררים בשכונה. לאחר שחולץ מהמקום נלקח על-ידי השוטרים להגיש תלונה. במשטרה אומרים כי תושבי השכונה ניסו להוריד את הכיפה על ראשו. הוא לא נפגע. לתחנת המשטרה במגרש הרוסים הגיעו קרוביהם של ארבעת העצורים והביאו להם ציוד למהלך הלילה. אחד מהם הסביר: "חרדים משתגעים על האירועים האלה ויש לזה שתי סיבות: הראשונה היא גם בגלל האקשן והשנייה היא כדי שחיילים ילמדו לקח ולא ייכנסו יותר לשכונה עם מדים. המבוגרים יותר נהנים כי הם מאמינים שהמחאה שלהם תצליח".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

המשט ההפוך: מתכננים להפליג מעזה לאירופה

יצנחו בתרגיל: טרקטורון, מזל"ט ואולי גם כלב

 

החייל המותקף (מסומן באדום) מחולץ ()
החייל המותקף (מסומן באדום) מחולץ

תקיפה אלימה במאה שערים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תקיפה אלימה במאה שערים(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: אריאל פינדר חדשות 24) (צילום: אריאל פינדר חדשות 24)
(צילום: אריאל פינדר חדשות 24)

 

ב"ידיעות אחרונות" מביא הבוקר הכתב עקיבא נוביק את תגובתו של אביו. הוא אמר לעיתון כי בנו חוזר בתשובה: "אני מתבייש, כאדם מאמין אני מתבייש. הוא מתחזק והם תוקפים אותו. הוא הלך לבקר את אחי החרדי במאה שערים". הוא טען כי בנו הותקף על ידי נטורי קרתא: "זה לא החרדים הרגילים עשו לו את זה, זה נטורי קרתא. זה אנשים שיושבים עם ערפאת ואין להם מדינה. גם אלוהים אין להם. אולי יש להם זקן ומגבעת אבל אין להם אלוהים. דווקא בתקןפת בין המצרים הם עושים כזו שנאת חינם. מזל שזה נגמר ככה ולא יותר גרוע".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "תקיפת החייל החרדי והשוטרים בירושלים היא מעשה בזוי ונתעב שמחייב טיפול ביד קשה. אסור לנו לאפשר שבריונים אלימים יאיימו על שלומם של צעירים חרדים שבחרו להתגייס לצה"ל, ויש למצות איתם את הדין עם אפס סובלנות".

 

לדברי שר הביטחון, "אנו נמצאים בעיצומו של תהליך הדרגתי שבו מספרם של צעירים חרדים המבקשים להתגייס לצה"ל הולך וגדל, ותופעות מהסוג הזה מטרתן לגרום למגמה הפוכה, דבר שנילחם בו בחורמה. אני קורא לראשי הציבור החרדי לגנות את האלימות ולפעול בכל תוקף לעקור תופעות מסוג זה מהשורש".

 

גם בצפון: יריקות ו"שיקסע"

במקביל, מ' - חייל חרדי שמשרת באחד ממסלולי השח"ר (שילוב חרדים) בצפון - הותקף אתמול בבוקר מילולית על-ידי שני צעירים חרדים בצומת גולני. "הם היו בדיוק מסוג האנשים שגדלתי איתם", סיפר מ' ל-ynet. "כשהם קלטו אותי, אחד סימן לחברו לכיווני ואז התחילו לירוק, להגיד 'חרד"ק' ו'שיקסע'. בתוכי בערתי, אבל בחרתי להתעלם ולחצות את הכביש".

 

מ' סיפר עוד כי "ספגתי, עד שהערב שמעתי על המקרה בירושלים, והרגשתי כמה אני מתחבר למה שקרה. שמעתי הרבה על המקרים האלה, אבל כשזה קורה לידך אז וואי. הייתי בהלם ולא האמנתי".

 

"הרגשתי שאני מתחבר למה שקרה". מ', החייל שהותקף בצפון (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
"הרגשתי שאני מתחבר למה שקרה". מ', החייל שהותקף בצפון(צילום: מוחמד שינאווי)

 

החייל, נשוי ואב לתינוקת, למד במסגרות חרדיות בצעירותו, אך לפני שהתגייס הוא העדיף ללמוד מקצוע טכנולוגי, שמשמש אותו גם במסגרת תפקידו הצבאי. כמו חיילים חרדים אחרים, גם הוא חש כעת פחד להסתובב במדים בקרבת חרדים. "עכשיו אחשוב אם ללכת על מדים לבני ברק ואעדיף להחליף לבגדים אזרחיים. מי שעושה את המעשים האלה טועה בגדול, זה רק מדרבן אותי לשרת עוד יותר בצבא ולהשלים את השירות".

 

ההתנכלות לחיילים חרדים בגלל היותם לובשי מדים בצה"ל, הפכה לתופעה בכל רחבי הארץ. בחודשים האחרונים אירעו כמה מקרים שבהם חיילי מסלול השח"ר הותקפו או אוימו על-ידי חרדים קיצוניים. בצה"ל פנו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדרישה שיורה לרשויות אכיפת החוק לנקוט צעדים שיביאו לסוף האלימות כלפי חיילים חרדים.

 

בצבא אף הביעו תמיכה בחיילים החרדים, העניקו להם גיבוי מלא והעמידו לרשותם קווי סיוע למצבים דומים. ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באגף כוח האדם, תת-אלוף גדי אגמון, הזהיר לפני כחודשיים במהלך דיון בכנסת כי המעשים הללו עוד "יביאו לפגיעה בנפש. יש מסע דה-לגיטימציה נגדם, מדירים ומחרימים את החיילים החרדים".

 

לגורמים בכירים בצה"ל הגיעו עשרות עדויות על מקרים של חרמות חיילים חרדים בשכונות שבהן הם מתגוררים, איומים על חיילים חרדים וקרוביהם, קללות וגרפיטי. חלק מהחיילים החרדים שהגישו בקשה מיוחדת שנבחנה בוועדת שירות חרדים בצבא, קיבלו אישור לנסוע בתחבורה ציבורית בבגדים אזרחיים.

 

לידי צה"ל הגיעו עשרות עדויות של חרמות חיילים חרדים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לידי צה"ל הגיעו עשרות עדויות של חרמות חיילים חרדים(צילום: גיל יוחנן)

תקיפת החייל החרדי במאה שערים גררה שורה של גינויים. רבני הנח"ל החרדי פרסמו הודעה חריגה לתקיפה שאותה הגדירו "מעשה שנאה לא יהודי ולא חרדי", "בושה וכלימה" ו"חילול השם".

 

בהודעה שפרסמו הרבנים, בראשות הרב יצחק בר-חיים, נכתב כי "העובדה שאנו נמצאים בתשעת הימים שלפני תשעה באב, שבהם אנו מעלים את זיכרון חורבן הבית, מעמידה את מעשה השנאה הזה באור מביש. הגיע הזמן שהציבור שלנו, הציבור החרדי, יוקיע את התוקפים, מה שיתרום למניעת מעשים מבישים כאלה בעתיד".

 

נתניהו: "התשובה - מספר המתגייסים החרדים שגדל"

גם במערכת הפוליטית גינו בחריפות את התקיפה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים את חובתם למדינה".

 

נתניהו אמר עוד כי "התשובה הטובה ביותר לפורעי החוק הללו היא מספר המתגייסים החרדים שגדל משמעותית בשנים האחרונות ויגדל עוד יותר בזכות החלטת הממשלה על הגברת השוויון בנטל".

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, כינה את התוקפים "נערי שוליים קיצוניים שפגעו ללא בושה וחמלה בחייל יהודי". דרעי אמר כי הוא חש "זעזוע ושאט נפש ממעשיהם. דרכנו לא דרכם". דרעי אף ציטט את חז"ל שאמרו "המרים יד על חברו נקרא רשע". לדבריו, "אני קורא לכל ראשי המפלגות לחזור לאלתר לשיח של הבנה ופיוס, כדי שלא ייראו עוד מחזות כאלה".

 

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי "מדובר בתופעה פסולה ומגונה שמתרחבת מיום ליום". לדבריו, "ההסתה ברחוב החרדי נגד החיילים גובלת כבר בפיקוח נפש". השר אריאל קרא לראשי הציבור החרדי ולרבנים לצאת בגינוי תקיף נגד הפגיעה בחיילים ואף לפעול ביד קשה נגד התוקפים בטרם יקרה אסון.

 

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ (התנועה) גינה אף הוא את מה שכינה "התגברותה של התופעה המזעזעת", לדבריו, "התרעתי שוב ושוב, גם בישיבת הממשלה השבוע, כי התופעה חמורה ובלתי נסבלת, ויש לטפל בה בכל האמצעים. אנחנו מידרדרים למדרון תלול, שסופו עלול להיות מסוכן מאוד לחברה הישראלית. עלינו לעצור זאת כעת, לפני שמישהו ישלם בחייו".

 

יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "תקיפת החייל החרדי מעצימה את העימות הקשה סביב גיוס החרדים לצה"ל, ואת כלי השרת הפוליטיים סביב הוויכוח הזה. בסוף, מעבר לפוליטיקה, יש פה בני אדם. כל חייל שכזה מחולל שינוי ועל המערכת לספק לו הגנה, סיוע ותמיכה".

 

השר פרי: "המקרה לא יעבור בשתיקה" 

גם יוזמי חוק הגיוס החדש במפלגת יש עתיד התבטאו בנושא.

 השר יעקב פרי, שמשמש גם כיו"ר הוועדה לשוויון בנטל, אמר כי "כל ניסיון לפגוע פיזית או מוראלית בחיילים, ייענה מיידית ביד נוקשה מצד המדינה. מקרה כמו שקרה לא יעבור בשתיקה על ידי הרשויות, אני מבקש ממנהיגי החברה החרדית לקחת את המושכות לפני שיקרה פה אסון".

 

שר האוצר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בתגובה לעימותים במאה שערים כי בכוונתו לקיים פגישת חירום עם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', על מנת לבחון את הכלים הנתונים בידי המשטרה כדי למנוע את הישנותם של האירועים האלימים.


פורסם לראשונה 09/07/2013 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים