שתף קטע נבחר

תיעוד נדיר: רוזוולט נדחף בכיסא גלגלים. צפו

במשך ארבע כהונותיו כנשיא ארה"ב הצליח רוזוולט להסתיר מהציבור את נכותו. חוקר נתקל במקרה בסרטון וידאו ראשון שבו נראה הנשיא מוסע בכיסא גלגלים. "הסרט מזכיר לכולנו שהנשיא נלחם במיתון הגדול ובמלחמת העולם השנייה מכיסא גלגלים"

התמונות שהנשיא רצה להסתיר מהציבור נחשפות לראשונה: מרצה במכללה באינדיאנה טוען שהוא מצא תיעוד נדיר בווידאו של הנשיא המנוח פרנקלין דלנו רוזוולט נדחף בכיסא גלגלים. העובדה שנשיא ארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה היה מוגבל בתנועתו הייתה בגדר סוד מדינה ונחשפה רק לאחר מותו.

 

מרוזוולט ועד אובמה. אהבת נשיאי ארה"ב לנשק

 

עוד חדשות בעולם :

יפן: מת הגיבור שמנע אסון גרעיני בפוקושימה

ישב בתוך שירותים כימיים, הציץ לבת 7 ונעצר

7 גורי אריות לבנים נדירים נולדו ביפן. תראו

3 החטופות נחשפות: "מתחילות חיים חדשים". צפו

 

ריי בגוביץ', מרצה לעיתונות במכללת פרנקלין בדרום אינדיאנפוליס, סיפר אתמול (יום ג') כי הוא מצא סרטון וידאו באורך שמונה שניות שבו רואים את רוזוולט מוסע בכיסא גלגלים לפני שורה של חיילים. האירוע תועד נושאת המטוסים האמריקנית יו-אס-אס בולטימור בעת ביקורו של רוזוולט בפרל הרבור ב-1944. החוקר נתקל במקרה בקטע הווידאו הקצר במהלך חיפוש בערך בארכיון הלאומי האמריקני בעיר קולג' פארק במדינת מרילנד. הארכיון הלאומי, ספריית רוזוולט ומוזיאון רוזוולט מסרו כי אינם יודעים על קיומם של צילומים דומים כאלה והוסיפו כי מדובר בקטע נדיר ביותר.

 

 

חלה בפוליו בשנת 1921 בגיל 39. רוזוולט (צילום: AP) (צילום: AP)
חלה בפוליו בשנת 1921 בגיל 39. רוזוולט(צילום: AP)

 

רוזוולט חלה בפוליו בשנת 1921 כשהוא בן 39 ולא היה מסוגל ללכת ללא מקל הליכה או סיוע. במהלך ארבע כהונותיו כנשיא הוא השתמש לעתים קרובות בכיסא גלגלים בנסיבות פרטיות ולא באירועים ציבוריים. צלמי העיתונות שיתפו פעולה עם הנשיא בהסתרת נכותו ואלה שלא רצו לשתף פעולה נתקלו בהתנגדות מצד סוכני השירות החשאי. כך על פי הספרייה הנשיאותית על שם רוזוולט ואתר האינטרנט של מוזיאון רוזוולט.

 

"סרט הגלם עשוי להיות הסרט הנע הראשון שבו מתועד רוזוולט בכיסא הגלגלים שלו והוא מעולם לא היה אמור להיות מוצג בציבור", אמר בגוביץ'. בוב קלארק, הארכיונאי בספריית רוזוולט בניו יורק, אמר שאינו מכיר סרטים דומים אחרים.

 

כאמור, רוזוולט מתועד בסרטון הווידאו מבקר בנושאת המטוסים האמריקנית יו-אס-אס בולטימור בפרל הרבור ביולי 1944. במהלך שמונה שניות נראה הנשיא האמריקני יוצא מפתח הספינה ומורד למטה ברמפה על ידי אחד מעוזריו. כיסא הגלגלים לא נראה בסרטון - ככל הנראה בכוונה - אולם כובעו הלבן של רוזוולט נראה בבירור בין שורת החיילים שקיבלו את פניו.

 

אף שנכותו של רוזוולט נחשבה לסוד מדינה במהלך נשיאותו - בשפל הכלכלי הגדול וברוב תקופת מלחמת העולם השנייה - היא העניקה לתומכיו השראה להקים פסל שלו עם כיסא גלגלים באנדרטת רוזוולט בוושינגטון.

 

"עבורי, החשיבות של הקליפ כדימוי תקשורתי היא שהוא מזכיר לכולנו שהנשיא נלחם במיתון הגדול ובמלחמת העולם השנייה מכיסא גלגלים. אני חושב שזו טרגדיה שלא היו לנו מועמדים למשרות לאומיות שהשתמשו בכיסאות גלגלים, בכלבי נחייה או בשפת הסימנים", אמר החוקר האמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
רוזוולט על גבי נושאת המטוסים יו-אס-אס בולטימור ב-1944
צילום: AP
מומלצים