שתף קטע נבחר

בלי להוציא שקל: לשפר האנגלית שלהם בחופש

החופש הגדול הוא הזדמנות מצויינת לצמצום פערים במקצועות שבהם ילדים מתקשים, ואחד המקצועות שעומד בראש הרשימה, בכל הכיתות, הוא האנגלית. אבל רגע לפני שאתם שוברים תוכנית חסכון בשביל מורה פרטי, יש כמה דברים פשוטים שניתן לעשות בבית - ולא יעלו לכם שקל. המומחים מסבירים

לצד הבילויים בים, בבריכה ובקניונים והשעות הנוספות מול המחשב והטלוויזיה, החופש הגדול יכול גם להוות תקופה מצויינת עבורכם, ההורים, לחזק את כישורי האנגלית של הילדים בכל שכבות הגיל. אז איך ניתן לשלב את לימודי האנגלית כחלק מהפעילויות הקיץ הכיפיות ולשכנע את הנופשים הצעירים להקדיש קצת זמן לשפשוף השפה? קיבצנו מומחי חינוך שונים שיציעו לנו דרכים יצירתיות לאנגלית קיצית.

 

1. הכלי המנצח: שמיעה חוזרת

"המפתח לקליטת שפה היא שמיעה חוזרת שוב ושוב של מסרים קבועים המתחברים למעשים המקבעים את המילה במוחו של הילד", מסביר שי קורן, מנהל זיכיונות ישראל בחברת "הלן דורון" הבינלאומית ללימודי אנגלית. לדברי קורן, אם נשתמש במהלך החופש באמצעים הנכונים, שמיעה חוזרת של שפה יכולה להיות גם כלי לימוד יעיל ביותר.

 

"אני בטוח שלכל אחד מהילדים יש סרט אחד אהוב במיוחד, כזה שכל המשפחה כבר מדקלמת, כזה שההורים מחכים שכבר יישחק", מסביר קורן. "את הסרט הזה אפשר להשיג בגרסה האנגלית ללא תרגום לעברית. אותם הורים יתפלאו באיזו קלות הילדים יתגברו על מחסום השפה, לאור העובדה שהם כבר מכירים את הסרט בעל פה".

 

קורן מציין כי עד מהרה הילדים אפילו יחקו את הדמויות מהסרט, גם אם זה באנגלית, ובשלב הבא, אחרי מספר צפיות,

יצליחו לזהות מילים וינסו לעשות בהן שימוש גם בחיי היום יום, בהצלחה גדולה יותר או פחות. "לאחר פעמים מספר נוספות, אתם לא תאמינו עד כמה הילדים מדקלמים באנגלית, גם אם לא ממש מדוייקת. זו התקדמות לא רעה בכלל לחופש הגדול והיא תהווה זריקת מוטיבציה עבורם ללימודי האנגלית בשנה הבאה".

 

2. לתחזק את "מגירת אנגלית"

"חופשת הקיץ אינה מטיבה עם לימוד שפה זרה, היות והפסקת הלימוד מוחקת את הישגי המורים והתלמידים שהושגו בעמל רב במשך שנת הלימודים", מדגישה ד"ר ליליאן שטיינר, מרצה בחוג לאנגלית במכללת חמדת הדרום האקדמית הדתית לחינוך בשדות גנב. שטיינר מסבירה כי על מנת לשמר את הידע שנרכש במהלך השנה רצוי מאוד לתחזק את "מגירת האנגלית" על ידי מטלות ומשחקים קלילים, שאינם מעיקים על הילד ובעיקר אינם פוגמים בתחושת החופש מלימודים.

 

"אחת הדרכים המהנות לתחזוק השפה היא על ידי הצמדה לילד של 'חבר וירטואלי', שאיתו הוא יתכתב באנגלית בצ'אטים, במיילים או בפייסבוק. גם אם אוצר המילים שלו דל, הוא יוכל להיעזר בתרגומון באינטרנט ולמצוא את המילה שהוא צריך בקליק אחד", מציעה שטיינר ומציינת כי באופן זה לימוד השפה יעשה מתוך צורך, והצורך הוא המניע החזק ביותר ללמידה, במיוחד בקיץ.

 

"הפידבק שהילד יקבל מההצלחות הקטנות בהתכתבות ידרבן אותו להמשיך ולהרחיב את הידע בשפה לצרכי תקשורת", היא מוסיפה. "הפלטפורמה הזו היא קלילה, נעימה ולא מחייבת, וההתכתבות לכשעצמה היא הפידבק הכי מתגמל, מה גם שהיא מאפשרת לימוד עצמי ולימוד מטעויות".

 

דרך נוספת ששטיינר מציעה היא לבקש מהילד למצוא מתכונים באנגלית באינטרנט ולהכין ארוחה, עוגה או כל דבר אחר. "אם יש לו ידע בסיסי באנגלית ניתן לתת לו את מילות המפתח, כדי להקל עליו את החיפוש באינטרנט. אפשר להזמין לארוחה חברים, קרובי משפחה או מכרים דוברי אנגלית האהובים על הילד, ואפילו ניתן להסריט את התהליך".

 

3. יצירתיות היא שם המשחק

פראן סוקל וגבי שושני, מרצות בכירות בחוג לאנגלית במכללת שאנן האקדמית הדתית לחינוך בחיפה, מציינות כי מילת המפתח ללימוד אנגלית בקיץ היא יצירתיות. "ילדים רבים אוהבים לאסוף, לגזור, להדביק או לצלם תמונות בעצמם", הן מסבירות, "ולכן, אפשר לעודד אותם להכין אלבום תמונות עם כתוביות קצרות, כרטיסי ברכה או אפילו יומן מסע. הילדים יכולים לצלם בטיולים או באירועים חברתיים ומשפחתיים, לחפש ולצלם שלטים ומודעות באנגלית ברחובות ובחלונות ראווה, וגם ליצור תוצרים מקוריים דוגמת תפריט באנגלית לסעודה משפחתית, רשימות שמות ארצות באנגלית המסודרות לפי ה-ABC, תפזורות, משחקי קלפים, משחק זיכרון לשימוש עם בני משפחה וחברים ועוד".

 

סוקל ושושני מוסיפות כי אלבום או יומן מסע המורכבים מגזרי עיתונים או מקטעי צילום שאספו הילדים, יהיו מלווים בכתוביות וכתבות קצרות באנגלית על פי רמת האנגלית של הילדים. "כמובן שחשוב שגם ההורים יהיו מעורבים, יחזקו ויעודדו את הילדים ויגלו סקרנות, ואם אפשר אף ייטלו חלק בהכנת התוצרים - כל הורה בהתאם לאופיו וליכולת הזמן שלו".

 

סטלה נחמיאס, מורה להוראת האנגלית כשפה זרה בדרך מהו"ת לליקויי למידה בסמינר הקיבוצים, מדגישה אף היא

כי היכולת לשכנע את הילדים להקדיש מעט זמן לשיפור האנגלית תלויה בהיצע של פעילויות מהנות ולא שגרתיות. "הילדים הצעירים יכולים להגדיל ולחזק את אוצר המילים משעת סיפור קבועה כל יום שיעביר להם בוגר או מתבגר. דרך מצויינת נוספת להעשרת אוצר מילים היא להתמקד במספר מילים ביום וליצור איתן משחקים".

 

4. סטאר נולד

דרך נוספת, שככל הנראה אין ילד שיסרב לה, לשיפור האנגלית היא הכרזה על תחרות "כוכב נולד" באנגלית בין חברי הכיתה, השכונה או אפילו בין האחים או קרובי משפחה. "כל ילד צריך לשיר ולספר על הזמר בשפה האנגלית פרטים מעניינים דוגמת תחביבים ועוד", מסבירה שטיינר.

 

5. איך אומרים מראה באנגלית?

"ניתן להכין לילדים קטנים יותר כרטיסיות באנגלית ולהדביק אותן על חפצים שונים בבית, דוגמת mirror על מראה", מציעה שטיינר. "אפשר גם להכין קופסה גדולה ושקופה למילים בחדר של הילד, שבה הוא יוכל לשים כל מילה חדשה שהוא לומד לקרוא או לזהות. כמובן שאת כל אלו מומלץ לעשות לצד סרטים וסרטונים באנגלית בעלי ערך חינוכי, חוברות עבודה וספרי קריאה, הדורשים יותר משמעת עצמית ועבודה רצופה".

 

6. ויש גם משחקים

ואם כבר חופש, אז למה שלא תנצלו את הזמן למשחקי קופסה עם הילדים? "הלמידה באמצעות משחק הופכת את לימודי האנגלית לחווייה, שמחד מהווה פעילות חינוכית לילדים ומאידך זמן איכות עם ההורים", אומרת נועה פינטו, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי ברשת הצעצועים עידן 2000. "המשחקים השונים נבדלים ביניהם על פי רמות הידע והגילאים, כאשר טווח המחירים נע בין 25 ל-120 שקלים למשחק. בין הפופולריים והמעניינים ניתן למצוא משחקי בניית מילים לפי תמונות, משחקי פאזל באנגלית, כרטיסיות משחק בסגנון טריוויה ולחובבי הטכנולוגיה יש אפילו לוח משחק דמוי טאבלט, עם אותיות, מספרים ומילים, העוזר בהגייה".

 

7. הבוגרים בחבורה

"ילדים בגילאי חטיבה יכולים ליהנות מיצירת ג'ינגל או פרסומת באנגלית, שיכולה לגרום להנאה ולכיף לצד למידה", מציעה נחמיאס. "תלמידי תיכון יכולים למצוא עבודה במקומות שבהם נדרש שימוש בשפה האנגלית או ליצור בעצמם את מקומות העבודה, כקייטנות מהנות באנגלית לילדים צעירים. האתר של "National Geographic", לדוגמה, עשיר בסרטוני וידאו באנגלית לאוהבי טבע וחיות, ואף מציע לילדים אתר המאפשר זמן הנאה ומשחק בשפה האנגלית, כל זה כמובן בנוסף לקריאת ספרים ועיתונים כחלק מפעילויות הקיץ הכיפיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אנגלית. לא צריך לשבור תוכנית חסכון
צילום: shutterstock
מומלצים