שתף קטע נבחר

ייחשף הליך הבוררות בין מפעלי ים המלח למדינה

בעקבות עתירת הארגונים "אדם, טבע ודין" ו"התנועה לאיכות השלטון", קבע ביהמ"ש כי יש לפרסם את הפרוטוקולים של הליך הבוררות שהתקיים בין מפעלי ים המלח לאוצר בנושא התמלוגים בגין ניצול משאב הטבע. השופט: "לא מדובר במחלוקת פרטית, אלא בסכסוך עם מאפיינים ציבוריים מובהקים"

בית המשפט המחוזי בירושלים פסק היום (ב') כי יש לפרסם לציבור את הפרוטוקולים שמתעדים את הליך הבוררות שהתקיים בשנים האחרונות, בין מפעלי ים המלח לבין אגף החשב הכללי במשרד האוצר. 

 

 

הליך הבוררות התנהל סביב טענת המדינה כי חברת כימיקלים לישראל (כיל), בעלת הרישיון להפעלת מפעלי ים המלח, לא שילמה לקופת המדינה את מלוא התמלוגים שעליה לשלם בגין ניצול משאב הטבע הלאומי. לטענת עובדי אגף החשב הכללי, כיל חייבת למדינה עשרות מיליוני דולרים בגין השימוש במי ים המלח בשנים 1999-2005.

 

יצוין כי בקיץ 2012 סוכם כי כיל תמשיך לשלם למדינה 5% מהכנסותיה, אך תשלם 5% אחוזים נוספים (10% בסך הכל) על הפקה של יותר מ-1.5 מיליון טון בשנה, החל משנת 2012. 

 

מפעלי ים המלח (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מפעלי ים המלח(צילום: לע"מ)

 

הבקשה לחשוף את הפרוטוקולים של הליך הבוררות, הוגשה באוגוסט 2012 מטעם ארגוני "אדם, טבע ודין" ו"התנועה לאיכות השלטון". משרד האוצר נענה לבקשה אך חברת כיל הגישה התנגדות בטענה שמדובר במחלוקת פרטת של החברה עם המדינה. 

 

שופט בית המשפט המחוזי, ד"ר יגאל מרזל, קבע כי לא מדובר במחלוקת פרטית, אלא בסכסוך בעל מאפיינים ציבוריים מובהקים,הנוגעים "בסוגיית היקף התמלוגים שהמדינה מקבלת – כנאמנת הציבור כולו – בגין הניצול של משאבי הטבע של הציבור כולו". 

 

עו"ד נדאל חאיק מהתנועה לאיכות השלטון אמר היום כי "החלטת בית המשפט היא נקודת ציון חשובה במאבק למען שקיפות ציבורית בכל הנוגע למשאבי הציבור. בית המשפט קבע כי ההחלטות אודות משאבי הטבע של הציבור ראוי שיונחו לעיונו וביקורתו של הציבור הרחב".

 

מנכ"ל ארגון "אדם, טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, מתח ביקורת על התנגדותה של כיל לחשיפת הפרוטוקולים ואמר כי "לא זאת בלבד שמפעלי ים המלח ממשיכים לנצל באופן מחפיר את משאב ים המלח, הם גם ביקשו להסתיר מהציבור את המידע בנוגע לתביעה המתנהלת נגדם בגין כספים שלא שילמו עבור ניצולו. יש לברך על ההחלטה האמיצה של בית המשפט אשר הציב היום את ערך שקיפות המידע הציבורי כערך עליון ובסיסי".

 

מחברת כימיקלים לישראל נמסר בתגובה כי החברה בוחנת את החלטת בית המשפט. "עוד בראשית תהליך הבוררות, כיל הודיעה על נכונותה לחשוף בפני הבוררים ונציגי הממשלה את כל המידע הנדרש לצורך הליך הבוררות. יחד עם זאת, כיל הביעה את חששה שמידע זה הכולל סודות מסחריים, ייחשף בפני מתחרותיה וייפגע בה. על כן כיל ביקשה לוודא שעל אף הפתיחות, האמון ושיתוף הפעולה המלא בינה לבין המדינה, לא ייגרם לחברה נזק ולא יוענק למתחרותיה יתרון שינבע מחשיפת הסודות המסחריים. לאור זאת, נציגי הממשלה הבטיחו כי חומרים אלו ייחשפו אך ורק לצורך הבוררות. חשוב להבהיר שחלק ניכר מטענות המדינה בבוררות ובמיוחד הטענות הנוגעות למחירי העברה, דורשות התייחסות וגילוי של: פירוט לקוחות, פירוט הוצאות, עלויות ייצור, רווחיות וכדומה, אשר הנן חלק אינטגרלי מהסוגיות שבמחלוקת ואשר חשיפה שלהן או אפילו של חלקן יביאו לידי נזק ממשי לחברה.

  

"כיל נתנה אמון בנציגי הממשלה ובמוסד הבוררות ולאורך כל הליך הבוררות היא חשפה באופן מלא את כל המידע והמסמכים, כולל סודות מסחריים, בפני הבוררים ונציגי הממשלה. חשיפת הסודות המסחריים בפומבי תגרום נזק ממשי לחברה ולכל בעלי העניין שלה, כולל הציבור הישראלי, עובדי החברה, בעלי המניות וממשלת ישראל.

 

"למרבה הצער והאכזבה נציגי הממשלה לא התנגדו לפרסום, שיגרום נזק לחברה. כיל נמנעה מלהציג את עמדתה בתקשורת במהלך הבוררות שבה היא דחתה אחת לאחת את כל טענות הממשלה. למרות שאם יפורסמו טענות המדינה יתברר לציבור כי תביעת הממשלה מכיל נמוכה בכמחצית מהסכום שפורסם בתקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים