שתף קטע נבחר

עוד 200 אלף אזרחים יקבלו הנחה בצריכת המים

הסכמה בין ועדת הכלכלה לאוצר על הרחבת מעגל הזכאים לתעריפי מים מוזלים בכ-200 אלף אזרחים ותיקים הזכאים להבטחת הכנסה. הוועדה אישרה את הרפורמה בתאגידי המים לקריאה שנייה ושלישית, בעקבותיה יצומצם מספרם ל-15 בלבד

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) סיכם היום (ב') עם שר האוצר יאיר לפיד על הרחבת מעגל הזכאים לתעריפי מים מוזלים בכ-200 אלף אזרחים ותיקים הזכאים להבטחת הכנסה. ההטבה תאפשר להם לצרוך כמות כפולה של מים בתעריף מופחת. עד כה הזכאים להטבה זו היו רק נכים וקשישים סיעודיים.

 

 

הסכמת האוצר להגדיל את מספר הנהנים מההטבה נועדה להקל על ועדת הכלכלה לאשר את הרפורמה בתאגידי המים והביוב במסגרת חוק ההסדרים. ההטבה תתווסף לתיקוני החקיקה הנדרשים לרפורמה שנועדה לצמצם את מספר התאגידים לכ-15 החל מ-2014, במתווה של הקמת תאגידים אזוריים שתקטין את עלויות התפעול ותסייע להפחית את תעריפי המים ב-5% בשנתיים הקרובות. ח"כ ברוורמן הודיע בשבוע שעבר כי אם האוצר לא ייזום הוזלה של התעריפים, הוועדה תחייב זאת בחוק.

 

ההנחה לאזרחים הוותיקים מקבלי הבטחת הכנסה והפחתת התעריף לכלל הציבור ייכנסו לתוקף לאחר אישור הרפורמה בכנסת במסגרת חוק ההסדרים. עלות ההנחה, שתמומן מתקציב המדינה, תהיה 40 מיליון שקלים בשנה לעומת 30 מיליון שקל עלות ההנחה הקיימת לנכים ולסיעודיים. 

 

שר האנרגיה והמים סילבן שלום שהופיע היום בוועדת הכספים בדיון על תקציב משרדו, הודיע כי הוא ימשיך לפעול להוזלה כללית של התעריפים עד 15%, לאו דווקא כתוצאה מצמצום מספר התאגידים שבעיניו "איננה חזות הכול". הוא דחה את הטענה שהצמצום מתחייב בין השאר בגלל שהתאגידים נאלצו להעסיק כ-500 עובדים לשעבר במחלקות המים של הרשויות המקומיות עד להקמת התאגידים. לדבריו, זו טענה לא מבוססת מאחר שהתאגידים קלטו בנוסף עוד 1,000 עובדים חדשים.

 

ח"כ ברוורמן הזכיר היום, בעקבות הסכמת שר האוצר למתן ההנחה הנוספת, כי בשבוע שעבר הודיע לוועדת הכלכלה מנכ"ל משרד האנרגיה על כוונת השר להוזיל את תעריפי המים ב-10% עד 15% כי הוזלה של 5% בלבד היא בעיקר קוסמטית. "הוועדה תבחן לעומק את הצעת השר סילבן שלום להביא להפחתה נוספת של התעריפים ואת הסיבות שהביאו לדחייתה על ידי הממשלה", אמר ברוורמן.

 

באשר להטבה שהשיג היום הוא אמר, "ההנחות החדשות יסייעו לאחת האוכלוסיות העניות והחלשות ביותר בישראל. קשישים עניים מקבלי הבטחת הכנסה מתקשים לשלם את חשבונות המים ועומדים במצב הבלתי אפשרי של הכרעה בין תשלום על מים".

 

שר האוצר יאיר לפיד אמר על הסיכום שהושג: "אני שמח שעל אף הקיצוץ הגדול בתכנית הכלכלית לשנים 2013-2014, שהתחייב מהגרעון המבני העמוק בו אנו מצויים, הצלחנו לא רק להימנע מקיצוץ בקצבאות הזקנה והנכים, אלא גם להחיל הטבה במחירי המים על אזרחים ותיקים הזכאים להשלמת הכנסה. חוסנה של חברה נבחן בדאגתה לציבורים החלשים ביותר בתוכה. בכוונתנו לעמוד במבחן זה".

 

בישיבת הוועדה, שאישרה את הרפורמה לקריאה שנייה ושלישית, אמר ברוורמן כי ההטבה שסוכמה עם שר האוצר היא למעשה פשרה מול דרישתו שההנחה תגיע לכלל מקבלי קצבת הבטחת הכנסה, כ-300 אלף איש, שהאוצר לא קיבל. לכן בכוונתו לנסות לחייבת את האוצר להרחיב את ההנחות במים על כל האוכלוסייה הזה בהצעת חוק פרטית שיניח בקרוב על שולחן הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים