שתף קטע נבחר

עצורים בהפגנות בצפון: "ישראל מדינת טרור"

ממשיכות ההפגנות נגד תוכנית פראוור להסדרת ההתיישבות הבדואית. "נקריב את חיינו למען פלסטין", צעקו מאות מפגינים שחסמו את הכניסה לאום אל-פחם ואת צומת יובלים. 14 בני אדם נעצרו עד כה באירועים

תוכנית פראוור ממשיכה להבעיר את השטח: שעות לאחר שמאות בדואים התעמתו עם שוטרים בבאר שבע, חסמו היום (ב') מפגינים את אחד מהכבישים המרכזיים בצפון. מאות תושבי ואדי ערה ואום אל-פחם מוחים בכניסה הראשית של העיר נגד התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. המפגינים חסמו את הכניסה הראשית של העיר וגם קטע כביש בכביש 65 לשני הכיוונים. הם הניפו דגלי פלסטין וקראו סיסמאות נגד התוכנית. כעבור כשעה נפתחו הכבישים לתנועה.

 

במקביל, 300 מפגינים הגיעו לצומת יובלים הסמוך וחסמו גם את כביש זה. 14 בני אדם נעצרו במהלך הפגנה זו. הפגנות נגד תוכנית פראוור מתקיימות גם ביפו וביישובים אחרים במגזר הערבי כמג'דל כרום, קלנסאווה, טירה, טייבה, באקה אל-גרבייה וג'ת.

 

בהפגנה צעקו המוחים "נקריב את חיינו למען פלסטין", "תוכנית פראוור לא תעבור בשתיקה", "נמשיך לחסום כבישים", "ישראל מדינת טרור" ו-"המדינה רוצה לגרש אותנו מאדמותינו".

 

תושבת אום אל-פחם שהשתתפה בהפגנה אמרה ל-ynet כי "על המגזר הערבי לחסום כבישים כל יום כי רק בדרך הזאת אנחנו יכולים להעביר את המסר שלנו לכל הגורמים שעמדו מאחורי תוכנית בראוור הגזענית. יש לנו זכות לחיות במדינת ישראל כמו כל אזרח יהודי שמקבל את הזכויות שלו".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) שהשתתף אף הוא בהפגנה הוסיף כי "אנחנו במאבק לא אלים. בסך הכול אנחנו חוסמים כבישים כי אנחנו רוצים להשמיע את הקול שלנו. אנו קוראים לממשלה: בואו נדבר ונפתור את הבעיה, אבל אם תנסו לכפות עלינו את תוכנית פראוור בכוח אנחנו נתנגד ונמשיך לחסום את הכבישים".

 

ההפגנה באום אל-פחם (צילום: אדהם מוחמד, zoomout) (צילום: אדהם מוחמד, zoomout)
ההפגנה באום אל-פחם(צילום: אדהם מוחמד, zoomout)

 (צילום: אדהם מוחמד, zoomout) (צילום: אדהם מוחמד, zoomout)
(צילום: אדהם מוחמד, zoomout)

 

כחלק מהמחאה נגד התוכנית, נסגרו הבנקים במגזר הערבי, הרשויות המקומיות הושבתו וכמוהן גם רוב בתי העסק. בהפגנה בבאר שבע קראו המוחים בגנות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמה מהמפגינים נפצעו בעימותים עם שוטרים, 14 נעצרו ושני שוטרים נפצעו אף הם. מפגין נוסף נעצר לאחר שאיים על שוטר כי "ידאג לטפל בו ובמשפחה שלו". בעזרת פרשים ולוחמי יס"מ פיזרו השוטרים את ההפגנה. על השביתה הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל, ובמסגרתה כל העסקים והשירותים הציבוריים נסגרו.

 

הפגנת הבדואים בבאר שבע, הבוקר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפגנת הבדואים בבאר שבע, הבוקר(צילום: הרצל יוסף)

 (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

מטרת הרפורמה היא לפתור באופן סופי את תביעות הבעלות של הבדואים על קרקעות הנגב,

תוך הצעת מתווה של פשרה הכוללת העתקת מקומות מגורים ופיצויים כספיים באופן שיביא לסיום ההתיישבות הבלתי חוקית. הדו"ח מתייחס לתביעות הבעלות שהגישו הבדואים בשנים 1971-1979, בעקבות החלת הסדר המקרקעין בנגב הצפוני, בקרקעות שגם כיום מיושבות או מעובדות על ידי מגישי התביעות.

 

אך השובתים והמפגינים מוחים על קבלת התוכנית שלדבריהם תגזול כ-800 אלף דונם מקרקעות הבדואים בנגב. "אדמת הנגב היא של היושבים עליה, לא של ביבי", קראו המפגינים בבאר שבע. זיאדן יוסף, דובר תושבי ואדי אל-נעם בדרום, אמר: "חוק פראוור גונב את האדמה שלנו. נמשיך להפגין כל שבוע וכל חודש עד שיורידו את התוכנית".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אדהם מוחמד, zoomout
ההפגנה בכביש 65
צילום: אדהם מוחמד, zoomout
מומלצים