שתף קטע נבחר

מרד בגולני: 15 לוחמים סירבו לאבטח בסיס

טענות על ענישה מוגזמת בגין "מעשים פעוטים" הובילו את הלוחמים מגדוד 51 לסירוב פקודה קולקטיבי. הם נשלחו ל-20 ימי מחבוש. קרוב של אחד הלוחמים: "הענישו אותם על זוטות". דובר צה"ל: "החיילים הביעו חרטה עמוקה על מעשיהם"

שמה של חטיבת גולני נקשר שוב לתקרית מביכה: 13 לוחמים מהפלוגה הרובאית בגדוד 51 נשלחו ל-20 ימי מחבוש בכלא הצבאי לאחר שסירבו לאבטח בסיס ברמת הגולן. שני חיילים נוספים נחשבים לעת עתה כנפקדים. מהפרטים שנודעו ל-ynet עולה כי הלוחמים מאסו בענישה מוגזמת וחריפה לטענתם מצד מפקדיהם ובשל כך סירבו פקודה באופן קולקטיבי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

באישור ישראל: גדודי חי"ר מצריים יפעלו בסיני

היועמ"ש הודיע לרב אליהו: מועמדותך אינה ראויה

 

לטענת הלוחמים, הענישה המוגזמת של מפקדיהם כללה בחודשים האחרונים ריתוקים מרובים, אף על פי שהם היו מעורבים ב"מעשים פעוטים", כהגדרתם. בשבת האחרונה נדרשו החיילים לאבטח את הבסיס, אולם הם הודיעו למפקדם כי הם מסרבים לבצע את הפקודה.

 

גדוד 51 בתרגיל. החיילים טענו כי התעמרו בהם (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
גדוד 51 בתרגיל. החיילים טענו כי התעמרו בהם(צילום: יואב זיתון)

מפקד הגדוד, סגן-אלוף ברק חירם, שפט היום (ב') ואתמול את הלוחמים, שנמנים עם מחלקת הלוחמה הזעירה בפלוגה. טרם הוחלט אם הלוחמים שנכלאו ישובו לשרת לתפקידם בחטיבה. בסופו של דבר, לוחמים אחרים מהגדוד ביצעו את משימת אבטחת המוצב. יצוין כי הלוחמים טרם הצטרפו לחבריהם לחטיבה, שתפסו בימים האחרונים אחריות על גזרת אוגדת עזה. המפקדים הזוטרים בפלוגה זכו בסיומו של התחקיר לגיבוי מצד בכירי החטיבה.

 

"חיפשו אותם על קטנות"

"מדובר בלוחמים איכותיים במחלקה מובחרת של הגדוד, חלקם שנה בצבא, שחשו כי מתעמרים בהם ומחפשים אותם על דברים קטנים", סיפר קרוב משפחה של אחד הלוחמים שנכלאו. "הם רוצים לשרת את המדינה ובחודשים האחרונים נתנו את כולם באימון החטיבתי המתיש והתובעני".

 

קרוב המשפחה הוסיף כי "הענישו אותם על זוטות, חלקם רותקו כי לא השיגו תוצאה מספיק טובה בריצת 5,000 מטרים, ואחרים כי לא סידרו מספיק טוב את שרוול חולצתם. זה גרם להם לא לראות את הבית למעלה מחודש, וחלקם, בטרם האירוע החליטו פשוט להיות נפקדים".

 

מפקד חטיבת גולני אל"מ יניב עשור עם מג"ד 51, סא"ל ברק חירם (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
מפקד חטיבת גולני אל"מ יניב עשור עם מג"ד 51, סא"ל ברק חירם(צילום: יואב זיתון )

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החיילים סירבו לבצע אחת מן המשימות שניתנה להם כלוחמים מן המניין. לאור כך, ביצע מפקד הגדוד תחקיר, בעקבותיו החליט לשפוט את החיילים המעורבים ל-20 ימי מחבוש בפועל על סירוב פקודה. יש לציין כי במהלך התחקיר כלל החיילים הביעו חרטה עמוקה על מעשיהם. צה"ל מגנה תופעות מסוג זה בקרב חייליו והן מטופלות כנדרש".

 

גורמים צבאיים טענו בנוסף כי "החיילים סירבו לעלות לכוננות, אך בשום שלב לא נפגעה הכוננות המבצעית. מדובר ב-13 חיילים ובשני חיילים שנפקדים כרגע. טענות החיילים הן בעיקר על דרישות מקצועיות גבוהות מצד המפקדים. החיילים ביקשו להישאר כלוחמים לאחר מילוי העונש".

 

התעללות, השפלה ונטישת עמדה

האירוע בשבת מצטרף לסדרה של תקריות מביכות שהתרחשו בחודשים האחרונים בחטיבת החי"ר המבוקשת בצה"ל. בתקריות אלה הודחו קצינים ולוחמים מתפקידם או נשלחו לכלא. בחודש שעבר נחשף ב-ynet כי שישה לוחמים, בהם מפקדים, מהפלוגה המסייעת של גדוד 12 נשלחו לכלא לאחר שהתעללו פיזית ומילולית, בחיילים צעירים מהם. מפקד הפלוגה, שקילל לוחמים וקצינים ולא יצא באופן חד-משמעי נגד דפוסי ההתנהגות השליליים בפלוגה – הושעה ולא המשיך בסופו של דבר בחטיבה.

 

חודש קודם לכן הודחו חמישה לוחמים וקצינים מיחידת העילית של החטיבה, אגוז, בעקבות אירוע מחריד שבו אחד הלוחמים עשה את צרכיו על ראשו של לוחם אחר, אל מול חבריו הצוהלים שצילמו את האירוע בטלפונים הניידים שלהם. למפקד יחידת אגוז, קצין בדרגת סגן-אלוף נרשמה הערה פיקודית ואחד הקצינים שהודח הוא מפקד הפלגה.

 

בינואר השנה נשלחו לכלא 17 לוחמים ותיקים מגדוד 12 לאחר שנטשו את עמדותיהם במוצב בחרמון במהלך תעסוקה מבצעית בגבול עם סוריה. הלוחמים טענו אז כי לא קיבלו זכויות יתר בהיותם חיילים ותיקים ולכן החליטו למרוד.

 

הדיווח הראשוני התקבל במייל האדום  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירוב פקודה קולקטיבי. אילוסטרציה
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים