שתף קטע נבחר

שוב: פצמ"רים מהלחימה בסוריה התפוצצו בגולן

שלוש פצצות מרגמה התפוצצו סמוך לגדר הגבול בשטח ישראל ברמה. אין נפגעים ולא נגרם נזק. מצה"ל נמסר כי מדובר בזליגת ירי מהקרבות בין המורדים לכוחות המשטר בכפר אל-מדרייה

בפעם השנייה השבוע, פצצות מרגמה ממלחמת האזרחים בסוריה התפוצצו הבוקר (יום ג') בשטח ישראל ברמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

"חיזבאללה אוסף מידע על תנועות צה"ל בגולן"

סטודנטים חזרו מסוריה: "קשה ללמוד עם ההרג"

 

שלושה פצמ"רים התפוצצו סמוך לגדר הגבול סמוך לשעה 06:00 בבוקר. מצה"ל נמסר כי מדובר בזליגת ירי מהקרבות בין המורדים לכוחות המשטר בכפר אל-מדרייה. מהמועצה האזורית גולן נמסר כי לתושבים לא ניתנו הנחיות ביטחון חריגות. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא מקיים סריקות במקום ואין נפגעים ולא נגרם נזק מהפצצות שנפלו בשטח הפתוח.

 

גם ביום ראשון לפנות ערב התפוצצה פצצת מרגמה בשטח פתוח סמוך לגבול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק ומדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזליגה של ירי מהלחימה הפנימית בסוריה.

 

 (צילום: שולי אנקונינה) (צילום: שולי אנקונינה)
(צילום: שולי אנקונינה)

פצמ"ר ברמת הגולן (ארכיון) (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
פצמ"ר ברמת הגולן (ארכיון)(צילום: יואב זיתון)
 

זהו אירוע הירי השני בימים האחרונים. בשני המקרים מדובר בירי תועה במסגרת הלחימה הפנימית בין כוחות המורדים לצבאו של אסד בצדו הסורי של הגבול, ולא בירי מכוון נגד ישראל. בימים האחרונים התגברו הקרבות בגולן הסורי, בעיקר בכפרים בחלקו הצפוני, בהם חאן ארנבה וג'ובתא אל חשב.

 

הקרבות הללו הובילו לפציעתם של כמה אזרחים סורים שפונו לקבלת טיפול רפואי בישראל. בישראל מעריכים כי למרות הדימוי החיובי שהצליח לייצר לעצמו אסד בשבועות האחרונים בעקבות ההצלחה בקרב החשוב על עיירת הגבול אל-קוסייר בין לבנון לסוריה, אסד עדיין לא נמצא "על הסוס". זאת אף שבקרב נהדפו המורדים וכן חיזבאללה שאיבד מאות מלוחמיו.

  

לפי אותה הערכה, במקומות רבים בסוריה עדיין שולטים כוחות המורדים, והלחימה העיקשת שלהם, בעיקר בנקודות אסטרטגיות כמו חומס וחלב, רחוקה מסיום.

 

ביממה האחרונה ניהלו כוחותיו של צבא אסד קרב הדיפה שכלל שימוש בארטילריה כבדה ובטנקים, במקומות שבהם אסור לצבא לפעול בכלים כבדים לפי הסכם הפסקת האש בין ישראל לסוריה. קציני צה"ל העבירו תלונה למפקדת כוחות אונדו"ף בגולן, והלינו על ההפרות בפני צבא סוריה. בתגובה, לאחר שהשלימו מחדש את כיבוש שני המרחבים שהמורדים כבשו שלשום, השיגו כוחות הצבא הסורי את רכביהם המשוריינים לאחור. במסגרת אותם קרבות פונו ביממה האחרונה שני פצועים סורים לקבלת טיפול רפואי בבית החולים זיו בצפת.

 

ברמת הגולן נמשכת רמת הדריכות הגבוהה של כוחות יחידת מיתר ולוחמי גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל האחראים על הגזרה, במטרה למנוע פיגוע חדירה לישראל על ידי פעילי ג'יהאד עולמי, תרחיש ברמת סבירות גבוהה שממנו חוששים בצה"ל בעקבות התערערות השליטה הסורית בשטח.

 

בחודש הבא אמורה להסתיים עבודת הקמת המכשול ברוב חלקי הגבול. הגדר החדשה, שתחליף את זו שהוקמה באמצע שנות ה-70, תסייע למנוע פיגועים. במקביל תושלם עד ספטמבר הקמת גדוד איסוף קרבי שלם וחדש ברמת הגולן. הגדוד, שיאסוף מודיעין בזמן אמת באמצעות אמצעי תצפית מהמתקדמים שיש לצה"ל, פעל בתצורתו הקודמת בגולן לפני כעשור, אז הוחלט לצמצם באופן ניכר את פעילותו כדי להעתיקו לגזרת יהודה ושומרון. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שולי אנקונינה
חייל ברמת הגולן
צילום: שולי אנקונינה
מומלצים