שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שח"ם נגד פסטיבל עכו: "לא משלמים לשחקנים"

  ארגון השחקנים יוצא חזיתית נגד הפסטיבל לתיאטרון אחר בטענה ששחקנים המשתתפים בהפקות לא מקבלים שכר. עיריית עכו: "אנו עובדים מול מפיקי ההצגות, עליכם לנהל משא ומתן מולם"

  ארגון שחקני ישראל (שח"ם) יוצא במאבק פתוח נגד פסטיבל עכו לתיאטרון אחר. "הפסטיבל אינו משלם שכר לשחקנים המשתתפים בו", טוענים שם.

   

  בפסטיבל, הפועל תחת עיריית עכו, מגלגלים את האחריות לשכר השחקנים לפתחם של מפיקי ההצגות - שכן ההתקשרות של הפסטיבל מבחינה חוזית נעשית מולם: "השנה ישתתפו בפסטיבל כ-130 שחקנים. אין לנו יכולת לחתום חוזית מול כל שחקן ושחקן באופן אישי. תקציב ההפקה עובר ישירות למפיקי ההצגות והם אלה שאמורים לגזור מתוכו שכר לשחקנים. מבחינה משפטית זהו תפקידם", אומרים מקורות בכירים בפסטיבל.

   

  כסף להצגות יש אבל מה עם השחקנים? (צילום: יונתן לוי) (צילום: יונתן לוי)
  כסף להצגות יש אבל מה עם השחקנים?(צילום: יונתן לוי)
   

   

  גם מכתב רשמי, שיצא מהמחלקה המשפטית של עיריית עכו לשח"ם, מעלה את אותן הנקודות. "העירייה אינה לוקחת חלק בהפקת ההצגות ואינה יכולה לפקח על נושא שכר האמנים המשתתפים בהן או לקבוע את חלקם של השחקנים או של כל גורם אחר מתוך התקציב העומד לרשות כל הפקה והפקה. העירייה כמובן אינה מתנגדת לשימוש שיעשה המפיק בכספי המענק לטובת תשלום לשחקנים, אולם אין היא יכולה להוות גורם מפקח על הנושא, או להתערב בשיקולי ההפקה של כל מפיק ומפיק אודות חלוקת התקציב שעומד לרשותו. את המו"מ לעניין תנאי השחקנים עליך לנהל עם מפיקי ההצגות ולא עם הנהלת הפסטיבל", נכתב בתגובה לדרישת שח"ם.

   

  מנכ"ל איגוד השחקנים, שחר בוצר, מכנה את תגובת העירייה נטולת משמעות. "לא מדובר במפיקים עצמאיים שמקבלים תקציב עתק מהפסטיבל ומעלים הצגה בסיוע תקציב הפקה זה. מדובר בחבורות של שחקנים ובמאים שיוצרים בתקציב זעום של 40 אלף שקלים, שלא התעדכן מזה 20 שנה. מתקציב זה צריך לממן את כל הוצאות ההצגה והחזרות שנפרשות לעתים אף יותר מחודשיים. די בקיצוץ קטן בתקציב מופע הפתיחה, מסיבה סגורה לפרנסי העיר, שעלותו מאות אלפי שקלים או בקיצוץ בתקציב השיווק העצום של הפסטיבל, כדי לאפשר תשלום מינימום לשחקנים שהם לב ליבו".

   

  אחרי שורת דיונים בעניין, שנערכו בהשתתפות שני הצדדים, שחררה הבוקר (ג') הנהלת האיגוד מכתב חריף שדורש את התערבותם של שורת משרדי ממשלה וגופים כלכליים שתומכים בפסטיבל. "על אף הערכתנו הרבה את הפסטיבל, אם לא ייפתח משא ומתן באופן מיידי, או יוגדר שכר מינימום לשחקנים המשתתפים בהצגות, ארגון שח"ם על 1,900 חבריו ייאלץ לנקוט צעדים למניעת קיום הפסטיבל.

  אנו משוכנעים וסמוכים כי הידיעה על כך שהנהלת הפסטיבל לא משלמת שכר לשחקנים, אינה מקובלת עליכם או מתיישבת עם תפיסתך עולמכם. בשל כך, נודה על התערבותכם בסוגיה".

   

  השחקן משה איבגי, חבר בוועד המנהל של שח"ם, אומר בתגובה ל-ynet: "שחקנים לא יעבדו בהתנדבות בפסטיבל שמתוקצב בכל כך הרבה כסף. זהו מצב בלתי מתקבל על הדעת שבו השחקנים, שהם למעשה חוד החנית של הפסטיבל, הם היחידים שלא מקבלים תגמול ראוי.

   

  "כל שאר העובדים שלוקחים חלק בפסטיבל, מקבלים כסף עבור עבודתם. השחקנים נותרים במקום האחרון ברשימה. שחקנים בוחרים להשתתף בהצגות הפסטיבל גם כיוון שהם זקוקים להזדמנויות עבודה בתחום. לא יתכן מצב שבו ינוצל הצורך שלהם בעבודה ולא ישלמו להם. צריך לעקור את הרעה החולה הזו, ולהבטיח שישולם לפחות שכר מינימום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בן קלמר
  משה איבגי. לא יעלה על הדעת
  צילום: בן קלמר
  לאתר ההטבות
  מומלצים