שתף קטע נבחר

"ישראל נעתרה לקרי: בסיס 67' ומדינה יהודית"

בכיר ישראלי אמר לרויטרס שישראל הסכימה לנוסחה של מזכיר המדינה האמריקני לחידוש המו"מ, שכוללת הכרזה על ישראל כ"מדינה יהודית". דוברו של נתניהו הכחיש. ההנהגה הפלסטינית תצביע היום על חידוש המו"מ ללא הקפאת התנחלויות

ישראל הסכימה לנהל משא ומתן מדיני עם הפלסטינים על בסיס גבולות 67' בכפוף לחילופי שטחים ולהכרה בישראל כ"מדינה יהודית". כך אמר היום (יום ה') בכיר ישראלי בשיחה עם סוכנות רויטרס. דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הכחיש זאת זמן קצר לאחר מכן. עם זאת, גם הפלסטינים מדווחים על התקדמות במגעים ולפי סוכנות AFP קרי יאריך את שהותו באזור כדי להבטיח שהמאמצים לחידוש המשא ומתן המדיני יישאו פרי.

 

קרי עם עמיתו הירדני, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרי עם עמיתו הירדני, אתמול(צילום: רויטרס)

 

לדברי הגורם הישראלי שאמר את הדברים תוך שמירה על עילום שם, אם הפלסטינים יסכימו לנוסחה,

מזכיר המדינה ג'ון קרי יכריז על חידוש המו"מ על בסיס קווי 67' ובמקביל יציין כי לצדה של מדינת פלסטין תתקיים ישראל כ"מדינה יהודית". מוקדם יותר דווח בעיתון "אל-חיאת" הלונדוני שקרי יודיע מחר על חידוש המשא ומתן המדיני במסיבת עיתונאים בעמאן שבירדן.

 

יו"ר הרשות אבו מאזן יכנס אחר הצהריים את ההנהגה הפלסטינית ולהציג בפניה את תוצאות השיחות שערך עם קרי בעמאן. אחרי שתי פגישות בין השניים נראה כי חלה התקדמות מסוימת באפשרות שהמשא ומתן יחודש. גורמים פלסטינים אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי ההנהגה תצביע היום על הצעתו של קרי, שתביא לחידוש המו"מ ללא הקפאת התנחלויות.

 

בישיבה ישתתפו חברי הוועד המרכזי של פתח, הוועד הפועל של אש"ף וכן מנהיגים של הפלגים השונים. עד כה הייתה קבוצה קטנה ביותר בהנהגה הפלסטינית שידעה את פרטי המתרחש בשיחות בין אבו מאזן לקרי, והיום לראשונה ישמעו מרביתם ממקור ראשון את הדרישות שאותן הצליח אבו מאזן הצליח להשיג בשיחות ואת מה שלא.

 

קרי בפגישה עם אבו מאזן בעמאן (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
קרי בפגישה עם אבו מאזן בעמאן(צילום: גטי אימג'בנק)

 

הביקורת הפנימית על אבו מאזן עשויה להתגבר אם הוא יסכים לשוב לשיחות ישירות עם ישראל. גורם פלסטיני בכיר אמר כי נראה שקרי לא הצליח לשכנע את ישראל להסכים באופן מלא למשא ומתן שיתבסס על גבולות 67', על הקפאת ההתנחלויות ועל שחרור כל 103 האסירים שנכלאו בישראל לפני הסכמי אוסלו. לדברי הבכיר, "אפילו אם הסכמנו למשא ומתן זה יהיה בזבוז זמן משום שאנו יודעים היטב שלנתניהו אין כוונה להגיע להסכם שלום. המשך הבנייה בהתנחלויות עומד בראש סדר העדיפויות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים