שתף קטע נבחר

פסיקה בארה"ב: יליד ירושלים - לא נולד בישראל

הוריו של מנחם זיבוטופסקי בן ה-11 ניהלו מאבק עיקש במטרה שהמילה "ישראל" תירשם בדרכון בנם, בעל אזרחות אמריקנית. בית המשפט בארה"ב לא השתכנע ותמך בעמדת הממשל: ירושלים לא בירת ישראל עד הסדר בין ישראל לפלסטינים

ירושלים אינה נמצאת במדינת ישראל – כך הכריע בית המשפט האמריקני. אתמול (יום ג') הביע בית המשפט הפדרלי לערעורים בוושינגטון תמיכה בעמדת מחלקת המדינה, המסרבת לרשום בדרכונים שהיא מנפיקה את ישראל כמקום הלידה של אמריקנים שנולדו בירושלים. כל זאת בעתירת הוריו של מנחם זיבוטופסקי, שנולד בירושלים לפני 11 שנה. ההורים מנהלים מאז הולדתו מאבק משפטי כדי שארה"ב תכיר בירושלים כחלק ממדינת ישראל.

 

עוד חדשות בעולם:

צפו: הנסיך נחשף, הזוג המלכותי השתחרר מביה"ח

שר פנים בחדר לידה - 10 מסורות תינוק מלכותי

מחוקק צרפתי לצוענים: היטלר לא הרג מספיק

 

העתירה של ארי ונעמי זיבוטופסקי מתבססת על חקיקה של הקונגרס מ-2002, שקבע אז כי אמריקנים שנולדו בירושלים יוכרו גם כמי שנולדו בישראל. אלא שממשל ג'ורג' בוש הבן התנגד להחלטה בנימוק שעתידה של בירת ישראל יוכרע במו"מ על הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים, וכי עד אז צריכה ארה"ב להישאר נייטרלית. גם ברק אובמה אוחז בדעה דומה.

 

יערערו שוב. מנחם ואביו  (צילום: AP) (צילום: AP)
יערערו שוב. מנחם ואביו (צילום: AP)

 

בית המשפט הסכים אתמול עם עמדת הממשל, שהחוק שעבר בקונגרס ב-2002 מפר את הסמכות הבלעדית של הנשיא לקבוע בנושא. מאז 1948 לא הכיר שום ממשל אמריקני בריבונות הבלעדית של ישראל על ירושלים, ואינו מכיר בה כבירת ישראל. בנוסף שוכנת שגרירות ארה"ב שוכנת בת"א. הנשיאים קלינטון, בוש ואובמה אף התעלמו מהחלטה של הקונגרס משנת 1995 להעתיק את השגרירות האמריקנית לעיר הבירה.

 

מנחם זיבוטופסקי נולד בירושלים זמן קצר לאחר העברת החוק, והוריו, תושבי בית שמש, החלו מיד במאבק עקרוני לרישום "ירושלים, ישראל" בדרכונו האמריקני. בעקבות

הפסיקה אתמול הודיעו עורכי הדין של המשפחה שבכוונתם לערער לבית המשפט העליון. בהצהרה של עורכי הדין, נתן ועליזה לוין, נכתב כי "אנחנו מקווים שלפני הבר מצווה שלו מנחם יוכל לשאת דרכון שמכיר בישראל כמקום הלידה שלו".

 

אולם זהו אינו רק עניינה של משפחת זיבוטופסקי. לפי הערכה, 50 אלף אמריקנים נולדו בירושלים, הרשומה בדרכונים שלהם, בניגוד למילה "ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנחם זיבוטופסקי עם אביו ארי
צילום: AP
מומלצים