שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוק הספרים עבר בוועדת החינוך

  הצעת החוק להגנת הסופרים והספרות עברה היום בוועדת החינוך של הכנסת ללא מתנגדים. "בכוונתי לנסות ולהעביר את החוק במושב הכנסת הנוכחי", אמרה שרת התרבות והספורט לימור לבנת, "ספר הוא לא עוד מוצר צריכה - אלא אוצר תרבותי"

  הצעת החוק להגנת הסופרים והספרות בישראל עבר היום (ד') בוועדת החינוך של הכנסת, בראשות הח"כ עמרם מצנע, פה אחד וללא מתנגדים. שרת התרבות והספורט לימור לבנת סיכמה בסוף הדיון: ״זהו רגע מרגש. עסקנו בסעיפי החוק אבל הדבר הגדול הוא היצירה והספרות בישראל. זהו יום חשוב לתרבות ולספרות הישראלית, ויום חשוב לציבור הישראלי שהחוק יאפשר לו ליהנות ממגוון ספרותי ישראלי מגוון בשנים הבאות.

   

  "בכוונתי לנסות ולהעביר את החוק במושב הכנסת הנוכחי. אני מודה לחברי הועדה שבהצבעתם ותמיכתם חידדו את חשיבותו של החוק, שנועד לטפל בכשל החמור הקיים בשוק הספרות הישראלי. ספר הוא לא עוד מוצר צריכה - אלא אוצר תרבותי".

   

  ח"כ ניצן הורוביץ, יוזם הצעת החוק המקורית, אמר כי "בשבוע הבא יגיע המאבק הזה לסיום עם העברת החוק במליאה, ושוק הספרות בישראל יזכה לחיים מחודשים. רשתות הספרים, שדירדרו את ענף הספרות לקריסה, גרמו לעיכוב הבלתי נסבל בהעברת החוק, אבל זו ההוכחה שניתן לנצח גם גורמים חזקים בשוק במאבק עיקש וצודק".

   

  מטרתו של חוק הסופרים שדיון ציבורי אודותיו החל כבר ב-2010, הוא להגן על הסופרים מפני המחירים הנמוכים של הספרים, בעקבות המבצעים הגדולים שיזמו רשתות הספרים "סטימצקי" ו"צומת ספרים". החוק יקבע כי מחירו של ספר לא ישתנה למשך 18 החודשים הראשונים למכירתו, והסופרים יקבלו שמונה אחוז מתמלוגי המכירות ל-6000 העותקים הראשונים ועשרה אחוזים על כל עותק נוסף. עם זאת, החוק יגביל את המבצעים ברשתות לתקופות מוגדרות סביב החגים ושבוע הספר. כמו כן הרשתות לא יורשו לתגמל את המוכרים לקידום ספרים ספציפים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יח"צ
  לימור לבנת. "הדבר הגדול הוא היצירה והספרות בישראל"
  צילום: יח"צ
  לאתר ההטבות
  מומלצים