שתף קטע נבחר

חיסול ג'יימס בונד-סטייל: יריות מלוחית הרישוי

פושע צ'כי נמלט בדיוק יצא ממכוניתו בדרום-אפריקה כשלפתע מלוחית הרישוי של מכונית אחרת צצו כעשרה קנים של רובים וריססו את מכוניתו בקליעים. אח"כ המכונית היורה עלתה באש - אולי כדי להשמיד את עצמה ואת הראיות. מה קרה לו ומי אחראי?

ניסיון חיסול יצירתי במיוחד, שנראה כאילו נלקח ישירות מסרט ג'יימס בונד, מרתק את דרום-אפריקה: מכונית תמימה למראה חנתה ברחוב, ולפתע צצו מלוחית הרישוי האחורית שלה קנים של רובה - וריססו בכדורים את המטרה שלהם. היה זה ניסיון לרצוח את רדובאן קרייצ'יר, אזרח צ'כי שנידון אשתקד בארצו ל-11 שנות מאסר בגין הונאת מס ונחשב מקושר לאנשי העולם התחתון ביוהנסבורג.

 

קרייצ'יר לא נפגע בניסיון החיסול שאירע אתמול, ניסיון שהותיר את מכונית המרצדס שלו מחוררת מכדורים והדהימה אפילו את מי שחשבו שהם מכירים היטב את סצינת הפשע המאורגן בדרום-אפריקה. המכונית החונה והריקה מאדם שבה הוטמן הנשק עלתה בלהבות אחרי הירי, ייתכן שכדי להשמיד ראיות. "כל החיים שלי הם כמו סרט ג'יימס בונד", אמר קרייצ'ר לתקשורת אחר-כך, "כך אני חי את חיי".

 

מכוניתו המחוררת מכדורים של קרייצ'יר (צילום: AP) (צילום: AP)
מכוניתו המחוררת מכדורים של קרייצ'יר(צילום: AP)

 

ומי יכול היה לרצות להרוג אותו? בתחילה קרייצ'יר אמר לפי הדיווחים כי הוא אינו יודע. אחר-כך אמר כי גם אם יש לו השערות, הוא אינו מתכוון לגלות אותן. התקרית אתמול נחשבת חריגה במיוחד אפילו בסאגה הארוכה של העולם התחתון ביוהנסבורג, שם קרבות סמים, פרשות הונאה ושאר מעשי פשע הופכים לעתים לתקריות קטלניות. אבל באמצעי חיסול כמו זה ששימש את היורים אתמול - איש לא השתמש עדיין.

 

בדרום אפריקה אומרים כי אמצעי החיסול שהוטמן במכונית שהוצבה מחוץ לחנות הזהב והיהלומים של קרייצ'יר, מזכיר את סרט ג'יימס בונד "גולדפינגר" שבו הבלש 007 נוהג במכונית שקני רובים מוחבאים מאחורי פנסיה הקדמיים. בצילומים של המכונית ששימשה את המחסלים אתמול ביוהנסבורג נראים כעשרה קני רובים, שחלקם ניתכו או התעקלו כתוצאה מהשריפה שפרצה בעקבות הירי. היה זה ניסיון מדויק מאוד. כעשרה כדורים פגעו בחלון הנהג, אולם קרייצ'יר היה מחוץ למכונית בשלב זה ודיבר בטלפון.

 

יועץ האבטחה רורי סטיין אמר לרדיו 702 כי יכולים להיות מניעים רבים לאירוע, החל בניסיון אמיתי לחסל את קרייצ'יר וכלה בפעולה שהוא יזם בעצמו כדי שהדבר ייראה כאילו מנסים לחסלו. קרייצ'יר אמר לתקשורת המקומית כי בהתחלה חשב

שהוא שומע זיקוקים. הוא העלה את ההשערה שמישהו ידע שהוא מחנה תמיד את מכוניתו באותו המקום, הציב את המכונית החמושה לקראת ניסיון החיסול - ואז הפעיל את הנשק מרחוק.

 

שון ניומן, שכתב במשותף עם כותב אחר ספר על בעלי מועדון חשפנות שנרצח, סיפר שהיה באזור כשניסיון החיסול אירע והצליח לבחון את המכונית. הוא אמר כי ייתכן שהמיומנות והתכנון הדרושים לעבודה שכזו מעידים על כך שאנשים מחו"ל היו מעורבים בה. "זה היה ללא ספק מתוחכם מאוד", אמר, "ההתרשמות הראשונית שלי הייתה שזו לא עבודה מקומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
המכונית של יעד החיסול. "נראה כמו עבודה תוצרת חוץ"
צילום: AP
מומלצים