שתף קטע נבחר

האחים המוסלמים: 220 הרוגים מירי על מפגינים

באתר הרשמי של התנועה דווח כי כוחות הביטחון פתחו בירי על תומכיו של מורסי לפנות בוקר בקהיר. לטענתם, בעימותים נפצעו כ-4,500 מפגינים. דובר ארגון האחים המוסלמים: "הם לא ירו כדי לפצוע, הם ירו כדי להרוג". המשטר הכחיש: יש רק 38 הרוגים. דיווח: המפגינים השתמשו בנשק אוטומטי

האלימות במצרים עלתה מדרגה הלילה. תנועת האחים המוסלמים טוענת כי כוחות הביטחון פתחו בירי לעבר מפגינים בקהיר לפנות בוקר (שבת) וגרמו למותם של לפחות 220 בני אדם. באתר הרשמי של הארגון צוין עוד כי 4,500 בני אדם נפצעו בעימותים בין המפגינים לכוחות הצבא והמשטרה. לדיווח אין אישור רשמי. "מדובר במעשה טבח נתעב מצד כוחות הביטחון", נכתב באתר. כמו כן, דווח כי בין ההרוגים מזכיר מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים בדרום סיני, שנכח אף הוא במקום.

 

תיעוד העימותים הלילה בקהיר:

 

"היורים כיוונו לעבר הראש והחזה של המפגינים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"היורים כיוונו לעבר הראש והחזה של המפגינים"(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

בית החולים המאולתר שהקימה התנועה במסגד ראבעה אל-עדוויה, מקום התכנסותם של תומכיו של מורסי בשבועות האחרונים, מסר כי רוב האנשים נפגעו באש חיה שנפתחה מצד כוחות הביטחון נגד המפגינים באנדרטה ברחוב א-נסר בקהיר. דובר הארגון, ג'יהאד אל-חדאד, הוסיף כי היורים כיוונו לעבר ראשם וחזם של המפגינים: "הם לא ירו כדי לפצוע, הם ירו כדי להרוג".

 

עוד חדשות בעולם:

ארה"ב לרוסיה: לא נטיל עונש מוות על סנואודן

מאסר עולם ועוד 1,000 שנה לחוטף מבית הזוועות

ארדואן: אני דיקטטור? אתבע את 'הטיימס' הבריטי

 

לפי הדיווחים, הירי החל לאחר שהמשטרה ניסתה לפזר בגז מדמיע מאות מפגינים שערכו שביתת שבת, והציתה בכך מהומות שנמשכו שעות. לצד זאת, בכלי תקשורת במצרים שאינם מזוהים עם האחים המוסלמים נטען כי בזמן שכוחות הביטחון השתמשו בגז מדמיע כדי לפזר את תומכיו של מורסי, המפגינים תקפו באלימות את כוחות הביטחון, השתמשו בנשק אוטומטי וברובי ציד, וגרמו ללובשי המדים ולתושבים לברוח לרחובות צדדיים.

 

בהמשך הצהיר משרד הבריאות במצרים כי מניין ההרוגים בעימותים באזור מסגד ראבעה אל-עדוויה עומד על 38 בני אדם, ועוד 500 נפצעו. גורם ביטחוני במשרד הפנים המצרי הוסיף כי כוחות הביטחון במקום ניסו לבלום התנגשויות בין תומכיו של מורסי לבין אזרחים אחרים. הוא גם הכחיש שכוחות הביטחון השתמשו בתחמושת חיה וציין ששמונה שוטרים נפצעו בעימותים. "לכוחות הביטחון באותו אזור היה רק גז מדמיע ולא אמצעי לחימה אחרים", אמר לסוכנות הידיעות המצרית "א-שרק אל-אווסט".

 

המהומות פרצו לאחר שהמשטרה ניסתה לפזר מפגינים בגז מדמיע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המהומות פרצו לאחר שהמשטרה ניסתה לפזר מפגינים בגז מדמיע(צילום: רויטרס)

המפגינים בנאסר סיטי בקהיר, לפנות בוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המפגינים בנאסר סיטי בקהיר, לפנות בוקר(צילום: רויטרס)


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

הפגנות במצרים אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפגנות במצרים אתמול(צילום: רויטרס)

 

הסתירה בדיווחי התקשורת אינה מקרית. רשת "אל-ג'זירה" הפכה מאז ההפיכה לאויבת של המשטר החדש, שאף פרץ למשרדיה בקהיר ביום שבו הודח מורסי. האמירים הקטארים שהם בעלי הערוץ, מקורבים לאחים המוסלמים, ובניגוד למחאה נגד חוסני מובארק - אז הם שמחו לתת קול לאלו שדרשו להדיחו - הפעם הם פחות שמחים לדווח על ההפגנות, ומעדיפים להדגיש את עמדת התנועה האיסלאמיסטית.

 

כתב הרשת הקטארית שביקר בבית החולים שהוקם סמוך למקום ההפגנה דיווח כי במקום יש 20-30 מיטות, "ובכל שתיים-שלוש דקות מכניסים מישהו מכוסה בדם. יש גם עדויות לירי באש חיה, ופצועים מדקירה. יש דם בכל מקום, זה כאוס".

 

פעיל באחים המוסלמים, אחמד עלי, בן 24, הבהיר: "נישאר כאן עד שנמות. לנגד עינינו עומדות אלג'יריה וסוריה. אנחנו לא מעוניינים במלחמת אזרחים". קודם דווח כי באלכסנדריה, שהייתה הזירה המרכזית של המהומות אמש, נהרגו לפחות תשעה בני אדם ויותר מ-100 נפצעו. מאתמול בצהריים בהתנגשויות בין תומכי הנשיא המודח למתנגדיו ברחבי המדינה נפצעו עוד מאות.

 

"יותר מ-30 מיליון הפגינו אתמול נגד מורסי"

הגנרל אבו בכר אל-ג'ונדי, ראש המנגנון המרכזי לסטטיסטיקה, אמר הבוקר לאתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" כי מספר המפגינים המדינה שהפגינו לתמיכה במאבק של הצבא המצרי בטרור מוערך ב-35 מיליון אזרחים. גורמי צבא במצרים אמרו לרשת "אל-ערביה" הבוקר כי מדובר בלמעלה מ-30 מיליון מפגינים.

 

מתנגדי הנשיא המודח יצאו לרחובות בעקבות קריאתו של שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי, שהפציר בהם להפגין ולתת לצבא מנדט להילחם באלימות, והדובר הרשמי של צבא מצרים, אחמד עלי, הודה למפגינים שנענו לפנייה. בעמוד הפייסבוק שלו, הוא פרסם הבוקר תמונה של א-סיסי מצדיע על רקע תמונה של רבבות המפגינים שיצאו אתמול לרחובות.

 

התמונה שהעלה דובר הצבא לפייסבוק. א-סיסי על רקע ההמונים שהפגינו אתמול ()
התמונה שהעלה דובר הצבא לפייסבוק. א-סיסי על רקע ההמונים שהפגינו אתמול

 

הפנייה החריגה באה בעקבות העימותים האלימים בין כוחות הביטחון לבין אנשי האחים המוסלמים בקהיר ובאזורים אחרים במדינה, ובעקבות האלימות בחצי האי סיני. בכיכר תחריר התאספו ההמונים כבר בשעות הצהריים. הם הניפו את תמונותיו של סיסי מחויך במשקפי שמש, עם הכיתוב "אהבת העם". "העם, מקור כל הסמכויות, נותן לצבא ולמשטרה את המנדט להילחם בטרור", נכתב גם על כרזה גדולה שנפרשה בכניסה לכיכר.

 

מנגד, לא הרחק משם, ובמוקדים נוספים ברחבי מצרים, הפגינו אל תוך הלילה אלפים רבים גם בעד מורסי, והם קראו לתקן את העוול שנעשה לו לדעתם ולבטל את מה שהם רואים כהפיכה צבאית לכל דבר. נשיא מצרים הזמני, עדלי

מנסור, התראיין אמש לאחד מערוצי הטלוויזיה המקומיים במצרים וקרא למפגינים התומכים במורסי לחזור לבתיהם. הוא הבטיח שלא יפעל נגדם כל עוד הם לא יהיו מעורבים בפשעים והסביר: "אי אפשר שהאנרכיה הביטחונית תימשך ואי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור".

 

בתחילת החודש אירע בוקר דמים נוסף, שהגביר מאוד את החשש מהסלמת המצב. אז הצבא המצרי פתח באש לעבר תומכי האחים המוסלמים שהתאספו ליד מטה המשמר הנשיאותי, המתקן בקהיר שבו הוחזק מורסי במעצר. משרד הבריאות של מצרים אישר כי לפחות 42 בני אדם נהרגו באירוע וכ-300 נפצעו. בעקבות המקרה, פרסמו האחים המוסלמים הודעה שבה קראו לאזרחים להתקומם: "אנחנו קוראים לעם המצרי הדגול להתקומם נגד אלה שרוצים לגנוב את המהפכה שלו עם טנקים וכלי רכב משוריינים, אפילו על גבי גופותיהם של האנשים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אזור העימותים אפוף גז מדמיע
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ההמונים אתמול בכיכר תחריר
צילום: רויטרס
מומלצים