שתף קטע נבחר

הפלסטינים מתעקשים: "ההבנות ברורות לחלוטין"

ראש הממשלה הציג מתווה חדש, שלפיו יופרדו ההצבעות על שחרור כלל האסירים ועל שחרור ערבים ישראלים. גורם ברשות אמר ל-ynet: "אם השחרור אינו בטוח, התוכניות שלנו ישתנו". גם ח"כ אחמד טיבי הזכיר שהמו"מ לא יחודש במקרה כזה

ראש הממשלה הגיע לנוסחה שתאפשר לו ככל הנראה להעביר את ההצעה לשחרר 104 אסירים, אבל הפלסטינים מתעקשים שבין המשוחררים יהיו גם ערביי ישראל. גורם מדיני פלסטיני בכיר הבהיר בשיחה עם ynet כי הרשות לא תתקפל מעמדתה המקורית: "ההבנות שלנו ושל האמריקנים ברורות לחלוטין".

 

מחלוקת שחרור האסירים - עדכונים נוספים ב-ynet:

בנט בהפגנה נגד נתניהו: לא לשחרור רוצחים

למשפחות השכולות לא נאמר דבר: "זו חוצפה"

מכבש לחצים על השרים: שחרור האסירים בדרך

 

בתגובה להחלטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות את ההכרעה על שחרור ערבים ישראלים אמר הבכיר הפלסטיני כי "אנחנו ממתינים לראות מה יקרה בסופה של הישיבה, אבל ההבנות שאליהן הגענו עם ארצות הברית ברורות לחלוטין. אם השחרור של 104 הפלסטינים אינו בטוח - אזי התוכנית המקורית של הפלסטינים תשתנה".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) נקב עוד בשבוע שעבר בראיון לאולפן ynet במספר 104 אסירי אוסלו, בזמן שכמה שרים הזכירו 82 אסירים בלבד. היום הוא אמר כי "אם לא תתקבל החלטה לא לשחרר את כל 'אסירי אוסלו', 104 במספר, יהווה הדבר הפרה ברורה של הסיכומים עם ג'ון קרי והרשות הפלסטינית. אני מעריך כי הדבר יוביל לאי חידוש המשא ומתן המדיני". טיבי הוסיף כי "התנגדות שרי ממשלה להסכם האסירים נובעת מהעובדה כי מדובר בחזרה לתהליך מדיני ולא בחזרת חייל חטוף".

  

הפגנת המשפחות השכולות מול קריית הממשלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפגנת המשפחות השכולות מול קריית הממשלה(צילום: גיל יוחנן)

 

השר נפתלי בנט בהפגנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השר נפתלי בנט בהפגנה(צילום: גיל יוחנן)

 

ישיבת הממשלה נפתחה באיחור של מעט יותר משעה בעקבות השיחות המרתוניות שקיים נתניהו עם השרים המתלבטים, כדי לשכנעם לתמוך בהצעה, או לפחות להימנע. במסגרת המאמצים לפשרה שתאפשר גם למתלבטים לתמוך בהצעת נתניהו, הציג השר סילבן שלום את המתווה שלפיו יופרדו ההצבעות על שחרור האסירים הפלסטינים ושחרור ערבים ישראלים. כבר בהצעת המחליטים, שנשלחה באישון לילה לשרים, לא הוזכרו האסירים הערבים ישראלים, אלא רק המספר הכולל של המשוחררים - 104 אסירים.

 

לאחר ישיבת שרי הליכוד הודיע נתניהו כי "כל החלטה על שחרור ערבים ישראלים, אם תהיה כזאת, תובא לאישור מחודש של הממשלה". הוא אף הבהיר כי צוות השרים בראשותו יקבע את דמות המשוחררים. הפלסטינים דרשו את שחרור ערביי ישראל כבר עתה, כתנאי לפתיחת המשא ומתן.

 

בדבריו בתחילת הישיבה, נתניהו כלל לא הזכיר את המתווה החדש ואת סוגיית האסירים הערבים ישראלים. "הממשלה תדון היום בשלושה נושאים - הצעתי לחדש את התהליך המדיני עם הפלסטינים, חוק משאל עם והסמכת צוות שרים לשחרור אסירים", פתח והבהיר כי כל הסדר יובא למשאל עם. "אני מאמין שחידוש התהליך המדיני בעת הזאת הוא דבר חשוב למדינת ישראל. גם כדי לנסות להביא לסיום הסכסוך וגם אל מול המציאות המורכבת באזורנו, ובראש ובראשונה מול האתגרים הביטחוניים מסוריה ומאיראן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מי ישוחרר בסופו של דבר?
צילום: EPA
מומלצים