שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לילה לבן בכנסת: אוּשר התקציב הדו-שנתי
  האופוזיציה הבטיחה קרב התשה, אך בסופו של דבר משכה את מרבית 4,700 ההסתייגויות. בתמורה הבטיחו בקואליציה לדון מחדש בהעלאת אחוז החסימה שבחוק המשילות. מסוליטייר ובאבלס ועד לביוגרפיה של צ'רציל: איך העבירו הח"כים את השעות הארוכות במליאה?

  הסכמות בין האופוזיציה לקואליציה קיצרו את הלילה הלבן בכנסת: אחרי הבטחות לקרב התשה, באופוזיציה ויתרו בסופו של דבר והחליטו אמש (יום ב') למשוך את מרבית ההסתייגות שהוגשו על תקציב המדינה לשנות 2014-2013. בעקבות זאת, התקציב אושר במליאת הכנסת בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר.

   

  חוק התקציב עבר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 58 תומכים לעומת 43 מתנגדים, בתום דיון שארך כ-15 שעות, שבתחילתו נאמו שר האוצר יאיר לפיד ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ. עוד לפני כן, אושר חוק ההסדרים בקריאה שנייה ושלישית - 58 תמכו, 38 התנגדו.

   

  נתניהו מעיין בפתק. הצטייד בביוגרפיה של צ'רצ'יל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  נתניהו מעיין בפתק. הצטייד בביוגרפיה של צ'רצ'יל
   

  לפיד. אחרי הקפה, חזר לקרוא את "מלחמדיה" של נחמן שי (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  לפיד. אחרי הקפה, חזר לקרוא את "מלחמדיה" של נחמן שי(צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  אמש הבטיחה האופוזיציה כי הדיונים יימשכו לפחות עד השעה 9:00 בבוקר, אולם בעקבות השיחות בין הגורמים השונים החליטו באופוזיציה למשוך את מרביתן של 4,700 ההסתייגויות שהבטיחו להעלות. 

   

  בתמורה למשיכת ההסתייגויות וקיצור הדיונים, הבטיחו בקואליציה להקים צוות מיוחד שידון בסעיף מעורר המחלוקת של העלאת אחוז החסימה שבחוק המשילות. על פי הפשרה שהושגה בין ראש הממשלה לנציגי האופוזיציה, הוחלט כי החוק יועלה ביום רביעי לקריאה ראשונה במליאה. בהמשך יוקם צוות קואליציוני שיכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית. בנוסף, סוכם כי חוק המשילות לא יועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בחודש הראשון של מושב החורף.

   

  אמש שוחחו חברי הכנסת יצחק הרצוג מהעבודה ודב חנין מחד"ש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה להגיע להסכמות עם הקואליציה על מיתון חוק המשילות, שמהווה לדבריהם פגיעה בדמוקרטיה. עד לאותן הסכמות, איימו באופוזיציה להמשיך לדרוש הצבעות שמיות במליאה באישור תקציב המדינה כדי להאריך את הדיונים ולמנוע מהכנסת להעלות את חוק המשילות לפני היציאה לפגרה.

   

  ביש עתיד חילקו שוקולדים בין הצבעה להצבעה

  קרב ההתשה שניהלה האופוזיציה בנושא התקציב, גם בשעות הערב המאוחרות, חייב אותם ואת חברי הקואליציה לשמור על ערנות. ביש עתיד, למשל, מצאו לבעיה פתרון מתוק: באמצע ההצבעות חילקו חברות כנסת מהמפלגה שוקולדים במליאה.

   

  לפיד ותקציב: "האופוזיציה חיה בלה לה לנד"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  לפיד ותקציב: "האופוזיציה חיה בלה לה לנד"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  יחימוביץ' על התקציב: "לפיד, אתה פרזנטור"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  יחימוביץ' על התקציב: "לפיד, אתה פרזנטור"    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  רובי ריבלין מנמנם ברקע, והוא לא היחיד (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  רובי ריבלין מנמנם ברקע, והוא לא היחיד(צילום: גיל יוחנן)

  עפר שלח ברגע קשה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  עפר שלח ברגע קשה(צילום: גיל יוחנן)

  אלעזר שטרן מתמתח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  אלעזר שטרן מתמתח(צילום: גיל יוחנן)

  בזמן שגילה גמליאל קוראת ספר פרי עטו (צילום: מורן אזולאי) (צילום: מורן אזולאי)
  בזמן שגילה גמליאל קוראת ספר פרי עטו(צילום: מורן אזולאי)

   (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  (צילום: גיל יוחנן)

   

  לצד זאת, כדי להעביר את השעות הארוכות, דאגו מראש חברי הכנסת לאטרקציות שיסייעו להם בכך. מאחר שחברי הכנסת לא יכולים לצאת מהמליאה, רוב השרים והח"כים הצטיידו באייפדים ובשלל אפליקציות כדי להפיג את השעות המתות שבין הצבעה להצבעה. כך למשל, בין קריאות הביניים להצבעות שיחק ח"כ אילן גילאון (מרצ) במשחק הפופולרי "באבלס", ואילו ח"כ עפו אגבאריה מחד"ש העדיף את האופציה הקלאסית - הוא ניסה להרחיק את השעמום עם משחק "סוליטייר".

   

  לעומתם, רבים אחרים נמנעו מלהסתמך על גאדג'טים ממוחשבים והעדיפו את מגע הנייר. ראש הממשלה עצמו למליאה עם ביוגרפיה על וינסטון צ'רצ'יל והתעמק בקריאה, ואילו שר האוצר יאיר לפיד הקדיש את הדקות שבהן לא הותקף מעל בימת הנואמים לספר "מלחמדיה" שהעניק לו הסופר עצמו – ח"כ נחמן שי ממפלגת העבודה.

   

  גם גילה גמליאל קראה ספר פרי עטו של ח"כ אחר - "משא כומתה" של אלעזר שטרן מהתנועה - ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון הביא איתו למליאה ספר מעולמו, "משמר העמק לא תיפול" של עמירם אזוב. ח"כ מיכל בירן מהעבודה, לעומת זאת, כמעט מצאה את עצמה בבעיה: את הספר שהכינה מראש היא שכחה מחוץ לאולם ולכן ברגע האחרון השאילה מספריית הכנסת את הביוגרפיה "ברל" על ברל כצנלסון.

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 29/07/2013 22:48

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים