שתף קטע נבחר

רוסיה: ניאו-נאצים מפתים הומואים ומתעללים

מאות כנופיות פשיסטיות ברחבי המדינה פועלות ברשתות החברתיות כדי למשוך צעירים גאים לפגישה, שמתגלה כתחקור מצולם על נטייתם המינית. השיא: שתיית "שיקוי מרפא" - שתן. "אילו יכולנו היינו הורגים אותם", מודים התוקפים, והרשויות לא מתערבות

בתחילת אפריל עלה אלכסיי בוליגין בן ה-19 על רכבת בדרכו לעיר קמנסק-אורלסקי שבהרי אוראל כדי לפגוש נער בן 16 - או לפחות כך חשב. השניים התכתבו בצ'אט וקבעו להיפגש לראשונה פנים מול פנים. אולם מי שחיכה לו כשירד מהרכבת לא היה האדם שציפה לראות. הצעירים שתפסו אותו לקחו אותו לאתר בנייה, ושם תחקרו אותו, צילמו אותו מתוודה על נטייתו המינית והכריחו אותו לשתות שתן, "שיקוי קסום" לריפוי מצבו לדבריהם. את תיעוד אותו הערב הם פרסמו באינטרנט, למען יראו וייראו.

 

רדיפת הומואים ברוסיה:

הומואים ולסביות נעצרו כי התנשקו בפומבי

מפגינים נגד הומופוביה הותקפו - ונעצרו

פוטין חתם על "החוק נגד היציאה מהארון"

 

“אילו היינו יכולים היינו הורגים אותם (הומוסקסואלים - פ"ג), אבל הממשלה לא מרשה", הצהיר מאוחר יותר אחד המנהיגים של אותה חבורת צעירים, שמכנים את עצמם "Occupy Pedophilyaj". הצעיר, לב ויצ'רוב, ועוד שניים מבכירי הקבוצה שוחחו לאחרונה עם כתב אתר החדשות הרוסי "לנטה" והתגאו בפעילות הארגון, שרואה עצמו כוח החלוץ ב"מאבק נגד פדופילים".

 

בוליגין בן ה-19 מוקף בחברי הקבוצה. הסרטון נשלח למשפחתו ()
בוליגין בן ה-19 מוקף בחברי הקבוצה. הסרטון נשלח למשפחתו

 

הגוף הוקם על ידי מקסים מרצ'ינקביץ', פעיל ניאו-נאצי מוכר ממוסקבה ששוחרר ב-2010 מהכלא לאחר שנכלא בגין הסתה לאלימות על רקע אתני. במשך שנתיים לאחר מכן הוא הסתובב ברחבי רוסיה וגייס פעילים שצילמו עמו סרטונים על "איך לתפוס פדופילים על חם". פעילותם – שלפי האתר שלהם, מוקדשת לעריכת "ראיונות סאטיריים ופילוסופיים עם פדופילים" – אף היוותה מקור השראה לארגונים דומים בקזחסטן ובאוקראינה.

 

דרך הפעולה של מרצ'ינקביץ' ושותפיו מזכירה מבצע עוקץ: הם מתחזים לקטינים ברשת החברתית הפופולרית ברוסיה "וי-קונטקטה" (V Kontakte), מפתים את ה"פדופילים" שהתכתבו עמם בצ'אט להיפגש בארבע עיניים, ואז מתעללים בהם לעיני המצלמות. את הסרטונים הם מפרסמים ברשת ואף שולחים לחברים ולבני המשפחה של הקורבנות שלהם. בשלוחה של הארגון בקמנסק-אורלסקי חברים כמה עשרות צעירים, והם נחשבים אלימים יותר מאחרים: בסרטונים שהם העלו לרשת ניתן לראות כי המצלמה מכובה לעתים קרובות, וכשהיא חוזרת לפעול נראה הקורבן אוחז בבטנו או בחזהו ועל פניו הבעת כאב.

 

"אליי הביתה הגיעו לא מזמן שני נציגים של ההומואים", סיפר מנהיג אחר של הקבוצה, מיכאיל קרסנוב, שעל כתפו מקועקע צלב קרס. "הם האשימו אותנו שאנחנו מתעללים באנשים, שאלו למה אנחנו לא אוהבים אותם. כך קרה שהם שניהם, משום מה, השליכו את עצמם לפח האשפה הקרוב", הוא הוסיף בחיוך. "הם טוענים שאנחנו פשיסטים, אבל אז כל מי שלא אוהב הומואים ושמכבד את אבותיו הוא גם פשיסט. המשטר צריך להיות נציונל-סוציאליסטי או סוג של קפיטליזם, ככה לפחות אני אהיה בטוח שהבן שלי לא יפגוש איזה הומו בשיחים בדרך הביתה".

 

אחד הקורבנות אחרי טקס השפלה לעיני המצלמות ()
אחד הקורבנות אחרי טקס השפלה לעיני המצלמות

 

לפני כחודש שוב יצאו ויצ'רוב, קרסנוב וחברם השלישי, דניל אנדרייביץ', לשחר לטרף. לא רחוק ממרכז העיר הם תפסו צעיר בן 21, שלתפישתם היה הומו. כשבידיהם גרזן ומחבט, הם הכריחו אותו להיכנס לרכב ולקחו אותו לבית הקברות. בסרטון בן 35 דקות, שכותרתו "תחקור ההומו", מתועדת השיחה ביניהם: "לך יש גרזן ולך יש מחבט בידיים. אני נמצא במצב שלא יכול להיות גרוע יותר", התחנן הצעיר, שפניו מוסתרות רוב הסרטון. אולם אחד מהשלושה הבטיח לו – "תאמין לי, זה יכול היה להיות הרבה יותר גרוע". אחר הוסיף: "יש לנו גם מעדר וכאן יש הרבה מקומות לחפור בהם קבר". בראיון הסביר קרסנוב: “היו איתנו בנות אז הוא חמק בלי עונש אמיתי, אבל אם הן לא היו שם – לא היה סרטון של זה. הייתי פשוט הורג אותו וזהו".

 

"רואים, מתעלמים - ואפילו משבחים"

התיעוד של התקרית הזו כבר הוסר מהרשת, אולם ביוטיוב עוד ניתן למצוא סרטון מאירוע אחר שהתרחש במוסקבה. הפעם היה הקורבן נער בן 15. הוא הותקף על ידי קבוצת צעירים, חלקם רעולי פנים, שכנראה היו אלו שפיתו אותו למקום. בסרטון ניתן לראות כיצד הם מקיפים אותו לפתע מכל כיוון, שואלים אם בא לפגוש את "דוֹד דימה" ואז גוררים אותו לספסל סמוך, "רק בשביל לשוחח". אולם בתום התחקור, שבו אולץ הנער להודות שהוא הומו ולספר על העדפותיו המיניות, פנו התוקפים לשלב ה"ריפוי": הם שפכו בקבוק מלא שתן על ראשו, וכשניסה להתנגד – בעט בו אחד הצעירים.

 

בניגוד למקרים אחרים, שלא זכו לתשומת לב רבה אפילו בתוך רוסיה עצמה, הסרטון הזה פורסם בכמה כלי תקשורת בעולם, בעיקר בזכות מאמצי הארגון Spectrum Human Rights Alliance, שפועל להגן על זכויות קהילת הלהט"ב במזרח אירופה. לפי הארגון, כיום פועלות ברשת "וי-קונטקטה" יותר מ-500 קבוצות שמקדמות רדיפה של הומוסקסואלים: "ה'לוחמים בפשע' האלו, כפי שהם מכנים את עצמם, מבצעים את מעלליהם לאור יום, לרוב בחוץ ובמקום שבבירור חשוף לציבור הרחב, אשר חולף על פניהם באדישות ואף משבח אותם. רבים מהקורבנות התאבדו, השאר נותרו מצולקים נפשית".

 

הפעילים אף ציינו כי עד כה המשטרה ברוסיה לא נקטה כל פעולה כדי לעצור

או לרסן את הקבוצות הללו, ואילו הרשת החברתית, שמשמשת עבורן כלי הפעולה המרכזי, מסתפקת בכך שמדי פעם היא סוגרת קבוצות נבחרות, אך לא עושה דבר כשהן נפתחות מחדש למחרת.

 

ההתעלמות של הרשויות אינה מקרית: רק ב-1993 ביטלו ברוסיה את האיסור בחוק על הומוסקסואליות, אולם הדעות הקדומות בכל הנוגע ליחסים חד-מיניים נותרו חזקות. הפעילים אף מפנים אצבע מאשימה לעבר הנשיא ולדימיר פוטין והמדיניות השמרנית של הממשלה, שלטענתם מספקת "תמיכה לא מוצהרת" לאלימות.

 

באחרונה ההדרה של הומוסקסואלים עלתה מדרגה, לאחר שפוטין אישר חוק שאוסר

על "תעמולה של יחסים מיניים לא מסורתיים" במדינה. החוק, שזכה לתמיכת הקרמלין ועבר פה אחד בבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, מטיל קנסות כבדים על מי שיספק לקטינים מידע על הקהילה ההומוסקסואלית או יערוך עצרות תמיכה בה.

 

בתגובה לחקיקה הזהירו בני הקהילה הגאה כי ההחלטה מוכיחה שדמם הפך הפקר ושהיא תעודד את האלימות נגדם, אך איש לא שעה לטענותיהם. גם עתה, בהתייחסם לפעילות של הקבוצות הפשיסטיות ברשת, מתריעים הפעילים כי "בקרוב יהיה גרוע יותר". לטענתם, הצעד הבא של מרצ'ינקביץ' ודומיו הוא ללא ספק רצח, והם חוששים שרק זה יצליח למשוך את תשומת לב הרשויות: "אולי אז יפרוץ סקנדל, שלפחות יביא להדחת ראשי המשטרה המקומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרסנוב (מימין) ואנדרייביץ' באחד הסרטונים שצילמו
מומלצים