שתף קטע נבחר

"אופרת סבון בבנק ישראל". התגובות בעולם

ביקורת קשה במערכת הפוליטית וגם בעיתונים כלכליים בעולם על ההליך הכושל למינוי הנגיד. ח"כ שמולי ויו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ברוורמן יזמו הצעת חוק למינוי ועדת איתור בראשות שופט שתבחר את הנגידים הבאים: "הביזיון הזה חייב להיפסק". סוכנויות הידיעות: "מכה לנתניהו וללפיד"

"מכה לנתניהו", "מבוכה לישראל". ויתורו של ליאו ליידרמן על תפקיד הנגיד הביא להרמת גבות גם בזירה הכלכלית הבינלאומית, שבה מתחו ביקורת על הכישלון הצורב של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד במציאת מחליף לסטנלי פישר. במקביל, גם בפוליטיקה המקומית עולים קולות הדורשים להסדיר את הנושא בחקיקה: "יש למנוע את הביזיון הבא".

 

ח"כ איציק שמולי ויו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת אבישי ברוורמן מהעבודה כבר הניחו על שולחן הכנסת הצעה שגיבשו בסיוע כלכלנים, ולפיה תוקם ועדת איתור מיוחדת בראשות שופט בדימוס שתבחר את הנגידים הבאים. ההצעה הזו תידון רק עם שובה של הכנסת מפגרת הקיץ. "ככה נראית קבלת ההחלטות של נתניהו ולפיד", תקף שמולי, "בשליפה מהמותן לא שקופה ולא מקצועית".

 

 

נתניהו ולפיד. שניהם בסירה אחת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו ולפיד. שניהם בסירה אחת(צילום: EPA)

 

הברכות בביתו של ליידרמן אחרי ההודעה על הכוונה למנותו לתפקיד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הברכות בביתו של ליידרמן אחרי ההודעה על הכוונה למנותו לתפקיד(צילום: מוטי קמחי)

 

והתגובה של ליידרמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
והתגובה של ליידרמן(צילום: מוטי קמחי)

 

"הביזיון הזה חייב להיפסק", הוא המשיך. "תוך פחות משבועיים בוחרים ראש הממשלה ושר האוצר שוב במינוי לא מתאים שבסופו של דבר לא יוצא אל הפועל וגורר מבוכה רבה לכולנו. תחסכו מכולנו את הביזיון הבא בתור ובמקום לבחור מישהו נוסף לא מתאים מחוג החברים הקרוב - קבעו מיד הליך בחירה שקוף ומקצועי בעזרת ועדת איתור מקצועית שבראשה שופט. אני מוכן להעביר על שמכם את הצעת החוק שהגשתי, רק עשו זאת כמו שצריך".

 

ח"כ ברוורמן הוסיף כי "צריך להתבגר בהליכים השלטוניים שלנו ולהבטיח שמועמד לתפקיד בדרגים הבכירים ביותר יעבור את כל סבב האישורים עוד לפני הצגתו לציבור כמועמד הנבחר. אם מחפשים סיבה

מוצדקת לחוסר אמון הציבור בשלטון הרי שזו דוגמה מצוינת". הוא גם קרא לנתניהו למנות לתפקיד את המשנה לנגיד,

קרנית פלוג, "במקום לחפש נגידים בארץ ובעולם".

 

רכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל, הצטרפה לדברי ברוורמן: "קרנית פלוג ראויה ביותר להיות נגידה של בנק ישראל. היא העניקה את מיטב שנותיה בפעילות ציבורית, היא מקצוענית עם ניסיון עשיר בתחומה. הגיע הזמן למנות אותה, מה שבטוח היא לא תסיר מועמדות ותעשה את עבודתה נאמנה", הוסיפה. ח"כ ציפי חוטובלי לא התייחסה מפורשות לפלוג בתגובה, אך קראה לנתניהו "לעשות היסטוריה ולמנות אישה לתפקיד. יש שורה של נשים ראויות בתפקידים בכירים בעולם הכלכלה הישראלי שיכולות לכהן בתפקיד זה".

 

גם יו"ר סיעת מרצ בכנסת ח"כ אילן גילאון תקף את חברי הממשלה על רקע הפארסה: "לרצף ההחלטות הכושלות שלהם הצליחו הצמד ביבי-לפיד לצרף עוד אחת, מי יודע כמה במספר - בחירתו של הנגיד שמחליף את הנגיד שהחליף את הנגיד שפרש. נגיד שלא ברור אם הצמד מביאים את הנאחס או שהם בעצמם הנאחס. מעניין מי יהיה הנגיד הפורש הבא".

 

"זה יעורר שאלות בזירה הבינלאומית"

הביקורת על ההליך הכושל למינוי נגיד בנק ישראל הדהדה גם בעולם. בסוכנות הידיעות בלומברג כינו את החלטתו של ליידרמן "מכה לראש הממשלה", וציטטו את אברהם דיסקין, פרופסור מהחוג למדעי המדינה באוניברסיטה העברית, שציין כי זו "מבוכה גדולה לנתניהו". לדבריו, "אמנם ההשלכות הפוליטיות המקומיות יהיו מוגבלות, סביר שזה יעורר שאלות ברמה הבינלאומית לגבי אופן ההתמודדות שלו עם הכלכלה".

 

"נתניהו הוא כמו להטוטן שקורס תחת נטל הכדורים שהוא נושא, ודעתו הוסחה על ידי החלטות גדולות שעליו לקבל בעניין הפלסטינים, איראן ועוד", המשיך דיסקין. "הבחירה בנגיד בנק ישראל נעשית בשיתוף שר האוצר, ועבור נתניהו, לפיד הוא מישהו ממפלגה אחרת שחדש בענייני כלכלה והוא לא ממש בוטח בו".

 

בעיתון "פיינשל טיימס" ציינו גם כי פרישתו הפתאומית של ליידרמן מותירה את הבנק המרכזי "חסר יד מכוונת בשעה של האטה בצמיחה הכלכלית, וכשאנשי עסקים ישראלים ואנליסטים כבר מטילים ספק ביציבות ההנהגה הפיננסית של המדינה". גם בסוכנות הידיעות רויטרס טענו כי זו "מבוכה לישראל", ואילו באתר העיתון הנחשב "ביזנסוויק" הגדילו לעשות וכינו את הפרשה "אופרת סבון בבנק המרכזי".

 

בדיווח ב"ביזנסוויק" התייחסו גם לבעייתיות סביב מינוי נגיד הבנק המרכזי

האמריקני, אולם ציינו כי ב"מחלקת הדרמה" בהקשר הזה, "ישראל ניצחה את ארה"ב בפער גדול". הם הזכירו גם את הדיווח של ערוץ 10 לפיו ליידרמן נוהג להתייעץ באופן קבוע עם אסטרולוג וציינו כי "הסקפטיים עשויים לציין כי אסטרולוגיה היא מדריך מהימן לגבי העתיד עבור מאקרו-כלכלנים, אבל זו לא הדרך שבה נגיד מפוכח צריך להסתכל על הדברים".

 

כתב העיתון המשיך את הדיווח בנימה מבודחת וציין כי בהודעה שהתקבלה מלשכתו על נתניהו על הסרת מועמדותו של ליידרמן, "לא היה אזכור לגלגל המזלות או לכל סיבה אחרת לפרישה".

 

באתר CentralBanking.com דווקא היו פחות משועשעים מההתפתחויות: לטענתם, "זה מגדיל את הלחץ על נתניהו ולפיד למצוא מועמד אחר, במה שעלול להפוך לפארסה מביכה. אלא אם פלוג תשוכנע להישאר עוד כממלאת מקום – או שהיא תסכים לשמש הנגידה אחרי שפסחו עליה פעמיים – הבנק המרכזי עלול להיקלע למשבר מנהיגות".


פורסם לראשונה 03/08/2013 20:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פרופ' ליאו ליידרמן
צילום: צביקה טישלר
מומלצים