שתף קטע נבחר

יו"ר הכנסת לשעבר יצחק ברמן נפטר בגיל 100

ברמן היה יושב ראש הכנסת התשיעית מטעם הליכוד. בהמשך התפטר מממשלת בגין ברקע חקירת טבח סברה ושתילה

​יושב ראש הכנסת והשר לשעבר יצחק ברמן הלך לעולמו בגיל 100. ברמן כיהן כיו"ר הכנסת התשיעית מטעם סיעת הליכוד, וכשר האנרגיה והתשתיות. באתר הכנסת נכתב כי הלווייתו תתקיים הערב (יום א') ב-18:00 בהר הרצל בחלקת גדולי האומה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לו בפתח ישיבת הממשלה, ואמר: "מי שהכיר אותו הכיר גם פטריוט יהודי וישראלי ומופת לאיש ציבור ראוי". מהכנסת נמסר כי אנשי משמר הכנסת ילוו הערב את ארונו של ברמן ז"ל בדרכו האחרונה.

 

ברמן נולד ב-1913 ועלה ארצה בשנת 1920 מאוקראינה. בשנת 1937 הצטרף לאצ"ל ופעל במסגרת המודיעין של הארגון. ב-1948 התגייס לצה"ל והשתחרר בדרגת רס"ן.

 

הוא למד בבית-המדרש למורים בירושלים, ובהמשך למד משפטים בלונדון והוסמך כעורך-דין. ברמן לא נישא ולא היו לו ילדים.

 

יצחק ברמן. נותר רווק עד גיל 100 (צילום: אביגיל עוזי) (צילום: אביגיל עוזי)
יצחק ברמן. נותר רווק עד גיל 100(צילום: אביגיל עוזי)

 

ב-1951 הצטרף למפלגת הציונים הכלליים ועמד בראש המזכירות בתל־אביב. משנת 1974 כיהן כמזכיר הארצי של המפלגה הליברלית. ב-‭,1977‬ אחרי ששלוש שנים קודם לכן מפלגתו הייתה חלק מהקמת הליכוד - שהורכב מגח"ל (גוש חירות ליברלים‭,(‬ הרשימה הממלכתית, המרכז החופשי והתנועה למען ארץ ישראל השלמה - חבש לראשונה את ספסלי הכנסת. זו הייתה שנת המהפך ההיסטורי והוא היה אז כבר בן ‭.64‬

 

בראיון ל"ידיעות אחרונות" מהחודש שעבר נזכר ברמן: "כולם היו הרבה יותר צעירים ממני". כנציג הליברלים נבחר לכהן כיושב ראש הכנסת התשיעית, ובאותם ימים נודע בצניעות שבה נהג. במקום לחזור הביתה, לא אחת הוא נשאר ללון בחדר שהוכשר לשם כך בסמוך ללשכתו. "חשבתי אז שחשוב לתת דוגמה אישית. הייתי ישן שם לפחות פעם בשבוע‭."‬  

 

אחרי כהונתו כיו"ר הכנסת מטעם סיעת הליכוד, בכנסת העשירית הוא כיהן כשר האנרגיה והתשתיות עד התפטרותו מהממשלה בספטמבר 1982, בשל הסתייגותו מעמדתה בעניין הקמת ועדת החקירה לאירועי סברה ושתילה במלחמת לבנון.

 

ברמן דרש להקים ועדת חקירה בראשות שופט עליון לבדיקת הטבח בסברה ושתילה, אך הממשלה הסתפקה באותם ימים בהחלטה על מינוי ועדת בדיקה מטעמה. התנגדותו להרחבת המלחמה, בניגוד לרוח ששרתה בממשלה, עשתה גם היא את שלה, והוא הודיע לבגין על פרישה.

 

התפטרותו הייתה סוערת ועקרונית. ראש הממשלה דאז לא אהב אותה. "בגין ואני לא היינו קרובים‭,"‬ סיפר ברמן. "לא תמכתי בו, כי הייתי בליברלים. הוא היה איש מוכשר, ובלי להתייחס לאותן תכונות שאנשים נוטים לציין לגביו, כמו יכולת להלהיב קהל, התרשמתי מהמנהיגות והממלכתיות שלו. כשהייתי יושב ראש הכנסת בממשלתו לא תמיד הוא אהב את החלטותיי, אך מעולם לא ניסה להניא אותי מהן, גם כשבמפלגתו לחצו עליו‭."‬

 

בשנים האחרונות התגורר ברמן בדיור מוגן בלב תל־אביב, העיר שבה חי כבר בימים שלפני קום המדינה. הוא נעזר בכיסא גלגלים ובבלון חמצן, אך מחשבתו נותרה בהירה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
ברמן. בשיבה טובה
צילום: אתר הכנסת
מומלצים