שתף קטע נבחר

צילום: AP ורויטרס

רולטה רוסית: מי ינצחו באליפות העולם?

עננת סמים? נעדרים רבים? כדי שלא יהיה לכם משעמם במהלך האליפות, דאגנו עבורכם לעיסוק מושלם - עקבו אחרי הניחושים המלאים שלנו, ותחגגו על כל טעות. מתכוננים למוסקבה - כתבה שלישית בסדרה

תחושת החגיגיות שאמורה ללוות פתיחה של אליפות עולם באתלטיקה התחלפה באפרוריות קודרת. שערוריות הסמים האחרונות שלא פסחו גם על כוכבי ענק כמו טייסון גיי, אספה פאוול, ורוניקה קמפבל בראון ושרון סימפסון הטילו צל כבד על מלכת הספורט. תוסיפו לכך את הפציעות הרבות וההיעדרויות של אתלטים בכירים דוגמת דייויד רודישה, יוהאן בלייק, ג'סיקה אניס היל ובלנקה ולאסיץ' ותבינו מדוע ההתלהבות סביב האליפות השנה נמוכה יחסית.

 

מתכוננים למוסקבה - הכתבות הקודמות בסדרה:

 

אף על פי כן, לא היינו מציעים לכם להוריד עיניים מהמסך בשבוע הקרוב. מעבר לכוכב הגדול, אוסיין בולט שכמו תמיד יזכה למירב תשומת הלב, אליפות העולם במוסקבה תציע עוד מספר תחרויות מרתקות. בריאנה רולינס, הסנסציה החדשה של האתלטיקה, תסתער על הזהב ואולי אף על שיא העולם ב-100 מטרים משוכות, תחרות הקפיצה לגובה תהנה מאיכויות נדירות, מו פארה ינסה לשחזר את הדאבל מלונדון ושיאנית העולם בקפיצה במוט, ילנה איסינבייבה תסיים קריירה מפוארת בתחרות מול הקהל הביתי.

 

לא על הבולט לבדו (צילום: AFP ) (צילום: AFP )
לא על הבולט לבדו(צילום: AFP )

 

לקראת אליפות העולם, זהו הניחוש של ynet ספורט על כל המנצחים והמנצחות. אתם מוזמנים כמובן לעקוץ אותנו בטוקבקים או סתם לשמוח לאידנו כשנגלה בעוד שבוע עד כמה היינו רחוקים מהמציאות.

 

גברים -


ספרינטים

100 ו-200 מטרים -

בואו נהיה כנים, גם אם יוהאן בלייק היה כשיר וטייסון גיי ואספה פאוול לא היו נתפסים על שימוש בחומרים אסורים, לא היינו מעזים להמר נגד אוסיין בולט. בואו נהיה כנים, גם אם ג'סטין גאטלין היה מנצח אותו חמש פעמים העונה ולא רק פעם אחת, לא היינו מעזים להמר נגד אוסיין בולט. בואו נהיה כנים, גם אם היו מאשרים לכל יתר האצנים לנטול חומרים ממריצים כאוות נפשם, לא היינו מעזים להמר נגד אוסיין בולט. בואו נהיה כנים, לא היינו מעזים להמר נגד אוסיין בולט.

 

מנצח ב-100 וב-200 מטרים: אוסיין בולט (ג'מייקה)

 

מי יהמר נגדו? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מי יהמר נגדו?(צילום: AFP)

  

400 מטרים -

דו קרב מסקרן בין האלוף האולימפי ואלוף העולם, קיראני ג'יימס מגרנאדה למי שהחזיק בתארים הללו לפניו, לשון מריט האמריקאי. 11 התוצאות הטובות ביותר השנה נקבעו על ידי השניים הללו, כשהיחיד שירד מ-44 שניות הוא ג'יימס שקבע 43.96 שניות בפריז. המאזן הישיר בין השניים העונה עומד על 1:2 לטובת ג'יימס. אנחנו מהמרים על האצן הצעיר (20) מגרנאדה שחרף גילו כבר הפגין בגרות בתחרויות הגדולות ביותר ונראה כמי שהולך לשלוט בענף בשנים הקרובות.

 

מנצח: קיראני ג'יימס (גרנאדה)

 

ריצות בינוניות / ארוכות

800 מטרים -

בהיעדרו של שיאן העולם, דייויד רודישה הפצוע הריצה ל-800 מטרים פתוחה למדי. ניג'ל אמוס הצעיר מבוצוואנה (19) שהדהים בשנה שעברה עם מדליית כסף בלונדון ותוצאה אדירה (1:41.73 דקות) לא התקרב אליה העונה ומי שקבע את התוצאה המהירה ביותר הוא דואיין סולמון האמריקאי (1:43.27 דקות). אנחנו מהמרים דווקא על רץ צעיר אחר, מוחמד אמאן האתיופי שהוכתר השנה כאלוף העולם באולם ואף הצליח להנחיל הפסד נדיר לרודישה.

 

מנצח: מוחמד אמאן (אתיופיה)

 

קיראני ג'יימס. יראה למריט את הגב פעם נוספת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קיראני ג'יימס. יראה למריט את הגב פעם נוספת(צילום: AFP)

 

1,500 מטרים -

אחרי שהתרסק באולימפיאדת לונדון, נפצע וסיים אחרון בגמר, אלוף העולם הקנייתי, אסבל קיפרופ קבע השנה תוצאה אדירה, 3:27.72 דקות המציבה אותו במקום הרביעי בהיסטוריה. קיפרופ הוא באופן טבעי הפייבוריט לנצח במוסקבה אבל הוא צפוי לקרב קשה מול בן ארצו, סילאס קיפלאגאט שגם כן איכזב בלונדון. בהיעדרו של האלוף האולימפי הפצוע, תאופיק מחלופי, זכאריה מזוזי המרוקאי ואיינלה סוליאמן מג'יבוטי ינסו להפריע לשניים, אך ספק גדול אם יצליחו. 

 
מנצח: אסבל קיפרופ (קניה).

 

3,000 מטרים מכשולים -

כמו בכל ריצת 3,000 מטרים מכשולים על דבר אחד קל לנו להתחייב, המנצח יהיה קנייתי. זהותו המדויקת קשה מעט יותר לחיזוי. שני רצים עם הפרש של 13 שנים ביניהם יאבקו על התואר העולמי, אזקיאל קמבוי (31) וקונססלוס קיפרוטו (18) קמבוי האלוף האולימפי המכהן ואלוף העולם פעמיים ברציפות הוא היחיד השנה שירד מ-8:00 דקות ובשל הניסיון הרב שלו והעובדה כי בחמש אליפויות העולם האחרונות סיים ראשון או שני הוא מסתמן כפייבוריט טבעי.

 

קונססלוס קיפרוטו. הילד יפתיע במוסקבה? (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
קונססלוס קיפרוטו. הילד יפתיע במוסקבה?(צילום: GettyImages)

 

קיפרוטו הוא הדבר הגדול הבא ב-3,000 מטרים מכשולים, הוא כבר הספיק לנצח השנה פעמיים את קמבוי כולל ניצחון אחד בריצה מוזרה מלאת התנגשויות שהסתיימה בפסילה של האחרון. אלוף העולם לנוער כבר הספיק לקבוע מספר תוצאות יפות (המהירה שבהן: 8:01.16 דקות) ובזכות חוצפתו החיובית אנחנו מהמרים על הפתעה וזכייה שלו באליפות העולם. מהידין מקיסי הצרפתי ינסה למנוע 1-2-3 קנייתי.

 

מנצח: קונססלוס קיפרוטו (קניה)

 

5,000 מטרים ו-10,000 מטרים -

האלוף האולימפי, מו פארה מגיע כפייבוריט מובהק בשתי הריצות, כל כך מובהק שהמאמן האיטלקי, רנאטו קאנובה התבדח ואמר שהדרך היחידה לנצח אותו היא לחכות שיזדקן. הרץ היחיד שנראה כרגע כאיום ממשי על הזהב של פארה  ב-10,000 מטרים הוא דג'ן גברמסקל האתיופי. גברמסקל כבר עכשיו מדורג חמישי בכל הזמנים בחצי המרחק והעונה הוא הצליח לעשות היטב את ההסבה למרחק הארוך ביותר על המסלול וקבע את התוצאה המהירה ביותר השנה, 26:51.02 דקות. עם זאת, בריצה טקטית כיאה לאליפות עולם, הניסיון של פארה אמור להכריע. בחצי המרחק, הרצים הקנייתים והרצים האתיופים ינסו למנוע מפארה את הבכורה, ספק אם יצליחו.

 

מנצח ב-5,000 וב-10,000 מטרים: מו פארה (בריטניה)

 

מו פארה. בדרך לדאבל נוסף (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
מו פארה. בדרך לדאבל נוסף(צילום: Gettyimages)

 

מרתון:

קניה מציגה הרכב אלמוני למדי בלי שיאן העולם, פטריק מקאו והרצים המעוטרים, אבל קירוי ו-ווילסון קיפסאנג. מי שיוכל לנצל זאת לזכייה הוא הרץ האתיופי, טסגייה קבדה שניצח השנה במרתון לונדון היוקרתי.

 

מנצח: טסגייה קבדה (אתיופיה)

 

משוכות

110 מטרים משוכות -

אחרי 2012, שנה מוצלחת במיוחד בה שבר אריאס מריט את השיא העולמי והעמיד אותו על תוצאה בלתי נתפסת של 12.80 שניות, 2013 הייתה חלשה משמעותית. מריט חזר לאחרונה מהיעדרות ארוכה בגלל פציעה ועדיין רחוק מלהזכיר את כושרו הטוב. אף אצן לא ירד השנה מ-13 שניות אך מי שבכל זאת גילה יציבות מסוימת הוא דייויד אוליבר האמריקאי.

 

מריט. רחוק מכושר שיא (צילום: AP) (צילום: AP)
מריט. רחוק מכושר שיא(צילום: AP)

 

אוליבר שבעברו היה קרוב לשיא העולמי התקשה עד כה להביא את היכולת שלו לתחרויות הגדולות ומעולם לא ניצח באליפות עולם או אולימפיאדה. למרות זאת, בשל הכושר הלקוי של אריאס מריט ושל אלוף העולם המכהן, ג'ייסון ריצ'רדסון אנחנו מאמינים שהפעם אוליבר יזכה סוף סוף לתהילת עולם.

 

מנצח: דייויד אוליבר (ארצות הברית)

 

400 מטרים משוכות -

מייקל טינסלי, סגן האלוף האולימפי היה הטוב ביותר העונה וקבע את שתי התוצאות המהירות ביותר. האלוף המכהן, דאי גרין הבריטי סבל מעונה קשה מלאה בפציעות ויתקשה להתמודד על התואר השנה, אך מי שצפויים לספק פייט קשה לטינסלי הם פליקס סאנצ'ס הוותיק שהפתיע בשנה שעברה עם הזהב בלונדון וחוויאר קאלסון מפורטו-ריקו. אנחנו מהמרים שהפעם האמריקאי יסיים ראשון.

 

מנצח: מייקל טינסלי (ארצות הברית)

 

מייקל טינסלי. דומיננטי השנה (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
מייקל טינסלי. דומיננטי השנה(צילום: GettyImages)

 

קפיצות  

קפיצה לגובה -

אחת התחרויות

 המסקרנות של האליפות. בוגדן בונדרנקו האוקראיני הדהים השנה עם 2.41 מטרים, התוצאה הטובה ביותר מאז 1994 ומוטאז אסה ברשים הקטארי הצעיר "הסתפק" בסנטימטר אחד פחות. למרות התוצאות האדירות של השניים, אנחנו מהמרים על הפתעה והתעלות ברגע האמת של אריק קינארד האמריקאי שכבר זכה במדליית כסף באולימפיאדת לונדון ועבר השנה 2.37 מטרים.  

 

מנצח: אריק קינארד (ארצות הברית)

 

קפיצה במוט -

מקצוע שהפך להיות One Man Show. רנו לאבילני הצרפתי שזכה במדליית הזהב באולימפיאדת לונדון קבע את שש התוצאות הטובות ביותר השנה ואף עבר 6.02 מטרים. אליפות העולם היא התואר היחיד החסר ללאבילני ואם לא יזכה בה הפעם זו תהיה סנסציה גדולה. לנו נותר לקוות כי לראשונה מאז 2001 נראה תוצאה של מעל שישה מטרים ומעלה באליפות העולם.

 

מנצח: רנו לאבילני (צרפת)

 

לאבילני. מקצוע של איש אחד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לאבילני. מקצוע של איש אחד(צילום: AFP)

 

קפיצה לרוחק -

תחרות פתוחה למדי עם יתרון מסוים לאלכסנדר מנקוב הרוסי שבנוסף לכושר הטוב בו הוא נמצא יהנה מתמיכה אדירה של הקהל המקומי. מי שיאבקו איתו על הזהב עם לואיס ריברה המכסיקני שרשם השנה שיפור אדיר וקבע את תוצאת השנה בעולם (8.46 מטרים). לי ג'ינז'ה שקפץ 8.34 מטרים בשנגחאי ויוסביו קאסרס הספרדי הצעיר שניתר השנה ל-8.37 מטרים.

דווקא האלוף האולימפי, גרג רותפורד סבל העונה מפציעה ולא נראה כבעל סיכוי גבוה לזהב.

 

מנצח: אלכסנדר מנקוב (רוסיה)

 

קפיצה משולשת -

לקובה יש כוכב חדש בקפיצה המשולשת, פדרו פבלו פיצ'ארדו שקבע שלוש מארבע התוצאות הטובות ביותר השנה (הטובה ביותר - 17.69 מטרים). כריסטיאן טיילור שכבש את הענף עם ניצחונות באליפות העולם ובאולימפיאדה הסתפק השנה ב-17.66 מטרים אך היכולת המוכחת שלו להתעלות בתחרויות חשובות הופכות אותו לפייבוריט שלנו גם במוסקבה. טדי טאמגו שפיספס את אולימפיאדת לונדון בגלל פציעה ונראה בעבר כמי שמסוגל לעבור 18 מטרים, מתאושש אט אט וכבר קפץ השנה 17.47 מטרים, תוצאה זהה לוויל קליי האמריקאי שינסה אף הוא לעקוף סוף סוף את בן ארצו, טיילור.

 

מנצח: כריסטיאן טיילור (ארצות הברית)

 

כריסטיאן טיילור. הוכיח את עצמו ולא פעם אחת (צילום: AP) (צילום: AP)
כריסטיאן טיילור. הוכיח את עצמו ולא פעם אחת(צילום: AP)

 

זריקות

הדיפת כדור ברזל -

ריאן וויטינג האמריקאי הוא הפייבוריט המובהק, קבע את ארבע התוצאות הטובות השנה והיה היחיד לעבור מרחק של 22 מטרים. מי שנראה כמסוגל לגבור עליו הוא בן ארצו, ריס הופה הוותיק (35) שכבר גבר עליו העונה בתחרות בבירמינגהאם.

 

מנצח: ריאן וויטינג (ארצות הברית)

 

זריקת דיסקוס -

בענף עם שיא עולם שלא השתנה מאז 1986, קבע השנה פיוטר מלאצ'קובסקי הפולני תוצאה מדהימה, 71.84 מטרים המציבה אותו במקום החמישי בכל הזמנים. מלאצ'קובסקי שאיכזב בלונדון עם מקום חמישי בלבד מסוגל לאיים על האלוף האולימפי ואלוף העולם המכהן, רוברט הארטינג הגרמני הזכור מהחגיגות הנלהבות בלונדון שכללו קריעת חולצה וקפיצה מעל משוכות. אנחנו מהמרים שהפעם יהיה תורו של הפולני לחגוג.

 

מנצח: פיוטר מלאצ'קובסקי (פולין)

 

מלאצ'קובסקי. תוצאה שלא נראתה 13 שנים (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
מלאצ'קובסקי. תוצאה שלא נראתה 13 שנים(צילום: GettyImages)

 

יידוי פטיש -

הקהל הרוסי יחזיק אצבעות לסרגיי ליטבינוב בתקווה שישחזר את הישגו של אביו, גם כן סרגיי ליטבינוב שזכה פעמיים באליפות העולם ומדליית זהב אולימפית ביידוי פטיש. עם זאת, ליטבינוב בעל שיא אישי של 80.98 מטרים, לא יגיע כפייבוריט מול קריסטיאן פארש, האלוף האולימפי מהונגריה שכבר יידה השנה ל-81.02 מטרים ולא הפסיד ב-12 תחרויות השנה. האבא סרגיי, יצטרך לחכות לפחות עוד שנתיים עד שבנו יוכתר כאלוף עולם.

 

מנצח: קריסטיאן פארש (הונגריה)

 

הטלת כידון:

עוד תחרות פתוחה למדי, התוצאה הטובה ביותר השנה שייכת לדימיטרי טאראבין הרוסי (88.84 מטרים) שיהנה מדחיפת הקהל, אך מי שהיה היציב ביותר השנה והפייבוריט שלנו לניצחון הוא אלוף אירופה, ויצ'סלאב וסלי הצ'כי שחתום על ארבע מתשע התוצאות הטובות ביותר ב-2013.  האלוף האולימפי ככל הנראה המפתיע ביותר בלונדון, קשורן וולקוט מטרינידד טובאגו לא הרשים במיוחד העונה ואנדראס ת'ורקילדסן, אלוף אולימפי ועולם לשעבר שסבל מעונה נוראית ב-2012 עדיין רחוק מלהציג את הכושר של פעם. אתלט נוסף שעשוי לאיים על המדליות הוא טרו פיטקמאקי הפיני שקבע השנה 87.60 מטרים.

 

מנצח: ויצ'סלאב וסלי (צ'כיה) 

 

וסלי. מפגין יציבות (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
וסלי. מפגין יציבות(צילום: GettyImages)

 

קרב - רב:

קרב 10:

 

שיאן העולם, אשטון איטון הוא רמה בפני עצמה בקרב 10. העונה הוא אמנם הסתפק ב-8,291 נקודות בלבד במבחנים האמריקאים אך רשם מספר תוצאות מעולות בתחרויות בודדות כמו 45.64 שניות ב-400 מטרים ו-13.72 שניות ב-110 מטרים משוכות. רק קטסטרופה תמנע מאיטון זכייה בתואר בו עדיין לא זכה.

 

מנצח: אשטון איטון (ארצות הברית)

 

שליחים:

100x4 מטרים:

ללא יוהאן בלייק, ג'מייקה אמנם לא תעמיד את הרביעיה החזקה ביותר שלה אבל עם אוסיין בולט, נסטה קארטר, קיימר ביילי-קול וניקל אשמייד לג'מייקנים לא אמורה להיות בעיה לזכות בזהב במיוחד כשארצות הברית חסרה את טייסון גיי.

 

מנצחת: ג'מייקה

 

גם בלי בלייק, ג'מייקה לא תתקשה בשליחים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם בלי בלייק, ג'מייקה לא תתקשה בשליחים(צילום: AFP)

 

400x4 מטרים:  

במקצוע בו החלפת המקלות פשוטה יותר, ארצות הברית לא מתקשה וניצחה בארבע אליפויות העולם האחרונות. דווקא באולימפיאדת לונדון ללא לשון מריט היא ספגה הפסד לאיי הבאהמה. הפעם עם מריט כרץ מוביל היא לא אמורה להיתקל בבעיות מיוחדות.

 

מנצחת: ארצות הברית

 

הליכה

הליכה ל-20 קילומטרים:

האלוף האולימפי, צ'ן דינג מגיע בכושר לא ידוע לאחר שכמעט ולא התחרה השנה ואנחנו מהמרים כי מי שיפתיע אותו הוא בן ארצו, וואנג ז'ן שניצח השנה באליפות סין ובתחרות יוקרתית בלוגאנו.

 

מנצח: וואנג ז'ן (סין)

 

צ'ן דינג. כושר לא ברור (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
צ'ן דינג. כושר לא ברור(צילום: GettyImages)

 

הליכה ל-50 קילומטרים:

תחרות שככל הנראה תהיה בשליטה רוסית. מקצוע שקשה מאוד להמר עליו, אך לא מן הנמנע כי האלוף האולימפי מלונדון, סרגיי קירדיאפקין, ינצל את ההכרות עם המסלול הביתי כדי לזכות בתואר אלוף העולם.

 

מנצח: סרגיי קידיאפקין (רוסיה)

 

נשים -

 

ספרינטים

100 מטרים -

אחרי אולימפיאדה מצוינת בה זכתה בפעם השנייה ברציפות בריצה ל-100 מטרים וסיימה שנייה בריצה ל-200 מטרים, שלי אן פרייז'ר פרייס הג'מייקנית רשמה שנה חזקה וקבעה את התוצאה המהירה ביותר, 10.77 שניות. מי שתנסה לקרוא עליה תיגר ולהפוך להפתעה הגדולה של האליפות היא בלסינג אוקגברה הניגרית, קופצת לרוחק במקור שקבעה השנה, 10.79 שניות. כרמליטה ג'טר בגיל 33 הסתפקה השנה ב-10.93 שניות.

 

מנצחת: שלי אן פרייז'ר פרייס (ג'מייקה)

 

שלי אן פרייז'ר פרייס. המהירה ביותר השנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שלי אן פרייז'ר פרייס. המהירה ביותר השנה(צילום: AFP)

 

200 מטרים -

אחרי שסוף סוף הסירה את הנאחס וזכתה בזהב האולימפי ב-200 מטרים, אליסון פליקס האמריקאית חוזרת אל אליפות העולם, הבמה בה כיכבה בעבר עם שלוש זכיות רצופות בין 2005-2009. העונה פליקס לא הבריקה במיוחד וסיימה שנייה במבחנים האמריקאים אחרי קימברליין דאנקן. אנחנו מהמרים שפרייז'ר פרייס תנצל זאת בשביל זכייה בדאבל בריצות הספרינט כשאצנית נוספת המסוגלת להפתיע היא מורייל אהורה מחוף השנהב.

 

מנצחת: שלי אן פרייז'ר פרייס (ג'מייקה)

 

400 מטרים -

האלופה האולימפית, סניה ריצ'רדס רוס תעדר ואלופת העולם, אמנטלה מונטשו מבוצוואנה תנסה לנצל זאת לזכייה שנייה ברציפות. מונטשו שאיכזבה בלונדון עם מקום רביעי הייתה המהירה ביותר השנה עם 49.33 שניות ומי שינסו להפתיע אותה הן האצניות המקומיות, אנטונינה קריבושאפקה וקסניה ריזובה.

 

מנצחת: אמנטלה מונטשו (בוצוואנה)  

 

מונטשו. בלי ריצ'רדס-רוס החיים קלים יותר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מונטשו. בלי ריצ'רדס-רוס החיים קלים יותר(צילום: רויטרס)

 

ריצות בינוניות / ארוכות:

800 מטרים -

הרצה הטובה ביותר השנה היא פרנסין ניונסאבה מבורונדי שקבעה את שתי התוצאות המהירות ביותר ב-2013. אלא שהרצה הצעירה תחמיץ את האליפות בגלל פציעה מה שהופך את משימת ההגנה על התואר של מריה סבינובה הרוסייה לקלה יותר. סבינובה אמנם לא קבעה תוצאה מרשימה השנה, אבל הוכיחה גם באליפות העולם הקודמת וגם באולימפיאדה שהיא יודעת להביא את עצמה לשיא בתחרויות הגדולות. מי שינסו להפתיע את אליסיה מונטאנו וברנדה מרטינס האמריקאיות ומאליקה אקאוי המרוקאית.

 

מנצחת: מריה סבינובה (רוסיה)

 

1,500 מטרים:

תחרות פתוחה למדי כשמי שמסתמנת כפייבוריטית היא השבדית ממוצא אתיופי, אבדה ארגוואי שהייתה המהירה ביותר השנה. יחד איתה תתחרנה על הזהב גם האלופה המכהנת מארצות הברית, ג'ניפר סימפסון, פיית' קיפיגון והלן אובירי הקנייתיות ואחותה הצעירה של טירונש דיבאבה האתיופית, גנזבה דיבאבה.

 

מנצחת: אבדה ארגוואי (שבדיה)

 

מריה סבינובה. תרגש את הקהל המקומי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מריה סבינובה. תרגש את הקהל המקומי(צילום: AFP)

 

3,000 מטרים מכשולים -

מול הקהל הביתי, יוליה זריפובה, האלופה האולימפית ואלופת העולם המכהנת מועמדת מובילה לזכות בתואר בפעם השנייה ברציפות. עם זאת, זריפובה כמעט ולא התחרתה השנה וההכנה שלה לאליפות הסתכמה למעשה בהשתתפות באוניברסיאדה בה זכתה כצפוי בזהב. מילכה צ'מוס הקנייתית וחביבה חריבי התוניסיאית ינסו למנוע חגיגה רוסית.

 

מנצחת: יוליה זריפובה (רוסיה)

 

5,000 מטרים ו-10,000 מטרים:

על פי הדיווחים האחרונים באתיופיה, שתי הרצות הענקיות, טירונש דיבאבה ומסרט דפאר החליטו שלא להתחרות ראש בראש כשדפאר החליטה להתחרות בלעדית ב-5,000 מטרים בעוד דיבאבה תרוץ את המרחק הכפול. זו כמובן אכזבה גדולה לחובבי האתלטיקה אחרי הקרב האדיר בלונדון ב-5,000 מטרים שהסתיים בניצחון של דפאר, אנחנו מהמרים כמובן על שתי האתיופיות, כל אחת במקצוע שלה.

 

מנצחת ב-5,000 מטרים: מסרט דפאר (אתיופיה)

מנצחת ב-10,000 מטרים: טירונש דיבאבה (אתיופיה)

 

דפאר ודיבאבה. תוכנית החלוקה (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
דפאר ודיבאבה. תוכנית החלוקה(צילום: איי אף פי)

 

מרתון:

אתיופיה מציגה שתי מועמדות רציניות לזכייה, טיקי גלאנה, האלופה האולימפית ופייסה טדסה שניצחה השנה במרתון פריז. אנחנו מהמרים שגלאנה תהפוך לרצת המרתון הראשונה מאז רוסה מוטה הפורטוגלית שמחזיקה במקביל בתואר האולימפי ובתואר העולמי. האיום המרכזי שלה על הזהב מחוץ לאתיופיה היא אדנה קיפלאגאט, אלופת העולם המכהנת מקניה.

 

מנצחת: טיקי גלאנה (אתיופיה)

 

משוכות:  

100 מטרים משוכות -

הסנסציה הגדולה של השנה באתלטיקה הקלה מגיעה מהריצה ל-100 מטרים משוכות. בריאנה רולינס האמריקאית הדהימה את העולם כששרפה את המסלול באליפות ארצות הברית עם 12.26 שניות, רק חמש מאיות איטי יותר משיא העולם של יורדנקה דונקובה הבולגרייה. הפריצה של רולינס ערערה את מאזן הכוחות במקצוע שהיה בשליטה בלעדית של סאלי פירסון האוסטרלית. פירסון עצמה חזרה רק לאחרונה מפציעה ועדיין רחוקה מתוצאת השיא שלה (12.28 שניות). נוכח הכושר הלקוי של האוסטרלית, לאמריקאית יש הזדמנות מצוינת להוכיח שמעבר לתוצאות נהדרות, היא גם ספורטאית של תחרויות גדולות.

 

מנצחת: בריאנה רולינס (ארצות הברית)

 

בריאנה רולינס. הסיוט של סאלי פירסון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בריאנה רולינס. הסיוט של סאלי פירסון(צילום: AFP)

 

400 מטרים משוכות -

זוזאנה החנובה

 הצ'כית שזכתה במדליית ארד בלונדון, רשמה עונה מצוינת וקבעה ארבע מתוך חמש התוצאות הטובות בעולם. במוסקבה היא תצטרך להתמודד עם הקהל המקומי שידחוף את האלופה האולימפית נטליה אנטיוך. אנחנו מהמרים שהיא תעמוד בכך.

 

מנצחת: זוזאנה החנובה (צ'כיה)

 

קפיצות:  

קפיצה לגובה -

למרות היעדרותה של בלנקה ולאסיץ' הקרואטית, האלופה האולימפית ואלופת העולם, אנה צ'יצ'רובה הרוסייה צפויה לקרב לא קל מול בריג'יטה בארט האמריקאית שעברה השנה 2.04 מטרים. למרות ההתקדמות של האמריקאית הצעירה, אנחנו מהמרים על הרוסייה שלא תעז לאכזב את הקהל המקומי.

 

מנצחת: אנה צ'יצ'רובה (רוסיה)

 

צ'יצ'רובה. קרב קשה גם בלי ולאסיץ' (צילום: AP) (צילום: AP)
צ'יצ'רובה. קרב קשה גם בלי ולאסיץ'(צילום: AP)

 

קפיצה במוט -

התחרות שהכי מסקרנת

 את הקהל המקומי, שיאנית העולם והקופצת הטובה בכל הזמנים, ילנה איסינבייבה תתחרה בפעם האחרונה בקריירה שלה ותנסה לסיים את הקריירה המדהימה שלה בסטייל עם זכייה באליפות העולם, תואר בו לא זכתה מאז 2007. תוצאתה הטובה ביותר השנה של איסינבייבה 4.78 מטרים רחוקה משמעותית משיאה העולמי, 5.06 מטרים.

 

אנחנו מהמרים כי מי שתמנע מאיסינבייבה לפרוש בראש הפודיום היא ג'ן שור האמריקאית, האלופה האולימפית ששברה השנה את שיא העולם באולם, 5.02 מטרים. קופצת נוספת שהרשימה השנה ותנסה לקטוף את התואר העולמי היא סגנית האלופה האולימפית, יאריסליי סילבה הקובנית שקבעה את חמש התוצאות הטובות ביותר באצטדיון פתוח (הטובה שבהן - 4.90 מטרים).

 

מנצחת: ג'ן שור (ארצות הברית)

 

ג'ן שור. הפארטי פופר של איסינבייבה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ג'ן שור. הפארטי פופר של איסינבייבה(צילום: רויטרס)

 

קפיצה לרוחק -

האלופה האולימפית ואלופת העולם המכהנת, בריטני ריס לא רשמה עונה מוצלחת במיוחד אך בכל זאת מחזיקה בתוצאה הטובה ביותר השנה, 7.25 מטרים והיא פייבוריטית מובהקת לזכייה בזהב. בלסינג אוקגברה הניגרית, הקופצות הרוסיות וסוסטנה מוגונרה הגרמנייה ינסו להפתיע או לפחות להגיע לפודיום.

 

מנצחת: בריטני ריס (ארצות הברית)

 

קפיצה משולשת -

המקצוע שעשוי להביא למדינתנו את המדליה השלישית בתולדותיה באליפות העולם באתלטיקה. אנה קנייזבה מיננקו שעלתה השנה לארץ איננה הפייבוריטית לניצחון אך מסוגלת להיאבק על מדליה במיוחד אם תצליח להתמודד עם בעית הפסילות ממנה היא סובלת. קתרין איברגואן הקולומביאנית לא הפסידה השנה כלל ואחרי מדליית כסף באולימפיאדת לונדון ומדליית ארד באליפות העולם בדאגו נראה כי הפעם היא בשלה כבר לעמוד בראש הפודיום. יריבתה הגדולה תהיה אולגה סאלאדוחה האוקראינית, אלופת העולם המכהנת.

 

מנצחת: קתרין איברגואן (קולומביה)

 

איברגואן. בשלה לזהב (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
איברגואן. בשלה לזהב(צילום: GettyImages)

 

זריקות

הדיפת כדור ברזל -

השליטה הבלתי מעורערת של הענף, ואלרי אדאמס הניו זילנדית היא פייבוריטית מובהקת לזכות בפעם הרביעית ברציפות בתואר אלופת העולם. נדזיה אוסטפצ'וק הבלארוסית הושעתה לאחר שנתפסה על שימוש בסמים בזכייתה באולימפיאדת לונדון ולא נראה כי יש מי שמסוגלת לאיים על הזהב של אדאמס הנפלאה.

 

מנצחת: ואלרי אדאמס (ניו זילנד)

 

זריקת דיסקוס -

האלופה האולימפית, סנדרה פרקוביץ' הקרואטית קבעה את ארבע התוצאות הטובות השנה ואמורה לנצח ללא בעיות במוסקבה.

 

מנצחת: סנדרה פרקוביץ' (קרואטיה)

 

סנדרה פרקוביץ'. תנצח ללא בעיה (צילום: gettyimages imagebank) (צילום: gettyimages imagebank)
סנדרה פרקוביץ'. תנצח ללא בעיה(צילום: gettyimages imagebank)

 

יידוי פטיש -

תחרות שתעורר עניין רב באצטדיון במוסקבה בשל העומק הרוסי. טטיאנה ליסנקו הרוסייה שזכתה בשנה שעברה בזהב האולימפי קבעה את התוצאה הטובה ביותר השנה, היא פייבוריטית לנצח אבל תאלץ לגבור על שיאנית העולם, בטי היידלר הגרמנייה והשיאנית הקודמת, אניטה וולדורצ'יק הפולנייה וגם על בנות ארצה, אוקסנה קונדרטבה ואנה בולגקובה. אנחנו מהמרים כי יתרון הביתיות יעשה את שלו וליסנקו תנצח.

 

מנצחת: טטיאנה ליסנקו (רוסיה)

 

הטלת כידון -

ברבורה ספוטקובה, שיאנית העולם והאלופה האולימפית תיעדר לאחר שהפכה לאמא, ותפנה את הבמה לסגניתה מלונדון, כריסטינה אוברגפול הגרמנייה שניצחה השנה בשבע מתוך שמונה תחרויות בהן השתתפה. מי שתספק לה פייט קשה היא אלופת העולם המכהנת, אבקומבה.

 

מנצחת: כריסטינה אוברגפול (גרמניה)

 

ליסנקו. הביתיות תעשה את שלה (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
ליסנקו. הביתיות תעשה את שלה(צילום: GettyImages)

 

קרב - רב:

קרב 7 -

שתי האתלטיות הטובות בעולם בקרב 7, האלופה האולימפית, ג'סיקה אניס-היל ואלופת העולם, טטיאנה צ'רנובה יחמיצו את האליפות בגלל פציעות ויהפכו את התחרות לשקולה. אנחנו מהמרים על שרון דיי האמריקאית שבאליפויות הקודמות לא בלטה במיוחד אך השנה קבעה תוצאה יפה באליפות ארצות הברית.

 

מנצחת: שרון דיי (ארצות הברית)

 

שליחות:

100x4 מטרים:

ארצות הברית לא תהנה מאותה רביעייה אדירה ששברה את שיא העולם בלונדון בשנה שעברה. כרמליטה ג'טר לא רשומה לריצת השליחים ואליסון פליקס תתמקד הפעם ב-200 מטרים. ג'מייקה, למרות השעייתה של ורוניקה קמפבל בראון מסתמנת כפייבוריטית עם שלי אן פרייז'ר פרייס וקיירון סטיוארט.

 

מנצחת: ג'מייקה

 

כרמליטה ג'טר. לא נרשמה לריצת השליחות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כרמליטה ג'טר. לא נרשמה לריצת השליחות(צילום: AFP)

 

400x4 מטרים:

ללא סניה ריצ'רדס רוס ואליסון פליקס, אנחנו מהמרים שהאמריקאיות יפסידו לנבחרת רוסיה החזקה עם ריזובה וקריבושפקה.

 

מנצחת: רוסיה

 

הליכה:   

הליכה ל-20 קילומטרים: 

אולגה קניסקינה הרוסייה לא יכלה לבקש במה ראויה יותר עבורה לזכייה רביעית ברציפות בתואר אלופת העולם אבל היא תצטרך להתעלות כדי לנצח את מי שהדהימה אותה באולימפיאדה, בת ארצה אלנה לאשמנובה שנראית פשוט מצוין השנה וניצחה בכל שלוש התחרויות בהן השתתפה. גם המתחרות מסין ינסו להשתחל אל הפודיום.

 

מנצחת: אלנה לאשמנובה (רוסיה)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אוסיין בולט
צילום: אורן אהרוני
מומלצים