שתף קטע נבחר

אילת על הכוונת של הג'יהאד בסיני

מסלול הגישה של מטוסים הנוחתים באילת נמצא בטווח של טילי כתף מסיני, שכבר נעשה בהם שימוש במתקפת הטרור בגבול לפני שנתיים. סביר שההתרעה שהובילה לסגירת נמל התעופה קשורה לעובדה זו

סגירת שדה התעופה באילת אמש (ה') נובעת כנראה מאיום טרוריסטי שמקורו בחצי האי סיני, כלומר בשטח מצרים. סביר בהחלט להעריך כי מדובר באיום ירי של טילי כתף נגד מטוסים על ידי אחת מקבוצות המחבלים האיסלמיסטים הפועלים מחצי האי סיני. בין קבוצות אלו יש כמה שאנשיהן קשורים ישירות לאל-קאעידה, אך רובן הן קבוצות בדואיות סלפיות מורכבות מפעילים אזרחים מצרים תושבי סיני.  

 

נוסעים תקועים הערב בשדה התעופה באילת (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
נוסעים תקועים הערב בשדה התעופה באילת(צילום: מאיר אוחיון)

"מסלול הגישה של מטוסים נוחתים נמצא בטווח של טילי כתף" (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
"מסלול הגישה של מטוסים נוחתים נמצא בטווח של טילי כתף"(צילום: מאיר אוחיון)

קבוצות אלו קיבלו בשנתיים האחרונות כמויות גדולות של נשק שנשלח מאירן ומלוב, בעיקר כדי שיועבר לרצועת עזה דרך מנהרות ציר פילדלפי. חלק מהנשק הזה נשאר ומוסתר בסיני, ומשמש את הקבוצות האיסלמיסטיות ובראשן "אנצר בית אלמקדס" לביצוע פיגועי טרור נגד השלטונות וצבא מצרים ונגד ישראל.

 

בין כלי הנשק שהוברחו מלוב ידוע שהגיעו לסיני כמה עשרות טילי כתף מיושנים מתוצרת רוסיה, מדגם SA7, "סטרלה", זהו כינויו בצבא הרוסי. כנראה גם הגיעו לסיני דגמים חדישים יותר שכינויים ברוסית "איגלה", וציונם בנאט"ו הוא SA16 ו-SA18. טיל מסוג "איגלה" נורה לפני שנתיים נגד מסוק ישראלי בפיגוע הגבול באזור עין נטפים, שביצעה קבוצה סלפית מסיני.

 

סוללת כיפת ברזל באילת (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
סוללת כיפת ברזל באילת(צילום: מאיר אוחיון)

 

מסלול הגישה של המטוסים הנוחתים בשדה התעופה של אילת עובר דרומה מהעיר ונמצא בטווח של טילי כתף, אם הם נורים מסיני. האזור הררי ומספק מסתור והגנה נוחים למי שמתכוון לשבש בשיטה זו את התעופה לאילת.

 

ייתכן מאוד שהגיע מידע מארגוני המודיעין בישראל על כוונה לבצע ירי כזה לעבר מטוסים אזרחיים הנוחתים באילת וזוהי הסיבה לסגירת השדה. סביר מאוד להניח שלפיגוע כזה, אם אכן תוכנן, אין קשר ישיר להתרעה שהובילה לסגירת השגרירויות האמריקניות במזרח התיכון.

 

ממתינים בטרמינל (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
ממתינים בטרמינל(צילום: מאיר אוחיון)

 

הג'יהאדיסטים והסלפים הבדואים בסיני נמצאים כעת בעימות אלים עם כוחות הביטחון המצריים המנסים להשליט את מרותם בחצי האי.

המצרים חיסלו לקבוצות האלו אנשים רבים, ויש להם עניין לסכסך בין ישראל למצרים לצד האינטרס הקבוע שלהם להרוג ישראלים ולשבש את החיים ואת הכלכלה בישראל. במקרה זה, לפגוע בתיירות הנוחתת באילת. מסיבה זו יש כוונה להעתיק את הנחיתות לאילת לשדה עובדה הנמצא עשרות ק"מ צפונה, ויש כוונה ארוכת טווח יותר להוציא את שדה התעופה מהעיר אילת ולהעתיקו צפונה, אל שטח הערבה.

 

סביר להניח שאם הייתה הוראה לסגור את השדה בסיני לנחיתות, ההתרעה הייתה מבוססת על מודיעין טוב וממוקד. סימן מעיד לכך הוא העובדה שמטוסים היו בשלב מסויים רשאים להמריא צפונה משדה התעופה של אילת. ההמראה צפונה, היא מחוץ לטווח של טילי הכתף מסיני בעוד מטוסים נוחתים הם בהחלט בסכנה. ישנה גם אפשרות אחרת, קלושה יותר, שמדובר בהתראה על כוונה לשגר רקטות גראד אל שדה התעופה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/08/2013 23:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו אזולאי
רון בן ישי
צילום: דודו אזולאי
צילום: יאיר שגיא
שדה התעופה באילת
צילום: יאיר שגיא
צילום: מאיר אוחיון
נוסעים תקועים בשדה הסגור
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים