שתף קטע נבחר

רוחאני הולך נגד הזרם: מינה אישה לסגניתו

ד"ר אלהם אמינזדה היא משפטנית בכירה ואם יאושר מינויה בפרלמנט היא תהיה האישה הראשונה בתפקיד סגן נשיא איראן והשרה הראשונה בממשלה מאז המהפכה ב-1979. המועמדים לשרי הנפט והחינוך לא אהודים בקרב השמרנים: "מקורבים מדי למנהיגי הרפורמיסטים שהפגינו במהומות 2009"

שבוע לאחר שהושבע לתפקיד הציג הנשיא החדש את המינויים שלו לקבינט: נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (יום ב') שהוא בחר שרי ממשלה שתפקידם להתגבר על המשבר הכלכלי והבידוד הדיפלומטי שבהם מצויה הרפובליקה האיסלאמית בשנים האחרונות. רוחאני נכנס לתפקיד ב-3 באוגוסט אחרי שזכה בניצחון סוחף בבחירות ב-14 ביוני והוא הגיש לאישור הפרלמנט 18 שמות של האנשים שבחר לכהן בממשלתו.

 

עוד חדשות בעולם :

השמות הנפוצים לבן בבריטניה: הארי ומוחמד

הולנד: מת הנסיך שנפגע במוחו בתאונת סקי

בלי משפט: מת הפושע הנאצי המבוקש בעולם

וילה קרסה לתוך בולען ליד דיסני וורלד

 

השם המפתיע ביותר ברשימה שהגיש רוחאני הוא זה של ד"ר אלהם אמינזדה ואם היא תאושר על ידי הפרלמנט היה תהיה האישה הראשונה לכהן בתפקיד בכיר ביותר באיראן. על פי הדיווחים באיראן, רוחאני מייעד לה את תפקיד סגנית הנשיא שממונה על התחום המשפטי.

 

השלימה דוקטורט בסקוטלנד, כמו רוחאני. אמינדזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
השלימה דוקטורט בסקוטלנד, כמו רוחאני. אמינדזה(צילום: EPA)

 

לאמינזדה ניסיון משפטי רב וכמו רוחאני, גם היא השלימה את הדוקטורט שלה באוניברסיטה בגלזגו שבסקוטלנד. אם יאושר מינויה היא גם תהיה השרה הראשונה בממשלה האיראנית מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979.

 

רוחאני מבטיח מדיניות חוץ "חיובית"

עם בחירתו לנשיא הבטיח רוחאני, שמזוהה עם המחנה הרפורמיסטי, להילחם באינפלציה הגבוהה ובאבטלה, לנהל מדיניות חוץ "חיובית" ולאפשר חירויות חברתיות גדולות יותר מאלה שהיו בתקופת קודמו בתפקיד מחמוד אחמדינג'אד.

 

אף שרוחאני קיבל קולות רבים מהרפורמיסטים ומאנשי המרכז באיראן, יש לו קשרים טובים עם השמרנים במדינה. לדבריו, הוא בחר את שרי הממשלה שלו מכל המגזרים באיראן על בסיס הניסיון שלהם ולא על בסיס הנאמנויות הפוליטיות שלהם.

 

הצבעת האמון שלכם בשרים איננה הצבעה לאדם אחד, זו הצבעה לממשלה כולה ולתוכניותיה", אמר הנשיא החדש לחברי הפרלמנט בטהרן. בעוד יומיים צפוי בית הנבחרים האיראני להצביע על מינויו של רוחאני.

 

ממשלה של טכנוקרטים תשפר את תדמית איראן? רוחאני בפרלמנט (צילום: AP) (צילום: AP)
ממשלה של טכנוקרטים תשפר את תדמית איראן? רוחאני בפרלמנט(צילום: AP)

 

רבים מהמועמדים של רוחאני לממשלה הם טכנוקרטים בעלי ניסיון ששירתו תחת הנשיא המתון הקודם אכבר האשמי רפסנג'ני והנשיא הרפורמיסט הקודם מוחמד חתמי. השמרנים בפרלמנט בטהרן צפויים להתנגד לכמה מהאנשים שמבקש רוחאני למנות לממשלתו. אחד מהם הוא המועמד לתפקיד שר הנפט, ביג'ן נאמדר זנגאנה שנתפס על ידי השמרנים כמקורב יותר מדי למנהיגי המחנה הרפורמיסטי שהפגינו בשנת 2009 נגד בחירתו השנויה במחלוקת מחדש של אחמדינג'אד.

 

גורם שמרני: "80% מהמינויים יאושרו"

זנגאנה ומוחמד עלי נג'אפי, טכנוקרט שמועמד לתפקיד שר החינוך, ביקרו את המנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי אחרי הבחירות ב-2009 ודיברו עמו בשמם של מנהיגי האופוזיציה שנמצאים כיום במעצר בית, חוסיין מיר מוסווי ומהדי כרובי.

 

השמרנים באיראן מתייחסים למחאה ברחובות שנמשכה כמה חודשים כ"הסתה" ובעקבותיה הודחו רפורמיסטים רבים מעמדות בכירות במשטר.

 

רחוללה חוסייניאן, גורם שמרני בפרלמנט בטהרן, צוטט אתמול בסוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א כמעריך ש-80 אחוזים מהמועמדים של רוחאני לקבינט יאושרו. אולם, הוא אמר שבית הנבחרים ימנע את בחירתם של "מי שמסרו הודעות בפרלמנט ולא הרחיקו את עצמם מההסתה".

 

התבטא בלוחמנות נגד ישראל והכחיש את השואה. אחמדינג'אד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
התבטא בלוחמנות נגד ישראל והכחיש את השואה. אחמדינג'אד(צילום: AFP)

 

חוסיין שריאטמדארי, מי שנבחר על ידי חמינאי לערוך את העיתון הממסדי השמרני "חייאן", כתב במאמר דעה ש"מקומם של אלה שלקחו חלק בהסתה הוא בית סוהר ולא משרד ממשלתי".

 

במהלך נאומו בפרלמנט אמר רוחאני שמשרד הנפט האיראני זקוק ל"דיפלומטיה פעילה" וביקש למנות את זנגאנה לשר במשרד. אם ייבחר זנגאנה לתפקיד הרי שמחכה לו עבודה רבה על רקע הסנקציות הקשות שהוטלו על איראן בשנים האחרונות בגלל תוכניתה הגרעינית השנויה במחלוקת. אחד המגזרים שנפגעו קשות מן הסנקציות הוא מגזר הנפט. מאז 2011 נאסר על רוב המדינות לייבא נפט מאיראן ושדות הנפט שלה זקוקים נואשות לתחזוקה ראויה שאינה קיימת כיום.

 

בנוסף לצורך לשפר את המצב הכלכלי במדינה, רוחאני התחייב לשפר את התדמית של ארצו בחו"ל, תדמית שנופצה לרסיסים במהלך שתי כהונותיו רוויות ההתבטאויות הלוחמניות של אחמדינג'אד נגד ישראל והכחשתו את השואה.

 

במהלך נאומו בפרלמנט אמר רוחאני גם כי ממשלתו תדחוף "למנוע איומים ולהפיג מתחים" במדיניות החוץ שלה. האיש שהוא בחר לתפקיד שר החוץ הוא מוחמד ג'אבד זאריף, לשעבר שגריר איראן באו"ם שלמד בעבר בארצות הברית. הוא דובר אנגלית שוטפת והשלים את הדוקטורט שלו בחוק ומדיניות בינלאומיים באוניברסיטת דנבר.

 

דיפלומטים סיפרו כי המועמד לשר החוץ עמד במרכז שיחות חשאיות שמטרתן הייתה לחדש את הקשר בין טהרן לוושינגטון, לאחר 35 שנות נתק. השיחות כשלו, אך ייתכן שמינויו הוא ניסיון מצד רוחאני לשדר שהוא מעוניין בקשר.

 

רוחאני אמר שהוא מכיר את זאריף מאז מלחמת איראן-עיראק בשנים 1988-1980 ואמר שהוא האיש הטוב ביותר לתפקיד. הוא הוסיף שאיראן זקוקה ל"שר חוץ יעיל ומנוסה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
משפטנית בכירה. אמינדזה
צילום: EPA
צילום: EPA
"האיש הטוב ביותר לתפקיד". זנגאנה
צילום: EPA
צילום: AP
עדיין במעצר בית. מנהיג האופוזיציה מוסווי
צילום: AP
מומלצים