שתף קטע נבחר

התחדשה הפגנת החרדים בבית שמש

החרדים טוענים שבמתחם גולובנציץ נמצאים קברים עתיקים. מפגין סיפר כי המהומה החלה כשמאבטח יצא עם טרקטורון מאתר הבנייה, "וכמעט דרסו את אחד מהמפגינים. לא הייתה מצדנו שום התגרות". כוח משטרה במקום

ביום השני ברציפות נערכות הפגנות חרדים ליד אתר בנייה בבית-שמש, במחאה על שנעשות במקום עבודות למרות הימצאותם של קברים עתיקים במתחם גולובנציץ. כמה חרדים פרצו בצהריים (יום ג') למקום. המאבטחים הדפו אותם ובין הצדדים החל יידוי אבנים קל. לאחר שפרצה שריפה סמוך לאתר הבנייה, התרחקו חלק מהמפגינים מהכניסה לאתר. אתמול נעצרו במקום 29 מפגינים.

 

אפרים כהן, אחד המפגינים, טוען כי המהומה החלה כאשר אחד המאבטחים יצא עם טרקטורון מאתר הבנייה, "וכמעט דרסו את אחד מהמפגינים", לדבריו. הוא סיפר על מאבטח שתקף אותו: "דחפו אותי ונפלתי על הרצפה, נשברו לי המשקפיים. אני כהן אז אני לא יכול להיכנס למתחם כי יש בו קברים, לכן אני מוחה מבחוץ, אבל לא הייתה מצדנו שום התגרות". הוא התחייב: "נישאר פה ונפגין כל עוד הם עובדים במקום וחופרים". לאתר הבנייה הגיעו גם כוחות משטרה. המאבטחים מנסים למנוע מהמפגינים להגיע לצדדיו השונים של האתר. 

הפגנות במתחם גולובנציץ, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגנות במתחם גולובנציץ, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

יעקב, אחראי האבטחה במקום, אמר כי "אנחנו חברת אבטחה שתפקידה למנוע הפרעה לעבודה. לאור העימותים אתמול המפגינים החרדים באו טעונים אישית נגד המאבטחים. הם חיכו לרגע שלא תהיה משטרה וזרקו אבנים והמאבטחים הגנו על עצמם. מי שייגע במאבטח יקבל בהתאם. המפגינים קיללו את המאבטחים וקראו להם 'נאצים', 'שלא תקומו בבוקר' וכדומה".

 

בין רבני "העדה החרדית" חלוקות הדעות בשאלה אם עבודות הבנייה במתחם המריבה בבית שמש מותרות מבחינה הלכתית.

 

בפשקוויל שפרסם הוועד למען קברי ישראל נכתב כי "כזכור, לפני שנתיים כשהחלו עבודות הפיתוח במתחם החלו להתגלות במקום פירים בזה אחר זה. היזמים ניסו לטעון שלא מדובר במערות קבורה, כי אם 'במחסני תבואה ושמן'. כחלוף שנה לאחר סחבת ארוכה מצד היזמים, הוכרע הנושא בבד"צ שהורה לערוך בדיקה בשלוש מערות".

  

לטענת כותבי הפשקוויל, "הבדיקה אכן נערכה ובכל שלוש המערות נמצאו אבני גולל המעידים כי מדובר במערות קבורה וכי כמו כן נמצאו עצמות אדם". בפשקוויל נקרא הציבור, "היו נכונים להגן על מערות הקבורה במסירות נפש! היו נכונים לכל קריאה שלא תבוא!"

   

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מפגינים במתחם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים