שתף קטע נבחר

לוח שנה עם זנב למען חיות נטושות

לעמותת "תנו לחיות לחיות" מגיעים מדי שנה מאות כלבים וחתולים חסרי בית וכאלה שננטשו או עברו התעללות. לוח שנה חדש שהוציאה העמותה לקראת השנה החדשה חושף את המועמדים לאימוץ, אבל מאחורי הפנים השעירות והמתוקות, מסתתר סיפור עצוב של חיות המחכות שנים בכלוב לבית מאמץ

 

 
מדי שנה מוציאה עמותת "תנו לחיות לחיות" לוח שנה צבעוני ומי שמככב בו הם כלבים וחתולים המחפשים בית מאמץ. לקראת ראש השנה הקרוב, בעמותה ממשיכים ביוזמה אך הפעם מי שנבחר לשמש כדוגמן שעיר לכל חודש בשנה, הם כלבים וחתולים שמחכים זמן רב למשפחה שתקח אותם אליה הביתה.

 

אחד מהמשתתפים הוא ג'מבו, כלב שחור ושמנמן בן עשר שנים, שננטש על ידי בעליו והגיע אל בית המחסה של העמותה בכפר רות בשנת 2009.

 

 (צילום: אלי איתן לב) (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

ג'מבו ננטש בגיל שש שנים. "מחזה קורע לב"

"המשפחה שהגיעה איתו אלינו לכלבייה אמרה שהוא מנשיר פרווה רבה בבית והם מאסו בנקיונות אחריו, דבר מעט מפתיע אחרי שהיה איתם שש שנים", נזכרת נויה נרדימון בראיון ל-ynet מבית המחסה של העמותה. "הזוועה האמיתית החלה כשהבעלים עזבו את המקום והותירו אותו אצלנו. הוא פשוט ניסה לרוץ אחריהם ונבח בקול. זה מחזה קורע לב שהוא פשוט מתחיל ליילל ואז אין לנו הרבה ברירה, אלא לשכן אותו בכלוב המגורים שלו בכלבייה".

 

לדברי נרדימון, ג'מבו היה מבוהל ומפוחד מאוד בימים הראשונים. "הוא לא ידע איפה הוא נמצא. היה יושב בדיכאון בכלוב ולקח לנו תקופה ארוכה להחזיר אותו לעצמו. הוא כלב מקסים, אבל מה שמרתיע את המאמצים שמגיעים אלינו הוא שג'מבו הוא כלב גדול, ששוקל כ-35 קילוגרם, פרוותו שחורה ואלה שני גורמים שדוחים מאמצים, כי כולם מחפשים כלב קטן, לבן, שיהיה מעין חפץ קישוט יפה לבית".

 

 (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

"החיות עוברות ייסורים קשים לאחר הנטישה"

כיצד משפיעה השהות הארוכה על הכלבים בכלבייה? ב"תנו לחיות לחיות" מציינים כי כלבים רבים לא מחזיקים מעמד בהמתנה כה ארוכה, מאחר שהם מתקשים לחיות בתא סגור, לעיתים נדבקים במחלות ובעיקר סובלים מדכאון.

 

"אנשים צריכים להבין כשהם נוטשים כלב מבוגר או בוגר, החיות עוברות ייסורים קשים. כלב שהיה רגיל במשך שנים לחיות עם בני אדם ולקבל מהם אהבה, פתאום מוקף בכלבים אחרים בסביבה לא מוכרת", היא מגלה.

 

 (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

"פעמים רבות מתחילות רעידות מרוב פחד ופשוט הכלבים משקשקים כאן בהתחלה. אחד האתגרים שלנו הוא לראות עם איזה כלבים הוא מסתדר. החלק הקשה הוא לשמוע את הכלבים בלילה, כשהמקום מתרוקן מאנשים. שומעים אותם בוכים בכי קורע לב. המעבר ממיטה חמה ללינה במיטה בכלוב עם חמישה כלבים מסביבך היא לא פשוטה".

 

נרדימון מוסיפה כי גם בכלביות מקורות עם מחסה, תנאי המחייה הם שונים לחלוטין מחיים בבית או בדירה. "יש רוח פרצים קרה בחורף, בקיץ חם מאוד והצפיפות גדולה כי אנשים לא מפסיקים לנטוש כלבים". 

 

שברון לב. המבוגרים לא עומדים בכאב הנטישה

כיצד משפיעה השהות הארוכה על הכלבים? בעמותה מסבירים כי יש כלבים שמתים משברון לב. "אנשים חושבים שזו המצאה או אגדה, אבל כלבים מבוגרים פשוט לא עומדים בנטישה. הם היו כה קשורים ונאמנים לבעלים שלהם, וברגע שהבעלים אינם, גם אם נשכן אותם בפנסיון חמישה כוכבים, נחבק ונלטף אותם מהבוקר ועד הלילה, הם פשוט נגמרים לאט לאט ואלה המקרים המזעזעים והכי קשים להתמודדות מבחינתנו". 

 

 (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

עם חתולים מגמת הנטישה  דומה, אך האימוץ שלהם מזורז יותר בהשוואה לכלבים. אחת מהחתולות שממתינות לאימוץ כמעט שנה, היא מישל. חתולה חסרת עין. "חתולים רבים שמגיעים אלינו לעמותה, הם בעיקר חתולי רחוב שלא טופלו בגיל צעיר וסבלו מבעיות עיניים. הסביבה לא היתה רגישה מספיק למצוקה שלהם ורבים מהם מגיעים אלינו במצב בו אנחנו צריכים להוציא להם עין אחת או שתיים כדי להצילם", היא מפרטת.

 

מישל הגיעה לעמותה כגורה בת חודשיים עם עין חסרה.  "לרוב המאמצים, החתולה נראית פגומה, לא טובה כי חסרה להם עין. הם מסבירים לנו שנראה להם שהיא תצטרך יותר טיפולים רפואיים ואחרים אומרים שיהיה להם כואב וקשה להתסתכל על חתולה שחסרה לה עין", אומרת נרדימון. "אני מבינה שהם מזדהים איתה במקום כלשהו, אבל מצד שני לא מוכנים להעניק לה סיכוי לבית קבוע. ברגע שמאמצים חתול ומכירים את האופי שלו, הנכות נעלמת". לדבריה, מישל היא חתולה חברותית, מתלטפת שזקוקה לחיבה רבה.

 (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

אומצה כגורה, הוחזרה כי גדלה

גם הכלבה אלכסיס הגיעה לעמותה כשהיתה בת חודש. צבעה הבהיר הקל על מסירתה לאימוץ תוך מספר ימים, אך לאנשי העמותה נכונה הפתעה לאחר כשישה חודשים. "המשפחה שאימצה אותה אמרה שהם רצו כלב קטן ואלכסיס גדלה מעבר למצופה, למרות שאלכסיס נחשבת לכלבה בגודל בינוני. הם אמרו שזה לא מה שהם ראו בחזון שלהם עם הכלבה והחזירו אותה", היא אומרת.

 

הנטישה השפיעה על הכלבה הצעירה. "להבדיל מג'מבו שהיה מבוהל וחרדתי, אלכסיס הפכה לדומיננטית ואגרסיבית יותר. לקח לנו זמן למצוא לה כלוב מתאים, והיום היא חולקת את הכלוב עם שני כלבים נוספים שהם בעלי אופי מפוחד יותר והם יחד כבר ארבע שנים", היא מסכמת. "אלכסיס היא כלבה מצחיקה, מאולפת, אוהבת דגדוגים, מלאת מרץ ותתאים למשפחות בלי ילדים קטנים". 

 (צילום: אלי איתן לב)
(צילום: אלי איתן לב)

 

בהפקת לוח השנה לקחה חלק הצלמת אלי איתן לב, שהתנדבה להגיע למספר שעות לכלבייה ולבסוף נשארה בה יום שלם. "היא התאהבה בכולם ורואים זאת בצילומים. היא הצליחה להוציא את הייחודיות של כל כלב או חתול, גם את החלק העצוב וגם את השמח".

 

בעוד שמרבית המאמצים חיית מחמד מבקשים לאמץ גור, בעמותה דווקא מבקשים לחזק את היתרונות באימוץ כלב מבוגר. לדבריהם, כלב מבוגר כבר מתורגל בעשיית צרכים בחוץ ופחות אנרגטי בהשוואה לגור אותו יש להוציא לפחות שלוש פעמים ביום. "כלב מבוגר הוא נאמן ורגוע יותר. אחד החששות של מאמצים באימוץ כלב מבוגר הוא תוחלת החיים שנותרה לו, אבל צריך לזכור שכל שנה מבחינתם היא מצילת חיים וזו חוויה שאסור לפספס",  

 

עלות לוח שולחן קטן: 40 שקלים, לוח שנה גדול : 60 שקלים. ניתן לרכוש את לוחות השנה באמצעות אתר העמותה או במרפאת העמותה ברחוב דב פרידמן 8, ברמת גן. בעמותה מסבירים כי כל ההכנסות ממכירות לוח השנה נועדו למימון הוצאות התחזוקה, המזון, הטיפולים הרפואיים וסיוע לאמבולנס ההצלה של העמותה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי איתן לב
צילום: אלי איתן לב
צילום: אלי איתן לב
צילום: אלי איתן לב
מומלצים