שתף קטע נבחר

הציור שהפך את ישו לקוף מכניס אלפי אירו

ססיליה חימנז, אמנית ספרדייה בת 81, זכתה ללעג כשניסתה לשחזר ציור קיר של ישו בכנסייה קטנה. שנה אחרי, השחזור הכושל מושך רבבות מבקרים - ואיתם הכסף

לפני שנה, ניסיון הנפל של ססיליה חימנז "לשחזר" ציור קיר ישן של ישו גרר לגלוג והשוואה לקופים. היום, האמנית הספרדייה בת ה-81 היא שצוחקת אחרונה.

 

הציור המעוות, שמוצג בכנסייה בעיר בורחה בספרד וזכה לתשומת לב עולמית, משך יותר מ-40 אלף מבקרים ששלשלו יותר מ-50 אלף אירו לכיסו של ארגון צדקה מקומי. הוא מופיע כעת על מזכרות שבעיירה הקטנה מקווים שיימכרו במשך שנים. חימנז זכתה לתערוכה של עבודותיה שלה שמוצגת בעיירה החודש.

 

מסגנון "הנה האיש" ל"הנה הקוף" (צילום: AP) (צילום: AP)
מסגנון "הנה האיש" ל"הנה הקוף"(צילום: AP)
 

בשבוע הבא צפויים חימנז ומועצה מקומית לחתום על עסקה לחלוקת רווחים ממכירת מוצרים שעליהם הציור המפורסם – חימנז תקבל 49 אחוזים מההכנסות.

 

התוצאות הבלתי צפויות הן הקלה של ממש לגמלאית שהופתעה מקיתונות הלעג שלהם זכתה בשנה שעברה. "עכשיו נראה שכולם שמחים", צוטטה חימנז בעיתון מקומי, "אני אסירת תודה שהעניינים נרגעו".

 

חימנז. זכתה לתערוכה של עבודותיה ול-49 אחוזים מהרווחים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חימנז. זכתה לתערוכה של עבודותיה ול-49 אחוזים מהרווחים(צילום: EPA)

חימנז ובקבוק יין שנושא את הציור. "עכשיו נראה שכולם שמחים" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חימנז ובקבוק יין שנושא את הציור. "עכשיו נראה שכולם שמחים"(צילום: EPA)

 

בציור הקיר נראה ישו שלראשו כתר קוצים בסגנון שידוע כ"Ecce Homo" – "הנה האיש!" ואמור להראות את מי שהנוצרים מחשיבים לבן האלוהים בשעתו הקשה כאדם. במשך עשרות שנים, מאז צוירה ב-1930, הייתה זו יצירה לא מוכרת שחשיבותה מועטה. עד שחימנז המעריצה החליטה לטפל בציור שנפגע מהלחות בכנסייה. תוצאת השחזור הביאה רבים להעניק לסגנון שם חדש – "Ecce Mono" – הנה הקוף!

 

אבל דווקא הגרסה המחודשת זכתה לפופולריות מחודשת. הציור החל להופיע על חולצות וכיסויי טלפון, ספלי קפה ובקבוקי יין. תיירים הגיעו לבורחה רק כדי לחזות בו.

 

המועצה המקומית מיהרה לפעול והחלה לגבות דמי כניסה לכנסייה בסך אירו. הכסף הועבר לארגון הצדקה "סנקטי ספיריטוס" שמתחזק בית אבות שבו 60 קשישים. המועצה גם דאגה לזכויות יוצרים לציור ולהפצתו המסודרת – והרווחית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים