שתף קטע נבחר

בנות ישחקו עם בנים? רק באישור היריבה

שנה לאחר פרשת שירה גרינבוים, סעיף מקומם עליו מחויבות ילדות המעוניינות לשחק כדורסל בקבוצות מעורבות מאפשר את המשך הדרת הנשים. במשחקים מול קבוצות דתיות, הילדה תשב בצד אלא אם כן הקבוצה השנייה תאשר לה לשחק. רבי: "החלופה היחידה היא הפרדה מוחלטת"

בשנה שעברה עורר סיפורה של שירה גרינבוים הדים רבים בספורט הישראלי. הכדורסלנית בת ה-10, ששיחקה במכבי אלפי מנשה, לא הורשתה ליטול חלק במשחק מול אליצור רעננה בגלל שמנהל היריבה לא הסכים ששחקניו יתמודדו מול בנות.

 

עוד ב-ynet  ספורט:

 

המקרה הובא לשולחנו של יו"ר האיגוד לשעבר, אבנר קופל, וההחלטה הראשונית הייתה ליצור ליגות נפרדות של בנים ובנות. עם זאת, מאמן נבחרת הנשים הבוגרת ויו"ר אגף הנשים באיגוד, אלי רבי, הצליח לשכנע את אנשי האיגוד כי יש צורך להתחשב בבנות במקומות בהם אין מספיק ילדות כדי ליצור קבוצה ואישר בוועדת החריגים את הקבוצות המעורבות.

הפיתרון, כך מסתבר, איננו ורוד במיוחד.

 

אלי רבי. אישר בוועדת החריגים את הקבוצות המעורבות (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אלי רבי. אישר בוועדת החריגים את הקבוצות המעורבות(צילום: אורן אהרוני)

 

מצד אחד, באיגוד רצו לתת צ'אנס לקבוצות מעורבות, אבל מצד שני להגן על עצמם מתביעות או מפרסומים לא מחמיאים על הדרת נשים. בטופס ההרשמה לקראת העונה הקרובה לקבוצות המעורבות, הוחלט להכליל שני סעיפים אשר לא משאירים מקום רב לבחירה חופשית.

 

שימו לב: "הואיל: ובתקנון האיגוד נקבע כי אישור ועדת החריגים הנ"ל כפוף לקבלת הסכמת השחקנית/יות והקבוצה/ות מראש ובכתב (באמצעות תצהיר) לעמידה בהוראות תקנוני האיגוד הקובע, לדוגמא, כי במשחקים של קבוצות הקט-סל וקבוצות הילדים בהן נוטלות חלק קבוצות "אליצור" ו/או קבוצות שבעת הרשמתן ביקשו לראותן כ'קבוצות דתיות', שיתוף השחקנית/ות יתאפשר רק לאחר קבלת אישור בכתב מקבוצות אליצור/'הקבוצה הדתית'.

 

פיתרון שאיננו באמת פיתרון (אילוסטרציה) (צילום: איגוד הכדורסל) (צילום: איגוד הכדורסל)
פיתרון שאיננו באמת פיתרון (אילוסטרציה)(צילום: איגוד הכדורסל)

 

כלומר, ילדה שרוצה לשחק בקבוצה המעורבת חייבת לחתום על כך שהיא מודעת לכך שבמשחקים מסוימים תצטרך לשבת בצד, אלא אם הקבוצה השנייה תאשר לה לשחק.

 

סעיף נוסף: "אני מוותרת בזה באופן מוחלט על כל טענה ו/או תביעה ו/או זכות או ברירה המוקנית לי על פי כל דין העשויה לפטור אותי מחובתי על פי כתב שיפוי זה, ואף מתחייבת שלא להעלות כל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה בנוגע לעניין".

 

כלומר מעבר להסכמה על כך שאולי לא תשותף, צריכה הילדה או ההורה להבטיח כי הם לא יתבעו, יתלוננו או יביעו עמדה כלשהי כנגד הנושא הזה.

 

האיום עבד, והורים לילדות שרוצות לשחק הבהירו ל-ynet ספורט כי דווקא רצו להמשיך ולהילחם בחוק, אך הילדים דורשים לשחק, מה שמכריח אותם לחתום על הטופס ולא להתראיין לייחוס מכיוון שבאיגוד עלולים לאסור על ילדיהם לשחק.

 

אוסטפלד. "כמובן שאני נגד הטופס" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אוסטפלד. "כמובן שאני נגד הטופס"(צילום: אורן אהרוני)

 

מאמנת רמת השרון וחברת סיעת "עוז" באיגוד הכדורסל, אורנה אוסטפלד, הגיבה לנושא ואמרה: "צריך להבין שהבעיה הזו היא לא רק באיגוד, זו בעיה במדינה שלנו כולה. היו ניסיונות לשנות את התקנון, אבל היו לחצים גדולים של שני הצדדים. מבחינתי אם יש משחקים שבהם הילדה לא תשותף זה שווה ערך לנסיעה באוטובוסים בהם תצטרכי לשבת מאחור. ברור שאני נגד טופס כזה ואני חושבת שבסופו של דבר צריך בית משפט חיצוני שיחליט בנושא הזה ולא בתוך האיגוד שנתון ללחצים של שני הצדדים".

  

מאמן נבחרת הנשים ויו"ר אגף הנשים באיגוד, אלי רבי הבהיר: "אחד הפתרונות שהצעתי הוא שלוש ליגות, אחת לילדים, אחת לילדות וליגה מעורבת שמי שמשתתף בה עושה זאת מרצון ויודע שמדובר בבנים ובנות ביחד. לצערי ההיענות לליגה המעורבת היתה אפסית ולכן היא לא הוקמה. נוצר מצב שהבנות נתקעו כי לא תמיד יש מספיק בנות כדי ליצור קבוצה ולכן הצעתי שהן ימשיכו לשחק בקבוצות הבנים, אך יוסבר להן שאם הקבוצות הדתיות יסרבו לשחק מולן, הן יצטרכו במשחק הספציפי הזה לשבת בצד. שיהיה ברור: אם תהיה בעיה עם הטופס הזה, החלופה היחידה זו הפרדה מוחלטת של הליגות כמו בכל ענף אחר. זה הפתרון היחיד למצב הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות איגוד הכדורסל
אלי רבי
באדיבות איגוד הכדורסל
מומלצים