שתף קטע נבחר

גופות במסגד בקהיר: "נשוב למען השהידים"

אחרי שספג ביקורת מכל עבר, יתייחס אובמה ב-17:15 למהומות במצרים. בבירה קהיר פרצו אנשי האחים המוסלמים לבניין ממשלתי והעלו אותו באש, גם באלכסנדריה הפגינו תומכיהם בעקבות מרחץ הדמים אתמול, שבמהלכו נהרגו לפחות 525 איש. תיאורי הזוועה ממשיכים לזרום: "המסגד מלא גופות נרקבות, הרגליים טובלות בחומר חיטוי ודם"

מאות אנשי האחים המוסלמים פרצו לבניין ממשלתי בקהיר ומאות מתומכיהם באלכסנדריה מפגינים ברחובות. כך דיווחה אחר הצהריים (יום ה') הטלוויזיה במצרים. כמו כן דווח שתומכי מורסי העלו באש את הבניין הממשלתי בבירה, ו-3,000 מפגינים מהאחים המוסלמים החלו בשביתת שבת במסגד אל אימאן שבשכונת נאסר סיטי בעיר. "נחזור שוב למען השהידים שלנו", קראו המפגינים, בהתייחסם למאות שנהרגו כשכוחות הביטחון פינו את תומכי מוחמד מורסי מרחובות קהיר אתמול. משרד הבריאות המצרי העמיד את מספר ההרוגים על 525, אך האיסלאמיסטים טוענים שהמניין האמיתי גדול בהרבה ודובר מטעמם נקב במספר 3,000. בהמשך ינאם נשיא ארה"ב ברק אובמה ויתייחס לראשונה למצב במצרים.

 

תנועת האחים המוסלמים קראה מוקדם יותר לאנשיה לערוך מצעדי מחאה בקהיר אחר הצהריים בתגובה למרחץ הדמים אתמול. באלכסנדריה, העיר השנייה בגודלה במצרים, שידעה גם כן מהומות קטלניות אתמול, יצאו המפגינים לרחוב כבר בשעות הצהריים המוקדמות, נושאים את תמונתו של מורסי.

 

מצרים בוערת - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

מקור צבאי אמר לרויטרס כי הרשויות לא יסבלו שוב שביתות שבת מהסוג שנראו במאהלים בקהיר בשבועות האחרונים, אבל כי צעדות המחאה יורשו, חרף מצב החירום שהוכרז.

 

הריסות בקהיר (צילום: AP) (צילום: AP)
הריסות בקהיר(צילום: AP)

ילד מציג מכלי גז מדמיע שנורו על המפגינים (צילום: AP) (צילום: AP)
ילד מציג מכלי גז מדמיע שנורו על המפגינים(צילום: AP)


פצוע מפינוי רובע גיזה (צילום: AP) (צילום: AP)
פצוע מפינוי רובע גיזה(צילום: AP)
 

מוקדם יותר נערכו הלוויות של אנשי כוחות הביטחון שנהרגו בעימותים ובהמשך היום ייערכו הלוויות האזרחים. ביום שישי עלולה המתיחות לעלות על גדותיה. "אני חושב שמחר יהיה יום גדול להפגנות בכל מצרים, עם פוטנציאל מאוד גבוה לאלימות", העריך יאסר שימי, מומחה לענייני מצרים בארגון International Crisis Group.

 

"גופות מפוחמות במסגד"

בינתיים ממשיכים להתברר ממדי האלימות אתמול. כתב ה"גרדיאן" הבריטי בקהיר, פטריק קינגסלי, דיווח על מאה גופות במסגד אימאם, כמה מאות מטרים ממוקד המחאה המרכזי בראבעה אל-עדאוויה. "רבות מהגופות שרופות ומפוחמות ולא ניתנו לזיהוי. ראיתי גופה מושחרת ומתפוררת של אלמוני שהרופאים טענו שהיה נער בשנות העשרה".

 

הוא הסביר כי בעת ההסתערות של השוטרים על בית החולים המאולתר בראבעה פרצה אש במקום והגופות נשרפו בפנים.

מחוץ לבית החולים נתלול רשימות של מתים שזוהו לצד המקום שבו ניתן למצוא את גופותיהם.

 

"בפנים יש סירחון של דם וחומר חיטוי וכמה מהאבלים נושאים מקלות קטורת בוערים כדי להיאבק בריח, אבל ההשפעה מועטה", כתב קינגסלי.

 

כתב ערוץ 4 שצוטט גם הוא ב"גרדיאן" דיווח על ביקור מזעזע במסגד בקהיר. "כל כך הרבה גופות במסגד שבו אני נמצא, הרגליים שלי טובלות בחומר חיטוי ודם. זוועה כאן", צייץ ג'ונתן ראגמן. הוא סיפר על ההודעה שנשמעה במסגד: "כל מי שיכול לעזוב את המקום, אנא עשו זאת. הגופות נרקבות בחום".  לא ברור אם מדובר באותו מסגד אימאם שבו ביקר קינגסלי.

 

במהלך הבוקר עסקו בקהיר בפינוי ההריסות השרופות של מתחמי המחאה של האחים המוסלמים, ופירוק המבנים הנותרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים