שתף קטע נבחר

לפיד על המיצ"ב: היכונו לביטול בגרויות

שר האוצר התייחס בהודעה לתומכיו לשלל נושאים, ולא סייג כמו השר פירון את ההחלטה בעניין מבחני המדידה הארציים: "לא נעצור כאן". הוא התייחס גם לנושא הפנסיה: "אין שום קיצוץ של 10% בפנסיה"

"אין לנו שום כוונה לעצור כאן". כך כתב אמש (שבת) שר האוצר יאיר לפיד בהודעה לתומכיו בהתייחסו להחלטת של שר החינוך שי פירון לבטל השנה את בחינות המיצ"ב. בניגוד לגרסת משרד החינוך המסויגת, לפיד לא התייחס להחלטה כאל "הקפאה" ולא ציין כי המבחנים הפנימיים יימשכו וכי הנושא ייבחן במהלך השנה, אלא דיבר רק על ביטול.

 

"זו החלטה מבורכת שהחליט עליה השבוע שר החינוך שי פירון", כתב לפיד, וציין כי "ביטול המיצ"ב הוא מהלך מקדים למהלך הגדול יותר של צמצום דרמטי בבחינות הבגרות".

 

עוד חדשות ב-ynet:

האיש שהפיל את מורסי: "אובמה, לך לעזאזל"

גרמן על חיסון הפוליו הארצי: "אין חשש"

"מידע חדש על מות הנסיכה דיאנה"

 

שר האוצר הוסיף כי "כל מי שהיה באסיפת בחירות או בכנס של יש עתיד יודע שזה היה חלק מהוהית מהבטחות הבחירות שלנו. אין זה אומר שילדינו ילמדו פחות שעות של ספרות או היסטוריה אבל זה יהיה לימוד לשם לימוד, לשם הרוח וההשכלה ולא שינון עקר כדי לעבור את הבחינה ולשכוח הכול יום למחרת". לפיד סיכום את הנושא וכתב כי "ביטול הבחינות החיצוניות הוא עוד צעד להעברת מערכת החינוך שלנו אל המאה ה-21".

 

קודמו של פירון בתפקיד, שר הפנים גדעון סער, מתח ביקורת חריפה על ההחלטה לבטל את בחינות המיצ"ב. בראיון לאולפן ynet הגדיר סער את ההחלטה כ"צעד מסוכן שיוביל להידרדרות תלמידי ישראל".

 

בהודעה לתומכיו התייחס לפיד גם לפרסומים שלפיהם משרד האוצר מעוניין לקצץ את קצבת הפנסיה ב-10%: "לפעמים זה מפסיק להיות מצחיק. אני פותח עיתון וקורא שהחלטתי לקצץ את הפנסיות ב-10%. אני נחרד", כתב לפיד. "מעולם לא הייתה החלטה כזו, אין החלטה כזו. אי האמון של הציבור בממשל הוא כל כך עמוק שהם מניחים אינסטינקטיבית שמנסים לדפוק אותם. אז בלי סיבוכים מיותרים: אין שום קיצוץ של 10% בפנסיה".

 

לפיד התייחס גם למחאה נגד ההסכם שנחתם על פינוי שדה דב בתל אביב לטובת פרויקט של כ-16 אלף יחידות דיור ועל העובדים שהפריעו למסיבת העיתונאים שנערכה בשבוע שעבר. "הדיור הוא איום אסטרטגי על מדינת ישראל ואנחנו נפתור אותו בשטח. הספקנים יצקצקו, המוחים ימחו ואנחנו נבנה ונבנה. עוד דחיפה, עוד שתיים והמחירים יירדו".

 

"אני משלם מחיר" 

גם על הטלת המס על מוצרי יוקרה התייחס לפיד ואמר כי "אם מישהו רוצה יאכטה או מטוס פרטי זוהי זכותו, אך ההוגנות מחייבת שהמדינה תדרוש ממנו יותר. אם מישהו עובד בשלוש בבוקר במפעל בירוחם או בקריית שמונה, אותה הוגנות מחייבת שהמדינה תיקח ממנו פחות".

 

לקראת כניסתו לתוקף של הקיצוץ בקצבאות הילדים ביום שלישי הקרוב כתב לפיד: "במשך שנים על שנים הוכח שוב ושוב שהקצבאות אינן מוציאות את האנשים מעוני אלא רק מנציחות אותו. יש רק דבר שמאפשר למשפחות לצאת מהמעגל הזה וזו עבודה. זה הפירוש של אחריות הורית וגם של אחריות חברתית. נסייע לכל מי שרוצה לצאת לעבודה אבל יש עקרון אחר שאנחנו לא מתכוונים לוותר לגביו: מעמד הביניים אינו אמור לממן אנשים שיכולים לעבוד ואינם עובדים".

 

לבסוף כתב לפיד גם על מצבו האישי בדעת הקהל בישראל. "אני משלם אמנם מחיר על כך שאנחנו חיים בתקופה, שבה המודעות הציבורית היא כל כך גבוהה אבל השקיפות, הדיון הפומבי הפתוח ואפילו עוצמת הרגשות - כולם חלק מן הפוליטיקה החדשה. הפוליטיקאים הישנים תוקפים אותנו מעל ומתחת לחגורה, התקשורת מנהלת את קרבות הנסיגה שלה במלחמת התודעה אבל אלה ואלה יודעים, בסתר ליבם, שאנשי יש עתיד הם ילדי התקופה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים