שתף קטע נבחר

"בשאר משתמש בנשק כימי, זה טבח ענק"

בתמונות שמפרסמים פעילי אופוזיציה בפרברי דמשק נראות עשרות גופות, רבות מהן של ילדים ואף של תינוקות. לא ניתן לאמת את מהימנות הטענות על מותם של מאות, שהמשטר מכחיש, אך הפעילים קוראים לפקחי האו"ם הנמצאים במדינה להגיע למקום. "בשאר אומר לעולם שלא אכפת לו"

"זהו טבח באמצעות נשק כימי". כך תיאר בצהריים (יום ד') פעיל אופוזיציה סורי את שהתחולל הבוקר בפרברים המזרחיים של דמשק. לדברי המורדים, מאות בני אדם נהרגו במתקפת "טילים שהיו חמושים בגז רעיל". בתמונות שהופצו על ידי הפעילים בעיירה דומא נראות המוני גופות, עשרות מהן של ילדים. לא ניתן לאמת את מהימנות התמונות ולא את מספרי ההרוגים, שעל פי טענות והערכות המורדים נעים בין 200 ל-600. המשטר הסורי הכחיש את הטענות. ראש האופוזיציה קרא לכנס בדחיפות את מועצת הביטחון של האו"ם כדי לדון במתקפה ובריטניה אמרה כי תעלה את הנושא בפני המועצה וכי אם הדיווחים יתבררו כנכונים תהיה זו "הסלמה מזעזעת" של המצב בסוריה.  

 

התקיפה הכימית לכאורה התרחשה בעת שבמדינה מבקרים 20 אנשי או"ם שבאו לבדוק טענות לשימוש בחומרים כימיים בתקרית אחרת. אחמד אל-ג'רבא, ראש הקואליציה הלאומית הסורית, ארגון הגג של האופוזיציה הסורית, קרא לקהילה הבינלאומית לשאת באחריות לנוכח מה שהוא כינה כ"מעשה הטבח" ליד דמשק. הוא דרש ממשלחת האו"ם להגיע למקום.

 

"הביקור של משלחת האו"ם הוא בדיחה", אמר הפעיל המקומי מוחמד סעיד בשיחה עם AP באמצעות סקייפ וציין כי הפצועים נלקחו לשישה בתי חולים מאולתרים. הוא כינה את שהתרחש "טבח באמצעות נשק כימי" ואמר כי "בשאר משתמש בנשק הזה ואומר לעולם שלא אכפת לו". הוא טען בפני "אל-ג'זירה" כי כוחות אסד שיגרו שישה טילים לעבר עיירות שונות בפרברי דמשק וגרמו ל-600 הרוגים. "מדובר בטבח הגדול ביותר בסוריה במאה הנוכחית", אמר הפעיל.

 

"גופות ברחובות"

אידריס א-שאמי, חבר בארגון אופוזיציה אחר שפועל בשטח, סיפר כי ברחובות העיירות מושלכות גופות וכי כוחות ההצלה באזור מתמודדים עם קשיים גדולים בטיפול במקרי החנק בין הנפגעים. בעיר דומא בפרברי דמשק סיפרו כי גם הצוותים הרפואיים שמסייעים לנפגעים הושפעו מהגזים הרעילים מפאת המחסור במסכות גז.

 

לטענת המורדים, הילדים נהרגו במתקפה בדומה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לטענת המורדים, הילדים נהרגו במתקפה בדומה(צילום: רויטרס)

אב ליד בנותיו הפצועות במתקפה בדומה, לטענת המורדים  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אב ליד בנותיו הפצועות במתקפה בדומה, לטענת המורדים (צילום: רויטרס)

גופות בדומה. האופוזיציה טוענת כי הצבא מנהל מתקפה נרחבת על הפרברים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גופות בדומה. האופוזיציה טוענת כי הצבא מנהל מתקפה נרחבת על הפרברים(צילום: AFP)

גבר נושא את קרובתו הפצועה. לטענת המורדים הילדה נפגעה מגז בעיירה ארבין (צילום: AP) (צילום: AP)
גבר נושא את קרובתו הפצועה. לטענת המורדים הילדה נפגעה מגז בעיירה ארבין(צילום: AP)

 

"האו"ם צריך להגיע"

רמי עבד אל-רחמן, יו"ר הארגון Syrian Observatory for Human Rights הפועל מלונדון ומרבה לדווח על הנעשה בסוריה, אמר כי כוחות המשטר מנהלים תקיפה נרחבת של פרברי דמשק המזרחיים והמערביים הנתונים לשליטת המורדים. הוא אמר כי 40 הרוגים זוהו וכי מניין המתים עלול להגיע ל-200. גם הוא קרא לאנשי האו"ם "לבקר במקומות שנפגעו ולהבטיח שסיוע רפואי יגיע לאנשים בהקדם האפשרי". הוא קרא גם לפתוח בחקירת האירוע.

 

המשלחת בת 20 החברים התחילה את עבודתה ביום שני ללא שמסרה דיווח כלשהו לתקשורת. דמשק ביקשה מהאו"ם לחקור תקיפה שאירעה ב-19 במרס בכפר חאן אל-אסל שבצפון סוריה. במקרה זה כל צד מאשים את הצד השני בשימוש בכימיקלים. הפקחים יבקרו גם בחלב ובאתר נוסף שלא פורסם מסיבות ביטחוניות. משטרו של אסד סירב לאפשר חקירה של אתרים אחרים בחומס, בדמשק ובמקומות נוספים.

 

אם הטענות על המתקפה היום יתבררו כנכונות, הרי שמדובר במתקפה הכימית החמורה ביותר מאז התקיפה בחאן אסל, שגבתה את חייהם של 31 בני אדם, לכאורה כתוצאה משימוש בנשק כימי. 

 

קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה(צילום: רויטרס)

קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה(צילום: רויטרס)

קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קורבנות מתקפת הגז לכאורה, בדומה(צילום: רויטרס)

 

פעילים העלו לרשת סרטוני וידאו שמתעדים לדבריהם את הנפגעים מאותה תקיפה. בסרטונים, שלא ניתן בינתיים לאמוד את מידת מהימנותם או לקבוע אם צולמו היום, נראים צוותי רפואה מנסים לטפל בעשרות נפגעים השרועים על רצפת מבנה.

חלקם הופשטו מבגדיהם. בחלק מהסרטונים נראות שורות של מה שנראה כגופות. באחד הסרטונים מתועד לכאורה ילד שנפגע. הוא נראה מפרכס על הרצפה ומבין שפתיו יוצא קצף בהיר. בסרטון אחר נראה מבוגר שאיבריו נוקשים ומתוחים.

 

מנגד, טען גורם ממשלתי בדמשק כי "אין שמץ של אמת" בדיווחי המורדים. "זהו ניסיון להפריע למשלחת האו"ם להוציא לפועל את שליחותה", צוטט האיש בעילום שם בסוכנות הידיעות הסורית הממלכתית "סאנא". דמשק מכחישה באופן גורף כל טענה על שימוש בנשק כימי מצדה, והפנתה אצבע מאשימה לעבר המורדים.

 

גם הפיקוד הצבאי הסורי אמר כי דיווחי המורדים שקריים. "סאנא" דיווחה הבוקר כי צבא סוריה השמיד היום "קני טרור במספר כפרים ועיירות בפרברי דמשק" וכי כתוצאה מכך נהרגו ונפגעו כמה אנשים בשורות ה"טרוריסטים" בעיירות ג'ובר, ערבין, זמלכא, דאריא ואל-מעדמייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תמונות של ילדים שלטענת המורדים נהרגו בתקיפה הכימית בדומא
צילום: רויטרס
מומלצים