שתף קטע נבחר

לבנון: 42 הרוגים בפיצוצים בעיר טריפולי

מלחמת האזרחים העדתית בסוריה ממשיכה לערער את היציבות בארץ הארזים. יממה אחרי ירי הרקטות לישראל, אירעו שני פיצוצים במסגדים המזוהים עם מתנגדי אסד בטריפולי, שבה מתח רב בין סונים לעלווים. כ-500 נפצעו. נסראללה מואשם, חיזבאללה גינה: "זה חלק מתוכנית נפשעת"

מלחמת האזרחים הסורית ממשיכה לגלוש ללבנון : לפחות 42 בני אדם נהרגו וכ-500 נפצעו בצהריים (יום ו') בפיצוצים שאירעו בשני מסגדים בעיר טריפולי שבצפון לבנון. באחד המסגדים נוהג להתפלל השייח נביל רחים, אחד ממתנגדיו החריפים בלבנון של נשיא סוריה, בשאר אסד, וגם בראש המסגד השני עומד איש דת המתנגד לאסד, מה שמגביר את החשד שלפיגועים יש קשר למלחמה בסוריה. זהו עוד סימן ליציבות המתערערת בארץ הארזים, יממה אחרי שארגון סוני המתנגד לחיזבאללה השיעי ירה 4 רקטות לעבר ישראל.

 

הפיצוצים אירעו בסביבות השעה 13:30, ונשמעו היטב ברחבי טריפולי. עשן שחור היתמר מעל לעיר וכוחות ההצלה מיהרו להגיע למקום. בתמונות מהזירה נראו אזרחים רצים כשפצועים על ידיהם. "זה היה כמו רעידת אדמה, נראה שכל העיר רעדה", סיפר נאדה פאלח, המתגורר בסמוך לאחר המסגדים שנפגעו.

 

זירת אחד הפיצוצים בטריפולי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת אחד הפיצוצים בטריפולי(צילום: AFP)
 

על-פי עדי ראייה אחד הפיצוצים אירע סמוך למסגד, בזמן שמתפללים רבים עזבו  את המקום בתום תפילות יום השישי. הפיצוץ השני אירע ככל הנראה בתוך מסגד. עדי ראייה סיפרו לעיתון "א-נהאר" כי במקום נשמעו גם קולות ירי. עוד דווח כי אחד הפיצוצים אירע בסמוך לביתו של ראש ממשלת לבנון המתפטר, נג'יב מיקאתי, השוהה בחופשה. הוא הודיע כי בכוונתו לחזור במהרה לעיר כדי להיות עם בני משפחתו, ואמר כי יש כאלו המנסים ליצור עימות בלבנון.

 

עוד חדשות מהעולם:

אובמה: אוספים מידע על התקיפה הכימית

צפו: ארדואן פרץ בבכי מול המצלמות

הודו: חמישה גברים אנסו צלמת עיתונות

 

זמן מה אחרי הפיגוע יצאו חמושים זועמים לרחובות טריפולי וירו באוויר. ליד זירות הפיצוצים יידו גברים זועמים אבנים גדולות על חיילים של צבא לבנון שבאו לבחון את המקום.

 

חיזבאללה מיהר לגנות את הפיצוצים וכינה אותם "פיגוע טרור". ארגונו של חסן נסראללה אמר בהודעתו כי מדובר בחלק מ"תוכנית נפשעת שמטרתה לזרוע זרעים של מלחמת אזרחים בין הלבנונים ולגרור ותם למלחמה עדתית ואתנית". חיזבאללה הביע "סולידריות מלאה ואחדות עם אחינו בעיר האהובה טריפולי".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

זה שנתיים שבטריפולי מתגלעים מעת לעת עימותים מזוינים בין פלגים שיעים ועלווים התומכים בנשיא סוריה אסד לבין פלגים סונים המזדהים עם המורדים בסוריה. לבנון מתאפיינת במרקם עדתי מורכב מאוד הדומה למדי לזה של סוריה, מרקם הכולל מוסלמים סונים, שיעים ועלווים, לצד ערבים נוצרים ודרוזים, ולכן מלחמת האזרחים הסורית, הניחנת זה זמן רב בצביון עדתי, משפיעה מאוד גם על היחסים בין העדות בלבנון.

 

למרות שגרת העימותים בטריפולי, פיגוע בסדר גודל של זה שהתרחש בצהריים אינו זכור שם זה שנים. הפיצוץ היום הוא גם הפעם הראשונה זה שנים שפיגוע גדול מתבצע נגד מעוזים סוניים בטריפולי. לפי שעה, אף גורם לא נטל אחריות לפיצוץ.

 (צילום: AFP PHOTO / FUTURE TV) (צילום: AFP PHOTO / FUTURE TV)
(צילום: AFP PHOTO / FUTURE TV)

 

 

ההתנגשויות בין פלגים מהעדות השונות בלבנון הולכות וגוברות ככל שארגון חיזבאללה הלבנוני השיעי מגביר את מעורבותו בלחימה בסוריה.

בשנה האחרונה שלח הארגון אלפי לוחמים למדינה השכנה כדי לסייע לאסד להשיב לעצמו את השליטה באזורים שאותם איבד, ולצד אבדות משמעותיות שספג שם ארגונו של חסן נסראללה הוא גם סייע לצבא הסורי לכבוש מחדש מספר יעדים.

 

על רקע הסיוע של חיזבאללה, בן טיפוחיה של איראן, לצבא אסד, הותקפו בחודשים האחרונים כמה יעדים שלו על-ידי ארגונים המזדהים עם המורדים בסוריה. בין השאר הותקפו כלי רכב של חיזבאללה באזור הגבול, ובוצעו שני פיגועי תופת בפרבר הדרומי של ביירות, מעוז חיזבאללה. בפיגוע האחרון מבין השניים, מוקדם יותר החודש, נהרגו לפחות 25 בני אדם. 

התזכורת האחרונה למציאות העדתית הסבוכה בלבנון ולסבך האינטרסים של הארגונים בה התקבלה אתמול, כשארגון סוני המזוהה עם הג'יהאד העולמי ירה ארבע רקטות לעבר ישראל. לפי ההערכות, מעבר לפגיעה בישראל, מטרתו הייתה לסבך את ארגון חיזבאללה השיעי עם

צה"ל. השייח הלבנוני הסוני סיראג' א-דין זריקאת, המזוהה עם ארגוני הג'יהאד העולמי הסונים הקיצוניים בלבנון, צייץ בטוויטר אחרי ירי הרקטות, ואמר בין השאר: "האחריות של המפלגת האיראנית (חיזבאללה) להגן על היהודים תהפוך למשימה קשה בעזרת אללה".

 

בכיר בתנועת "אל-מוסתקבל" המתנגדת לחיזבאללה ולמשטר הסורי, מוסטפא עלוש, אמר בתגובה לפיגוע הכפול בטריפולי היום כי המבצעים הם בני ברית של נסראללה. יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, העומד בראש תנועת "אמל", אמר כי מי שביצעה את הפיגועים היא "אותה יד רוצחת שהשאירה את טביעות אצבעותיה על גופות הקורבנות בפיגוע בדאחייה בביירות".


פורסם לראשונה 23/08/2013 14:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים