שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

להיערך לפעולת תגמול סורית

טורקיה וירדן נמצאות איתנו באותה סירה, אבל אם בשאר אסד יחליט להגיב על תקיפה אמריקנית הוא ככל הנראה יפגע בישראל. מהן האופציות שלו, ומדוע קיים סיכוי גבוה שבכל זאת יבליג?

המשחתות האמריקניות מתקרבות לחופי סוריה ורמטכ"ל צבא ארצות הברית יציג לנשיא האמריקני ברק אובמה אופציות לתקיפה בסוריה - אבל גם אחרי הטבח הכימי כלל לא בטוח שאובמה אכן יתקוף את משטרו של בשאר אסד.

 

במבחן הביטחון / רון בן ישי:

בצה"ל רצו שישמעו את הדי הפיצוץ בביירות

נקמת הסונים בחיזבאללה: לחמם את ישראל

למה אסד איבד את המעצורים?

 

אוניות המלחמה של חיל הים האמריקני מצוידות בטילי טומהוק, שבהם ארצות הברית כבר עשתה שימוש במלחמות במזרח התיכון. בין אם האמריקנים יתקפו בטילי שיוט מהים או יפציצו מהים ומהאוויר - כפי שראוי ונכון לעשות נגד משטר שטובח באזרחיו - הסורים עלולים להגיב ולפגוע בישראל. אפשרות נוספת היא שהרוסים יגיבו במשלוח של טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-300 או מערכות אחרות. ישראל תצטרך להיערך גם לתרחיש הזה ולשקול כיצד להגיב.

 

אוניית המלחמה מאהן. אובמה עדיין לא אישר תקיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוניית המלחמה מאהן. אובמה עדיין לא אישר תקיפה(צילום: AFP)

 

ישראל נחשבת לבעלת בריתה הקרובה ביותר של ארצות הברית, ולכן משטר אסד עלול לרצות להכאיב לנו. טורקיה וירדן נמצאות בעניין זה באותה סירה איתנו, אבל נראה שההסתברות שישראל תספוג פעולת תגמול על תקיפה אמריקנית בסוריה היא גבוהה יותר.

 

השאלה היא - מה תהיה התגובה? הסורים יכולים להסתפק בחימום הגבול ברמת הגולן, כפי שעשו כמה פעמים עד עכשיו. באחת הפעמים לפחות המשטר גייס פלסטינים מארגונו של אחמד ג'יבריל, שירו כמה פגזי מרגמה לעבר החרמון. לארגונו של ג'יבריל יש חשבון פתוח עם ישראל גם מאתמול - על התקיפה בנועיימה שבלבנון, בתגובה לירי הרקטות לגליל המערבי.

 

בלי היסטריה, בלי פאניקה

לצד זאת, ייתכן שהסורים יגיבו בירי רקטות וטילים של צבא סוריה לעבר ישראל. ועדיין, רוב הסיכויים שהסורים לא יפעלו נגד ישראל, גם אם ארצות הברית תתקוף אותם, כדי לא להחמיר יותר את מצבם. בכל מקרה, ישראל לא תסבול ירי כלשהו המפר את ריבונותה, אפילו אם לא ייגרם נזק. עניין זה הוא אחד הקווים האדומים של הממשלה הנוכחית והדבר הובהר כמה פעמים לדמשק באמצעות פעולות בשטח.

 

סביר להניח שאגף המודיעין בצה"ל מאזין כל העת ופוקח עיניים, ומעביר מידע לאמריקנים. ממוצב החרמון אפשר כידוע אפילו באמצעות משקפת פשוטה לראות את הנעשה בדמשק וגם לשמוע מה קורה שם. בין ארצות הברית וישראל קיים תיאום שוטף. לצד התיאום, יינקטו בישראל צעדי מוכנות וכוננות, כולל הכנה מוגבלת של העורף בישראל לכוננות ספיגה.

 

בנוסף, סביר להניח שישראל תקבל התרעה מראש לפני תקיפה אמריקנית בסוריה. מה גם, שמרבית הפרטים כבר פורסמו בעיתונות האמריקנית וגם אסד יכול להעריך פחות או יותר מה יקרה.

 

אבל כל זאת עדיין רחוק. כלל לא בטוח שאובמה אכן יתקוף בסוריה, וכלל לא בטוח שאם זה אכן יקרה אסד יגיב בתקיפת מטרות ישראליות. אבל אנחנו צריכים להיות מוכנים, בלי היסטריה ובלי פאניקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אסד. איך הוא יגיב?
צילום: AP
צילום: דודו אזולאי
רון בן ישי
צילום: דודו אזולאי
מומלצים