שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

ארה"ב: היה טבח כימי בסוריה, נמצה את הדין

הקו האדום נחצה: 5 ימים אחרי תמונות הזוועה מדמשק התייצב מזכיר המדינה קרי מול המצלמות ואישר כי אסד ביצע שם טבח כימי. הוא רמז שוושינגטון לא תשתוק הפעם, ואמר שאובמה בוחן את התגובה: "מצפון העולם צריך להזדעזע, משמעות הטבח חורגת מעבר לסכסוך בסוריה, לא סתם העולם אסר שימוש בנשק כימי"

ארה"ב קובעת סופית - היה שימוש נרחב בנשק כימי, התגובה תבוא: מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, אמר אמש (יום ב') כי אין ספק שטבח כימי אכן התרחש בשבוע שעבר בפרברי דמשק, כפי שדיווחו פעילי אופוזיציה בסוריה, והטיל את האשמה, באופן מרומז אך ברור, על משטרו של בשאר אסד. זו הפעם הראשונה שממשל אובמה מאשר רשמית שטבח כזה התרחש, והעובדה שכעת הוא משוכנע בכך מגדילה את הסיכויים לתגובה צבאית אמריקנית.

 

מדברים על סוריה: משלחת ישראלית בבית הלבן

 

קרי אמר כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מאמין שיש למצות את הדין עם מי שמשתמשים בנשק כימי כפי שנעשה בסוריה, וכי אובמה יחליט כעת כיצד להגיב על השימוש שנעשה שם בנשק שכזה. לפי האופוזיציה הסורית, אלפי בני אדם סבלו כתוצאה מהמתקפה בנשק כימי מפגיעות עצביות קשות, ומאות מהם נהרגו. מחלקת המדינה הדגישה אתמול כי אובמה רואה בסוגיית הטבח הכימי נושא דחוף, אולם אין לו לוח זמנים לקבלת החלטה בנוגע לתגובה האמריקנית על מעשה הזוועה.

 

בהצהרה תקיפה מאוד ובפנים חמורות סבר אמר אמש מזכיר המדינה כי השימוש בנשק כימי בסוריה היה בקנה מידה רחב וללא הבחנה, והדגיש כי הקביעה הזו מבוססת על עובדות. הוא אמר כי ארה"ב ובנות בריתה אוספות ובוחנות "מידע נוסף" על ההתקפה הכימית בסוריה, אך הבהיר כי כל העדויות המגיעות משם - מספר הנפגעים, אופי הפגיעות ודיווחי הרופאים בשטח - מעידות על כך שנעשה שם שימוש בנשק כימי. 

 

 (צילום: AP , MCT)
(צילום: AP , MCT)

 

"מה שראינו בסוריה בשבוע האחרון צריך לזעזע את מצפון העולם, הוא מנוגד לכל אמת מידה מוסרית", אמר קרי, "משמעות ההתקפה הזו חורגת מעבר לסכסוך בסוריה, שגרם סבל רב כל כך". מזכיר המדינה אמר כי ארה"ב שוקלת את תגובתה לשימוש בנשק כימי: "יש סיבה ברורה לכך שהעולם אסר לגמרי את השימוש בנשק כזה, זה שימוש בנשק שהעולם התרבותי החליט מזמן שאסור שייעשה בו שימוש".

 

קרי נמנע אמנם מלומר במשפט נחרץ שאסד תקף בנשק כימי, אבל המילים שכן אמר לא הותירו מקום לספק - ארה"ב בטוחה מי אחראי לטבח. הוא הדגיש כי המידע שנאסף עד כה, כולל סרטוני וידאו ועדויות מהשטח, מצביע על כך ש"שימוש בנשק כימי נעשה בסוריה. יתרה מכך, אנחנו יודעים שהמשטר הסורי מחזיק בנשק הכימי הזה". זמן קצר אחרי הצהרת קרי אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי לוושינגטון יש "ספקות מועטים בלבד" בנוגע לקביעה שמשטר אסד הוא שהשתמש בנשק הכימי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

קרי מתח ביקורת נוקבת על כך שבמשך חמישה ימים מנע משטר אסד מפקחי האו"ם הנמצאים בדמשק להגיע לאזור התקיפה הכימית, ובמקום זאת המשיך להפגיז את האתר. הוא אמר כי התנהלותו של משטר אסד בימים האלה מצביעה על כך שיש לו מה להסתיר: "זה לא מה שעושה משטר שרוצה להוכיח לעולם שהוא לא השתמש בנשק כימי". אסד סוף סוף נתן לפקחים גישה לאזור ואפשר להם לפגוש נפגעים מהטבח, אבל קרי הדגיש כי ההיתר הזה בא מאוחר מדי, משום שכעת כבר קשה לאסוף ראיות מהימנות לגבי מה שהתרחש.

 

בביקורת מרומזת לרוסיה וסין, שמנעו בשבוע שעבר קבלת החלטה משמעותית במועצת הביטחון של האו"ם נגד סוריה, אמר קרי כי מי שמטילים ספק בשאלה אם נעשה שימוש בנשק כימי בטבח פרברי דמשק צריכים לבדוק את המצפון שלהם. בייג'ינג ובעיקר מוסקבה מדגישות כל העת שאין ראיות לכך שטבח כימי התרחש כפי שנטען בפרברי דמשק, ושגם אם כן - אין לשלול את האפשרות שהמורדים אחראים לו. נזכיר כי בפועל, האזור שהותקף הוא אזור שבו שולטים המורדים ושמזוהה עם אנשי האופוזיציה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

זו, כלשונה, ההצהרה החריפה שנשא אמש מזכיר המדינה קרי, ושאולי מבשרת התערבות אמריקנית במלחמת האזרחים:

"בכמה הימים האחרונים הנשיא אובמה וכל הצוות לביטחון לאומי בחנו את המצב בסוריה. והיום אני רוצה לספק עדכון על מאמצינו בעודנו שוקלים את התגובה שלנו לשימוש הזה בנשק כימי.

מה שראינו בסוריה בשבוע שעבר צריך לזעזע את מצפון העולם. הוא מנוגד לכל אמת מידה מוסרית. הרשו לי להבהיר. הרצח חסר ההבחנה

של אזרחים, ההרג של נשים וילדים ועוברי אורח תמימים על-ידי נשק כימי הוא מעשה שפל. לפי כל אמת מידה, זה בלתי נסלח. ולמרות התירוצים וההתחמקויות מאמירה חד-משמעית שיש מי שהשמיעו, הוא בלתי ניתן להכחשה.

משמעות ההתקפה חורגת מעבר לסכסוך בסוריה עצמה. והסכסוך הזה כבר הסב סבל נורא כל-כך. מדובר כאן בשימוש רחב-היקף וחסר הבחנה בנשק שהעולם התרבותי החליט לפני זמן רב שאסור שייעשה בשום פנים ואופן, תפישה שאותה חולקות אפילו מדינות שמסכימות זו עם זו על מעט מאוד דברים אחרים.

יש סיבה ברורה לכך שהעולם אסר לחלוטין את השימוש בנשק כימי. יש סיבה לכך שהקהילה הבינלאומית קבעה אמות מידה ברורות ולכך שמדינות רבות נקטו צעדים גדולים כדי להשמיד את הנשק הזה. יש סיבה לכך שהנשיא אובמה הציב בצמרת רשימת העדיפויות שלו לעצור את ההפצה של כלי נשק כאלה ולנעול אותם במקום שבו הם כן קיימים. יש סיבה לכך שהנשיא אובמה הבהיר למשטר אסד שהנורמה הזו של הקהילה הבינלאומית אינה יכולה להיות מופרת מבלי שיהיו לכך השלכות. ויש סיבה לכך שלא משנה מה אתם חושבים על סוריה, כל העמים וכל האומות שמאמינים ברעיון של אנושיות משותפת חייבים להתייצב ולהבטיח מיצוי של הדין עם מי שמשתמש בנשק כימי, כך שזה לעולם לא יקרה שוב.

בלילה שעבר, אחרי ששוחחתי עם כמה שרי חוץ מרחבי העולם בנוגע לחומרת המצב הזה, חזרתי וצפיתי בסרטוני הווידאו - סרטוני הווידאו שכולם יכולים לראות ברשתות החברתיות, וצפיתי בהם עוד פעם אחת הופכת קרביים. קשה מאוד לבטא במילים את הסבל האנושי שהם מציגים בפנינו.

כאב, איני יכול להוציא מהראש שלי את התמונה של גבר שנשא את בתו המתה, בוכה כשמסביבו כאוס, את התמונות של משפחות שלמות מתות במיטותיהן ללא טיפת דם או אפילו פצע אחד נראה לעין, גופות מעוותות מפרכוסים, סבל אנושי שאיננו יכולים להתעלם ממנו או לשכוח

אותו לעולם. כל אדם שטוען שהתקפה בקנה מידה מזעזע כזה יכולה להיות מפוברקת צריך לבדוק את המצפון שלו ואת המוסר שלו.

מה שאנחנו ניצבים לפניו היום הוא אמיתי והוא מזעזע. כך שאני רוצה גם להדגיש שבעוד החוקרים אוספים ראיות נוספות בשטח, ההבנה שלנו את מה שכבר התרחש בסוריה מבוססת על עובדות, מושתתת על המצפון ומונחה על-ידי היגיון בסיסי. מספר הקורבנות שדווח, הדיווחים על הסימפטומים של אלה שנהרגו או נפגעו, העדויות ממקור ראשון של ארגונים הומניטריים בשטח כמו "רופאים ללא גבולות" ו"הוועדה לזכויות אדם בסוריה - כל אלה מצביעים באופן ברור על כך שכל מה שהתמונות הללו זועקות אלינו הוא אמיתי, שנעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.

יתרה מכך, אנחנו יודעים שהמשטר הסורי מחזיק בכלי הנשק הכימיים האלה. אנחנו יודעים שלמשטר הסורי יש היכולת לעשות זאת עם רקטות. אנחנו יודעים שהמשטר החליט לטהר מאנשי אופוזיציה את אותם מקומות שבהם התרחשו ההתקפות. ובעינינו שלנו, הפכנו כולנו עדים.

יש לנו מידע נוסף על ההתקפה הזו, והמידע הזה נאסף ונבחן אותו יחד עם שותפינו, ואנחנו נספק את המידע הזה בימים הבאים.

תחושת האנושיות הבסיסית שלנו נתקלת בקריאת תגר לא רק מצד הפשע הפחדני הזה אלא גם מצד הניסיון הציני לכסות אותו. בכל הזדמנות המשטר הסורי נמנע מלשתף פעולה עם חקירת האו"ם ומנע את המאמץ לשפוך אור על מה שקרה בדמשק בחשכת הלילה. וכפי שאמר באן קי-מון בשבוע שעבר, חקירת האו"ם לא תקבע מי השתמש בנשק הכימי הזה, אלא רק אם שימוש בנשק כזה אכן נעשה, שאלה שהתשובה עליה כבר ברורה לעולם.

ביום חמישי דיברתי עם שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם והבהרתי לו שאם למשטר, כפי שהוא טען, אין מה להסתיר, אזי התגובה שלו צריכה להיות מיידית: שקיפות מיידית, גישה מיידית, לא הפגזות. התגובה שלהם הייתה צריכה להיות גישה בלתי-מוגבלת ומיידית. אמרתי לו שאם הם לא יעשו זאת, הדבר ידבר בעד עצמו. במקום זאת, במשך חמישה ימים המשטר הסורי סירב לאפשר לחוקרי האו"ם גישה לזירת ההתקפה שתזכה אותו לכאורה. במקום זאת, הוא תקף את האזור שוב, הפגיז אותו והרס באופן שיטתי ראיות. זו לא ההתנהגות של ממשלה שאין לה מה להסתיר. זו לא הפעולה של משטר הנחוש להוכיח לעולם שהוא לא השתמש בנשק כימי. למעשה, ההחלטה המאוחרת של המשטר לאפשר לפקחים גישה לאזור היא מאוחרת מדי ואינה אמינה עוד.

הדיווחים היום על ההתקפה שלה היו נתונים פקחי האו"ם, ביחד עם ההפגזות המתמשכות של אותן שכונות שבהן אירעה ההתקפה הכימית,

רק מחלישים עוד יותר את אמינותו של משטר אסד. בהנחייתו של הנשיא אובמה, העברתי שעות רבות בימים האחרונים בטלפון עם שרי חוץ זרים ומנהיגים נוספים. הממשל מתייעץ באופן פעיל עם חברי קונגרס, ונמשיך לקיים את השיחות הללו בימים הקרובים. הנשיא אובמה מקיים גם קשר הדוק עם מנהיגי בנות בריתנו החשובות ביותר, והנשיא יקבל החלטה מושכלת בנוגע לשאלה כיצד להגיב על השימוש חסר ההבחנה הזה בנשק כימי.

אבל שלא תהיה טעות: הנשיא אובמה מאמין שאלה המשתמשים בנשק הכי אכזרי שקיים בעולם נגד האנשים הכי פגיעים בעולם - יש למצות איתם את הדין. שום דבר היום אינו רציני יותר, ושום דבר לא נבחן באופן קפדני יותר.

תודה לכם".


 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

פקחי האו"ם חוזרים למלון בדמשק מזירת הטבח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פקחי האו"ם חוזרים למלון בדמשק מזירת הטבח(צילום: רויטרס)

מטוסים נאספים בבסיס בריטי בקפריסין

זמן קצר אחרי הצהרתו של קרי עברה תשומת הלב לבית הלבן, שם ערך הדובר ג'יי קרני תדרוך דרמטי לא פחות. קרני אמר כי לוושינגטון

"כמעט ואין ספקות" שמשטר אסד הוא שאחראי לשימוש בנשק כימי, והדגיש כי אובמה טרם קיבל החלטה בנוגע לאופן שבו תגיב ארה"ב על השימוש שנעשה בנשק הזה. דובר מחלקת המדינה, שערך תדרוך ממש באותה העת, הבהיר מצדו כי אובמה סבור שמדובר בנושא דחוף, אולם אין לו לוח זמנים לקבלת החלטה בנוגע לתגובת ארה"ב על הטבח הכימי.

 

ילדים שנהרגו לפי הדיווחים מהנשק הכימי בשבוע שעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדים שנהרגו לפי הדיווחים מהנשק הכימי בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

 

עם קשר או בלי, העיתון הבריטי "גרדיאן" דיווח הערב כי מטוסי קרב ומובילים החלו להגיע לבסיס חיל האוויר אקרוטירי של צבא בריטניה

בקפריסין, פחות מ-160 ק"מ מחופי סוריה. בעיתון כתבו כי זהו סימן להכנות הגוברות לתקיפה צבאית נגד משטר אסד. שני טייסים בטיסות מסחריות הטסים מעל לרנקה סיפרו לעיתון כי ראו שני מטוסי תובלה C-130 מתא הטייס שלהם וכן מטוסי קרב על המכ"מים, שלהערכתם עשו דרכם מאירופה.

 

גורמי אופוזיציה סורים טענו הערב כי ספינה ראשונה של הצי הרוסי, שעוגן זמן רב בקרבת נמל לטקיה, יצאה מהנמל, גם זאת על רקע הדיווחים על ההכנות לתקיפה אמריקנית אפשרית. בנוסף דווח על ידי גורמי אופוזיציה כי אלפי משפחות של קצינים ואישים בכירים במשטר הסורי נמלטו ללבנון ולנמל לטקיה. זאת בצל ההתפתחויות האחרונות. לדיווחים אלה אין עד כה אימות משום מקור אחר.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 26/08/2013 21:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדה שנפגעה בטבח הכימי בפרברי הבירה הסורית
צילום: רויטרס
מומלצים