שתף קטע נבחר

"הדוגמן" שבא מהמוסד

השנים הארוכות כמרגל, הפעילות המבצעית באירופה, החינוך הדתי-ציוני וריצות המרתון: כל מה שהצנזורה מתירה לספר על סגן ראש המוסד שזוכה כעת לתפקיד גלוי ראשון

"אני זוכר מבצע מסוים עם הרבה מתח, פעילות שיש בה סכנה גדולה, וכולנו ישבנו דרוכים סביב השולחן, מחכים לראות שזה אכן קורה. וכשזה קרה, ראיתי את החיוך שמתפשט על הפנים של יוסי כהן, איך הוא נשען אחורנית ואומר לנו, 'עשינו את זה'. הרגע הזה הוא הכי יוסי בעיניי", אומר אמנון סופרין, בכיר לשעבר במוסד.

 

בימים האחרונים, אחרי שהממשלה אישרה את מינויו לתפקיד ראש המטה לביטחון לאומי במקום יעקב עמידרור שפורש, יכול היה סגן ראש המוסד להישען לאחור ולומר לעצמו, הפעם בלשון יחיד, "עשיתי את זה". בנוסף ליוקרה הכרוכה בעצם המינוי, כהן הוא אחד המועמדים הבולטים לתפקיד ראש המוסד הבא, ותפקיד ראש המל"ל עשוי בהחלט להוסיף לו נקודות. אם תתממש התחזית הזו, הוא יהיה ראש המוסד הראשון שצמח מתפקיד שטח כקצין איסוף, שעוסק בגיוס ובהפעלת סוכנים.

 

יוסי כהן. "בטח אומרים - איך הממזר הזה עבד עלינו" (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
יוסי כהן. "בטח אומרים - איך הממזר הזה עבד עלינו"(צילום: יובל חן)

 

יוסי כהן (52) הוא המרגל הקלאסי, מסוג הגיבורים בספריו של ג'ון לה קארה, איש צללים שקלסתרו מוכר רק למעטים ושמעביר תקופות ארוכות מהקריירה שלו תחת זהות בדויה. הוא השתתף בעשרות מבצעים, גייס מאות סוכנים, נדד ברחבי העולם עם אינספור דרכונים. השבוע, כשהתפרסם דבר מינויו ותמונתו נחשפה לראשונה, צחקו חבריו ואמרו שבטוח שכל מיני אנשים ברחבי הגלובוס תופסים עכשיו את הראש ואומרים לעצמם,

 "וואלה, איך הממזר הזה עבד עלינו". "הרי הבן אדם נסע עם יותר ממאה דרכונים בחייו", אמרו הקולגות, "אבל התמונה היא אותה תמונה".

 

"לפני כמה שנים הוא קיבל פרס ביטחון ישראל, שניתן לו על פרויקט מסווג שהיווה פריצת דרך מודיעינית אדירה, שהוא הוביל ביד רמה וביכולת מרשימה. האיש הוא באמת קבלן ביצועים", אומר בכיר לשעבר במוסד. כהן חלק את הפרס עם כמה מפקודיו בצומת, שנטלו חלק במבצע.

 

אז מי אתה, יוסי כהן? הילדות באצולת הציונות הדתית, הבן משותק המוחין שסיים קורס קצינים ושיחות הטלפון המסתוריות באירועים חברתיים. הסיפור המלא - ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", בגיליון הכפול של "7 ימים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
יוסי כהן. עשינו את זה
צילום: יובל חן
מומלצים