שתף קטע נבחר

האו"ם: היה שימוש ב"חומר קטלני" בסוריה

השליח המיוחד של האו"ם והליגה הערבית אמר כי בתקיפה בפאתי דמשק לפני שבוע נעשה שימוש ב"חומר" שהרג בוודאות יותר ממאה בני אדם

הודעה ראשונה - ומהוססת - של האו"ם לגבי המתקפה הכימית בסוריה. השליח המיוחד של הליגה הערבית והאו"ם לענייני סוריה, לחדר ברהימי, אמר בצהריים (יום ד') כי נעשה שימוש ב"חומר" בתקיפה לפני שבוע בפאתי דמשק, וכי חומר זה גרם למותם של יותר ממאה אנשים.

 

"נראה שנעשה שימוש בסוג מסוים של חומר להרג של אנשים רבים, ללא כל ספק יותר ממאה. יש מי שמדברים על 300, אחרים מדברים על 600 ואולי 1,000", אמר ברהימי במסיבת עיתונאים בז'נבה. הוא לא פירט מהו אותו חומר ולא השתמש במילים "נשק כימי".

 

על רקע האיום הגובר במתקפה מצד המערב, קרא מוקדם יותר מזכ"ל האו"ם באן קי מון לאפשר לפקחי האו"ם שנמצאים במדינה למצות את חקירת האירועים שהתרחשו בשבוע שעבר. ארה"ב ובריטניה שבו והצהירו היום כי אין להן כל ספק שמשטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחיו.

 

אך במקביל, נראה שנעשה ניסיון נוסף לפעול במסגרת האו"ם. בריטניה תפנה היום למועצת הביטחון ותבקש ממנה לאשר הצעת החלטה שמבקשת לנקוט "צעדים הכרחיים" להגנה על חיי אזרחים סורים. ההצעה צפויה להיתקל בווטו מצדה של רוסיה ונראה שמטרתה לבודד את מוסקבה ולגבש קואליציה נרחבת מאחורי וושינגטון.

 

"תמיד אמרנו שאנחנו רוצים שמועצת הביטחון תממש את האחריות שלה בנוגע לסוריה", אמר ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון בהצהרה שפרסם היום, "היום יש לנו הזדמנות לעשות זאת".

 

רוסיה דוחה את קביעת ארה"ב, בריטניה וצרפת שלפיה משטר אסד השתמש בנשק כימי והיא קוראת להימנע מניסיון להתערבות צבאית, שלדבריה "תערער את היציבות בכל האזור" ותהיה בעלת "השלכות הרות אסון".

מוסקבה ביקשה להימנע מכינוס מועצת הביטחון לפני הדו"ח הסופי של פקחי האו"ם על שהתרחש בסוריה. 

 

אך ארה"ב ובריטניה ממשיכות בהכנת הקרקע למתקפה. שני גורמים בכירים בממשל האמריקני אמרו לסוכנות AP כי הממשל עדיין עוסק בהגדרת היעדים המרכזיים של התקיפה ושוקל את התגובות הסוריות האפשריות. בו זמנית מתכננים בוושינגטון להציג ראיות נוספות לשימוש בנשק כימי בשבוע שעבר. "האפשרויות לא מוגבלות רק ליום אחד של תקיפות", אמר אחד הגורמים, וציין כי ארה"ב לא הציבה נשק הגנתי נוסף במבזרח התיכון. סוללות פטריוט הוצבו מזמן בירדן ובטורקיה.

 

חברו אמר כי הממשל משוכנע כי הוא יכול להכיל כל תגובה צבאית סורית פוטנציאלית וכי התקיפה האמריקנית כנראה תבוצע באמצעות טילי שיוט מהמשחתות המוצבות לחופי סוריה.

 

Read this article in English 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לטענת המורדים, קורבן פגיעה בחומר כימי הבוקר
מומלצים