שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

5 שעות בתור לערכת מגן: "בזזו מסכות"

נמשכת הנהירה לעמדות חלוקת ערכות המגן: בחיפה פרצה מהומה לאחר שתושבים חיכו שעות והמסכות אזלו. בירושלים נאלצו לסגור תחנה עקב "התנפלות ברוטלית". גורם ביטחוני מאשים את האזרחים: "חבל שנזכרים ברגע האחרון"

בעוד תופי המלחמה רועמים ברקע, נהרו מאות אזרחים לעמדות חלוקת ערכות המגן מחשש לירי טילים על ישראל. בחלק מהמוקדים הבהלה והעומס הובילו לאי סדרים ואף אלימות. "חבל שאזרחים נזכרו ברגע האחרון", אומרים בתגובה גורמים ביטחוניים. למרות המתיחות, פיקוד העורף טרם הורה על תוכנית לחלוקת חירום. 

 

הספירה לאחור: אושר גיוס מילואים מצומצם

הכול זה מלמעלה: כך תפעל ההגנה האווירית

עוד כיפת ברזל לצפון, מערכת החץ נדרכת

האו"ם: היה שימוש ב"חומר קטלני" בסוריה

 

בשעות אחר הצהריים פרצה מהומה בתחנה לחלוקת ערכות מגן בסניף הדואר בשכונת הדר בחיפה. במקום המתינו מאות אנשים, חלקם יותר מחמש שעות, ובשלב מסוים פרצו כמה עשרות מהם למתחם שבו מתבצעת החלוקה בפועל, ובזזו ערכות מכל הבא ליד.

 

לתחנה בהדר הוזעקו כוחות משטרה שהרגיעו את הרוחות והסדירו את החלוקה על ידי מתן מספרים לאזרחים שכבר היו בתוך שטח סניף הדואר כדי שהתור יהיה הוגן. בגלל העומס הכבד, אזרחים שהמתינו מחוץ לסניף ייאלצו לשוב מחר לקבל את הערכות.

 

בנוסף נמסר כי מספר מבוגרים חשו ברע משום הדוחק.

מתנדב מארגון איחוד הצלה בחיפה משה אדלר סיפר כי אנשיו סייעו לקשישים שלא הרגישו בטוב וכן חילקו מים לשאר הממתינים במקום. מפקד משטרת חיפה, ניצב משנה אבי אדרי, אמר ל-ynet כי על פי הוראת המשטרה תועבר מחר תחנת החלוקה "למקום שבו יהיה ניתן לחלק את הערכות באופן יותר יעיל ובטוח". אזרחים שנמצאים בסניף אמרו כי כעת כמעט ולא נותרו ערכות לחלוקה למעט ערכות לתינוקות.

  

מהומות דומות פרצו מוקדם יותר היום בירושלים ובשרון, ואילו בתל אביב דווח על תורים ארוכים שהשתרכו בפתח עמדות החלוקה. למרות נהירת ההמונים, בפיקוד העורף טרם הפעילו את תוכנית החירום "אבן פינה", שמיועדת לחלוקת חירום רחבה יותר. קצב ייצור הערכות נמשך בשלב זה כרגיל ובהתאם לתקציב הממשלתי שטרם גדל וצפוי להשאיר כ-40 אחוז מהאוכלוסייה ללא ערכות.

 

עומס בסניף דואר בחיפה; ההמתנה הארוכה הובילה למהומה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
עומס בסניף דואר בחיפה; ההמתנה הארוכה הובילה למהומה(צילום: אחיה ראב"ד)

עומדים בתור בחיפה. "חיכינו מעל 5 שעות" (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
עומדים בתור בחיפה. "חיכינו מעל 5 שעות"(צילום: אחיה ראב"ד)

"חבל שאנשים חיכו לרגע האחרון" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"חבל שאנשים חיכו לרגע האחרון"(צילום: מוטי קמחי)

עמדת חלוקה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עמדת חלוקה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

בתחנת החלוקה בקניון בירושלים פרצה מהומה לאחר שאנשי הדואר הודיעו במפתיע על סגירת העמדה כמה דקות לאחר פתיחתה. ההודעה הובילה להתנפלות ו"לקיחת ערכות ברוטלית", כהגדרת רשות הדואר. מחברת דואר ישראל נמסר עוד כי התחנה נסגרה בעקבות האירועים בהוראת אגף הביטחון בקניון. "מרכזי חלוקה לקבלת ערכות מגן ייפתחו בהמשך אך ורק על פי הנחיית פיקוד העורף".

 

במערכת הביטחון הדפו את הביקורת על עומס בנקודות החלוקה, וציינו כי העמדות תוגברו בנציגי רשות הדואר. "נקודות חלוקת הערכות היו פתוחות בכל ימות השנה בשנתיים האחרונות, והקריאה לציבור, בתקשורת, במנשרים אישיים בדואר ואף בתרגילי החירום השנתיים, לבוא ולהצטייד או לרענן את הערכות, לא פסקה לרגע", אמרו גורמים ביטחוניים. "חבל שאזרחים נזכרו ברגע האחרון".

 

גורם צבאי הוסיף: "ביממה האחרונה היו 20 אלף פניות למוקד הטלפוני של פיקוד העורף, ואנו נערכים גם לשפר את נושא חלוקת הערכות. אזרחים הגיעו בהמוניהם לתחנות אחרי שלא ריעננו שנים ולכן נוצר צוואר בקבוק".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מצטיידים מחשש למלחמה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים