שתף קטע נבחר

סוריה: נפתיע את הפולשים כמו ביום כיפור

בזמן שארה"ב נערכת לתקיפה, בדמשק ממשיכים לאיים. "סוריה תהיה בית הקברות של הפולשים. נפתיע אותם כמו ביום כיפור וננצח", אמר ראש הממשלה הסורי. שגריר סוריה באו"ם: תוקפנות צבאית "תתפשט אוטומטית" לכל האזור

הקרבות המילוליים נמשכים, בזמן שנמשכת הספירה לאחור לתקיפת הקואליציה: ראש ממשלת סוריה, ואיל אל-חלקי, אמר היום (ד') כי ארצו תהיה "בית קברות עבור הפולשים". הוא הזכיר את מלחמת יום הכיפורים ואמר: "כמו שהפתענו אותם במלחמת תשרין ובמקרים אחרים, נפתיע אותם כעת באמצעות הניצחון". שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, מסר כי מדינתו "במצב של מלחמה" ונערכת לתרחיש הגרוע ביותר. הוא איים כי כל תוקפנות צבאית נגד סוריה "תתפשט אוטומטית" לכל האזור.  

 

הספירה לאחור: אושר גיוס מילואים מצומצם

הכול זה מלמעלה: כך תפעל ההגנה האווירית

עוד כיפת ברזל לצפון, מערכת החץ נדרכת

האו"ם: היה שימוש ב"חומר קטלני" בסוריה

 

לדברי ראש הממשלה אל-חלקי, "מדינות המערב ובראשן ישראל וארצות הברית ממציאות תרחישים שקריים ומכינות תירוצים מופרכים בדמות שימוש בנשק כימי על מנת להתערב צבאית בסוריה". על פי גורמים שונים, שצוטטו ברשתות האמריקניות, התקיפה עשויה לצאת לדרך כבר מחר. סוללות הגנה אווירית ייפרשו באזור העמקים וצפת, כחלק מההיערכות הישראלית.

  

בירדן הבהירו כי לא יסכימו שהקואליציה בראשות ארצות הברית תפציץ משטחה, אבל אתר החדשות הסורי "אל-חקיקה" דיווח כי הממלכה ההאשמית בכל זאת מעורבת בתקיפה המסתמנת. על פי הדיווח, גורם ירדני רשמי אמר כי כוחות סעודיים נכנסו לירדן לפני מספר שבועות והתמקמו באזור שנמצא צפונית מערבית לעיירה רווישד.

 

במקביל דווח כי במהלך היומיים האחרונים ירדן הזיזה עשרות משוריינים לאזור סחם אל-כפאראת וכפר סום, הממוקמים מול החלק הדרומי של הגולן הסורי. באתר הסורי נטען כי קיבלו הסכמה ישראלית לכך, מכיוון שבהסכם השלום אותו אזור מוגדר "אזור מפורז".

 

 

גורם רם דרג בעמאן אמר בצהריים לרשת סקיי בשפה הערבית כי כוחות מיוחדים נמצאים כעת באזור הגבול עם ירדן לקראת כניסה לאתרים רגישים במטרה להשתלט על הנשק הכימי אחרי שהדרך אליו תהיה בטוחה. אותם כוחות, על פי הגורם הירדני, התאמנו על פני אתרים המדמים את השטח הסורי כדי להבטיח את הגעתם של הכוחות ליעדים במספר מינימלי של אבידות. עם זאת, הגורם הדגיש כי התקיפה הצבאית לא תתבצע משטחה של ירדן.

 

טיל טומוהוק נורה ממשחתת אמריקנית (צילום ארכיון) (צילום: MCT) (צילום: MCT)
טיל טומוהוק נורה ממשחתת אמריקנית (צילום ארכיון)(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

אותו גורם ציין כי במסגרת התקיפה הצבאית שתתבצע נגד מתקנים צבאיים באמצעות משגרי טילים, ספינות ומטוסים, יהיה ניסיון ליצור אזור חיץ בדרום סוריה כדי להכניס את הפליטים הסורים החדשים לשם. אותו גורם אף טען כי מסוקי קרב של מדינות ערב ומדינות המערב הגיעו לירדן ונמצאים בכוננות מחשש לתגובה סורית נגד שטחה של ירדן.

 

הגורם הסב את תשומת הלב לכך שמטוסי קרב וטילי נ"מ חדישים הגיעו כבר לגבול הירדני בזכות סעודיה וכי הם מתווספים למטוסי הקרב והמזל"טים האמריקניים. ירדן, על פי הדיווח, כבר פרסה סוללות פטריוט לאורך הגבול עם סוריה. בנוסף נטען כי התקיפה כוללת גם מספר יעדים של 'ארגוני הטרור' בסוריה.

 

כוננות בעיראק

פרט לישראל וירדן, גם שכנה אחרת של סוריה נערכת לתקיפה. ראש ממשלת עיראק,

נורי אל-מאלכי, הודיע כי עיראק העלתה את רמת הכוננות של כוחות הביטחון שלה מחשש לתקיפה של הקואליציה נגד סוריה. לדבריו של אל-מאלכי, "כל הכוחות הביטחוניים בבגדד ובמחוזותיה של עיראק נמצאים בכוננות שיא".

 

רק לפני מספר ימים הבהיר יועצו התקשורתי של אל-מאלכי כי עיראק לא תרשה שההתערבות הצבאית תתבצע דרך שטחה. לאורך המשבר בסוריה מציגה ממשלת אל-מאלכי השיעי עמדה הנוטה לטובת המשטר הסורי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אסד. איומים בלתי פוסקים
צילום: EPA
מומלצים