שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

"אסד בריון ורוצח, הפשע הזה נוגע לכולנו. העולם מסתכל ואסור לשתוק". נאום קרי המלא

מזכיר המדינה הניח את התשתית המודיעינית העובדתית לקראת אפשרות של תקיפה והזהיר מפני חוסר מעש: "יש לכך משמעות עמוקה עבור האמינות והאינטרסים העתידיים של ארה"ב ובנות בריתנו". לפניכם נאומו המלא

נאום קרי המלא: "הנשיא אובמה העביר ימים רבים בהתייעצויות עם הקונגרס ובשיחות עם מנהיגים ברחבי העולם בנוגע למצב בסוריה. בלילה שעבר הנשיא ביקש מכולנו, אנשי הצוות לביטחון לאומי, להתייעץ עם מנהיגי הקונגרס גם כן, כולל הנהגת הוועדות לביטחון לאומי של הקונגרס. כמו כן הוא ביקש מאתנו להתייעץ בנוגע למה שאנחנו יודעים בנוגע להתקפה הכימית המזעזעת בפרברי דמשק בשבוע שעבר.

 

אומר לכם כעת שכאדם שמאחוריו קרוב לשלושה עשורים בקונגרס האמריקני, אני יודע שהתייעצות היא הדרך הנכונה מבחינתו של נשיא לקבל החלטה בכל הקשור לשאלה מתי ואיך להשתמש בכוח צבאי. וחשוב לשאול את השאלות הקשות ולקבל את התשובות הקשות לפני שנוקטים פעולה, לא רק לאחר מכן.  

אני מאמין, וכך גם הנשיא אובמה, שחשוב גם לדון בכך ישירות עם העם האמריקני. זו האחריות שלנו: לדבר עם האזרחים שנתנו לכולנו בממשל את אמונם ושהפקידו בידי הקונגרס את האחריות לביטחונם.

 

זו הסיבה לכך שהחשיפה הבוקר של הערכתו המסווגת של הממשל בנוגע למה שהתרחש בסוריה היא חשובה כל כך. ממצאיה ברורים ומזעזעים. אינני מבקש מכם להאמין לי. קראו בעצמכם, כולם, כל מי שמקשיב, כולכם, קראו בעצמכם את הראיות מאלפי מקורות, ראיות שכבר זמינות לציבור, וקראו בעצמכם את הקביעה שגיבשה קהילת המודיעין שלנו בנוגע להתקפה בנשק כימי שביצע משטר אסד נגד האופוזיציה ונגד השכונות שבשליטת האופוזיציה או שהאופוזיציה נלחמת עליהן בפרברי דמשק בבוקר 21 באוגוסט.

 

לא נחזור על תקדים עיראק

קהילת המודיעין שלנו בחנה בזהירות ובחנה מחדש מידע הנוגע להתקפה הזו. ואני אומר לכם שהיא עשתה זאת תוך שהיא הרבה יותר מסתם זוכרת את מה שאירע בעיראק (אז פלשה ארה"ב למדינה בטענה שלסדאם חוסיין יש נשק בלתי קונבנציונלי, טענה שמועלם לא הוכחה בדיעבד - ynet). לא נחזור על הרגע הזה. בהתאם לכך, נקטנו צעדים חסרי תקדים שבמסגרתם החלטנו להתיר לפרסום ולהביא לידיעת הציבור עובדות, כך שהוא יכול לשפוט בעצמו.

 

ובכל זאת, כדי להגן על המקורות ושיטות הפעולה שלנו, חלק ממה שאנחנו יודעים יובא לידיעתם של חברי הקונגרס בלבד, נציגיו של העם האמריקני. פירוש הדבר הוא שדברים מסוימים שאנחנו יודעים, איננו יכולים לפרסם בפומבי.

 

אם כן, על אילו דברים שאנחנו באמת יודעים אנחנו יכולים לדבר? ובכן, אנחנו יודעים שמשטר אסד מחזיק בתוכנית הנשק הכימי הגדולה ביותר בכל המזרח התיכון. אנחנו יודעים שהמשטר השתמש בנשק הזה מספר רב של פעמים השנה. הוא השתמש בו בהיקף קטן יותר, אבל עדיין השתמש בו נגד אזרחיו שלו, כולל במקומות לא רחוקים מזה שבו התרחשה ההתקפה בשבוע שעבר.

 

אנחנו יודעים שהמשטר היה נחוש באופן ספציפי לסלק את האופוזיציה מפרברי דמשק, וכי הוא היה מתוסכל מכך שהוא לא הצליח בכך. אנחנו יודעים שבמשך שלושה ימים לפני ההתקפה הכימית שביצע המשטר הסורי אנשים היו בשטח, באזור, וערכו הכנות. אנחנו יודעים גם שאנשים בצבא הסורי קיבלו הנחיות להתכונן להתקפה על-ידי חבישת מסכות גז ונקיטת צעדי זהירות הקשורים לנשק כימי. אנחנו יודעים שאלה היו הנחיות ספציפיות.

 

כולם מתו מהגז של אסד

אנחנו יודעים מאיפה שוגרו רקטות ומתי. אנחנו יודעים היכן הן נחתו ומתי. אנחנו יודעים שהרקטות נורו רק מאזורים שבשליטת המשטר, ונורו רק אל שכונות שבהן שולטים המורדים או שהמורדים נלחמים עליהן.

גופות הנפגעים מנשק כימי לפני כשבוע וחצי (צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK) (צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK)
גופות הנפגעים מנשק כימי לפני כשבוע וחצי(צילום: AFP PHOTO / HO / SHAAM NEWS NETWORK)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

אנחנו יודעים, כפי שיודע העולם כולו, שרק 90 דקות אחר כך הגיהנום פרץ ברשתות החברתיות. בעינינו שלנו ראינו את אלפי הדיווחים מ-11 אתרים שונים בפרברי דמשק. כולם הציגו ודיווחו על קורבנות עם קשיי נשימה, אנשים מפרפרים, סובלים מעיוותים, משתעלים ועם דפיקות לב מואצות שקצף יוצא מפיהם. אנשי חסרי הכרה ומתים. ואנחנו יודעים שהיו אלה אזרחים סורים רגילים שדיווחו על הזוועות הללו.

 

ולא פחות חשוב, אנחנו יודעים על מה הרופאים והאחיות שטיפלו בהם לא דיווחו: לא על שריטות, לא על רסיסי פגזים, לא על חתכים, לא על פצעי ירי. ראינו שורות של מתים עטופים בתכריכים, כשהבד הלבן אינו מוכתם על-ידי טיפה אחת של דם. במקום להיות מכונסים בבטחה במיטותיהם בבית, ראינו שורות של ילדים מוטלים זה לצד זה, שרועים על רצפת בית חולים, כולם מתים מהגז של אסד, מוקפים על-ידי הורים וסבים שהוכו בידי אותו הגורל.

 

1,429 סורים נהרגו

הממשל האמריקני יודע כעת שלפחות 1,429 סורים נהרגו בהתקפה הזו, כולל לפחות 426 ילדים. אפילו אנשי ההצלה הראשונים - הרופאים, האחיות והפרמדיקים שניסו להציל אותם - הפכו לקורבנות בעצמם. ראינו אותם נושמים בכבדות, מבועתים מכך שחייהם שלהם ניצבים בפני סכנה.

 

זו הזוועה חסרת ההבחנה וחסרת המצפון של הנשק הכימי. זה מה שאסד עשה לבני עמו שלו. אנחנו יודעים גם פרטים מטרידים רבים בנוגע לתוצאות. אנחנו יודעים שגורם רשמי בכיר במשטר, שידע על ההתקפה, אישר שנעשה שימוש בנשק כימי על-ידי המשטר, סקר את ההשפעה ופחד למעשה שהדברים יתגלו.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

ואנחנו יודעים מה הם עשו אחר-כך. אני אישית התקשרתי לשר החוץ הסורי ואמרתי לו, "אם, כפי שאתם אומרים, למדינה שלך אין מה להסתיר, אז תנו לאו"ם אפשרות להיכנס מיידית למקום ותאפשרו לפקחים גישה בלתי מוגבלת לשם כדי שהם יוכלו לספר את הסיפור שלך". במקום זאת, במשך ארבעה ימים הם הפגיזו את השכונה כדי להשמיד ראיות. הם הפציצו בלוק אחרי בלוק בקצב גבוה פי ארבעה מכפי שעשו בעשרת הימים שלפני כן. וכשפקחי האו"ם קיבלו סוף סוף גישה, הגישה הזו, כפי שאנחנו יודעים, הייתה מוגבלת ומבוקרת.

 

בכל הדברים שמניתי, בכל הדברים שאנחנו יודעים, כל זה, הביטחון של קהילת המודיעין האמריקנית גבוה, יש לה ביטחון רב בכך שמדובר בהיגיון בסיסי, בראיות, בעובדות.

 

אם כן, השאלה העיקרית כעת אינה עוד מה אנחנו יודעים. השאלה היא מה אנחנו - כקולקטיב - מה אנחנו בעולם מתכוונים לעשות בנוגע לכך. כמו במקרים של סערות קודמות בהיסטוריה, כשפשעים בלתי מתקבלים על הדעת היו כאלה שיש ביכולתנו לעצור, הזהרנו נגד הפיתוי להסיר את המבט ולהסיט את העיניים לכיוון השני. ההיסטוריה מלאה במנהיגים שהזהירו נגד חוסר-פעולה, נגד אדישות ובמיוחד נגד שתיקה ברגע החשוב ביותר.

 

לבחירות שלנו בהיסטוריה היו השלכות גדולות, ולבחירה שלנו היום יש השלכות גדולות. יש משמעות לכך שלפני כמעט מאה שנה, בתגובה ישירה לזוועה האיומה וחוסר האנושיות של מלחמת העולם הראשונה, העולם המתורבת הסכים על כך שאסור להשתמש עוד לעולם בנשק כימי. זו הייתה החלטת העולם אז. זה נתן את האות לכמעט מאה שנה של מאמצים ליצור קו אדום ברור לקהילה הבינלאומית.

 

יש לכך משמעות עבור ישראל

יש היום משמעות לכך שאנחנו פועלים כקהילה בינלאומית כדי להיפטר מהנשק הגרוע ביותר שיש בעולם. זו הסיבה לכך שחתמנו על הסכמים כמו אמנת START, אמנת START החדשה, האמנה נגד נשק כימי שעליה חתומים יותר מ-180 מדינות, כולל איראן, עיראק ולבנון.

 

 (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

יש בכך משמעות לביטחון שלנו ולביטחון של בנות בריתנו. יש לכך משמעות עבור ישראל. יש לכך משמעות עבור ידידותנו הקרובות ירדן, טורקיה ולבנון, שכולן שוכנות במרחק משב רוח מדמשק. עבור כולן יש משמעות לשאלה היכן נמצא הנשק הכימי הסורי, ואם הוא יישאר ללא בקרה - הוא עלול לגרום אפילו להרג והרס גדולות יותר לידידותנו אלה.

 

ויש לכך משמעות עמוקה עבור האמינות והאינטרסים העתידיים של ארה"ב ובנות בריתנו. יש לכך משמעות מפני שמדינות רבות שהמדיניות שלהן קוראת תיגר על הנורמות הבינלאומיות הללו צופות. הן צופות. הן רוצות לראות אם ארה"ב וידידינו מתכוונים למה שהם אומרים. יש לכך קשר ישיר לאמינות שלנו ולשאלה האם מדינות עדיין יכולות להאמין לארה"ב כשהיא אומרת משהו. הם מביטים כדי לראות אם סוריה יכולה לחמוק מעונש מפני שכך אולי גם הם יכולים להציב לעולם סכנה גדולה יותר.

 

מבחן לנחישותנו

ואל תתבלבלו. בעולם של אלימות עדתית ודתית קיצונית שרק הופך סובל יותר ויותר, מה שאנחנו בוחרים לעשות - או לא לעשות - יש לו השפעה ממשית על הביטחון שלנו. יש מי שמציינים את הסיכון הטמון בעשיית דברים. אנחנו, עלינו לשאול מהו הסיכון הטמון באי נקיטת מעשה.

 

יש לכך משמעות מפני שאם אנחנו בוחרים לחיות בעולם שבו בריון ורוצח כמו בשאר אסד יכול להמית בגז אלפים מבני עמו ולזכות בחסינות, אפילו אחרי שארה"ב ובנות בריתה הורו לו להימנע מכך, ולאחר מכן העולם עובר על כך בשתיקה, לא יהיה קץ למבחן לנחישותנו ולסכנה שתזרום מכיוונם של האחרים האלה, המאמינים שהם יכולים לעשות כרצונם.

 

 (צילום: AP , MCT)
(צילום: AP , MCT)

 

יש לכך משמעות גם מעבר לגבולותיה של סוריה. הדבר הזה נוגע לשאלה אם איראן, שבעצמה הייתה קורבן של התקפות בנשק כימי, תחוש כעת מחוזקת מהיעדר פעולה בדרכה להשיג נשק גרעיני. הדבר הזה נוגע לחיזבאללה וצפון-קוריאה וכל ארגון טרור או דיקטטור שעלול לשקול שימוש בנשק להשמדה המונית. האם הם יזכרו שמנעו ממשטר אסד להשתמש כעת או בעתיד בנשק הזה, או האם הם יזכרו שהעולם עמד מנגד ויצר חסינות?

 

כך שהדאגה שלנו אינה רק בנוגע לחלקת ארץ רחוקה השוכנת במרחק אוקיינוסים מכאן. לא בזה עוסק העניין. הדאגה שלנו בנוגע לעניינם של אנשים חסרי מגן בסוריה קשורה בבחירות שישפיעו ישירות על תפקידנו בעולם ועל האינטרסים שלנו בעולם.

 

הסוגיה הזו נוגעת עמוקות גם לשאלה מי אנחנו. אנחנו ארצות הברית של אמריקה. אנחנו המדינה שניסתה, לא תמיד בהצלחה, אבל תמיד ניסתה לכבד מערך של ערכים אוניברסליים שסביבם ארגנו את חיינו ואת שאיפותינו. הפשע הזה נגד המצפון, הפשע הזה נגד האנושות, הפשע הזה נגד העקרונות הבסיסיים ביותר של הקהילה הבינלאומית, נגד הנורמה של הקהילה הבינלאומית - זה נוגע לכולנו, וזה נוגע לשאלה מי אנחנו. וזה נוגע להנהגה ולאמינות שלנו בעולם.

 

אנחנו לא לבד

ידידיי, יש כאן משמעות למצב שבו שום דבר לא ייעשה. יש משמעות למצב שבו העולם ישמיע גינויים ודבר לא יקרה.

 

אמריקה צריכה לחוש בטוחה ושבעת רצון מכך שאיננו לבד בגינוי שלנו ואיננו לבד ברצון שלנו לעשות משהו בנוגע לכך ולפעול. העולם משמיע את קולו, ידידים רבים עומדים מוכנים להגיב. הליגה הערבית הבטיחה, ואני מצטט, "להטיל את האחריות המלאה לפשע הזה על המשטר הסורי". ארגון הוועידה האיסלאמית גינה את המשטר ואמר שאנחנו צריכים, ואני מצטט "למצות את הדין משפטית ומוסרית עם הפשע הנתעב הזה".

 

טורקיה אמרה כי אין ספק שמשטר אסד אחראי. בת בריתנו הוותיקה ביותר, צרפת, אמרה שסוריה, ואני מצטט "ביצעה את הפעולה השפלה הזו, ושימוש בנשק שהקהילה הבינלאומית אסרה על השימוש בו במשך 90 השנה האחרונות בכל האמנות הבינלאומיות - הוא מקומם".

 

אם כן כעת כשאנחנו יודעים את מה שאנחנו יודעים, השאלה שאנחנו חייבים לשאול היא מה נעשה. הרשו לי להדגיש את דברי הנשיא אובמה, אנחנו בארה"ב, אנחנו מאמינים באו"ם. ויש לנו כבוד רב לפקחים האמיצים שניצבו תחת אש המשטר ומכשולים שהוערמו בפני החקירה שלהם. אבל כפי שאמר באן קי-מון, מזכ"ל האו"ם, שוב ושוב, חקירת האו"ם לא תקבע מי השתמש בנשק הכימי הזה. לא זה המנדט של חקירת האו"ם. הם רק יקבעו אם שימוש בנשק כזה אכן נעשה. לפי ההגדרה של המנדט שלהם, הפקחים אינם יכולים לומר לנו דבר שלא חלקנו אתכם היום או שאיננו יודעים עדיין. ובשל הסיכול המובטח מצד רוסיה של כל פעולה באמצעות מועצת הביטחון של האו"ם, האו"ם אינו יכול להמריץ את העולם לפעול.

 

אם כן, הרשו לי להיות ברורים: נמשיך לדבר עם הקונגרס, לדבר עם בנות בריתנו, והכי חשוב - לדבר עם העם האמריקני. הנשיא אובמה יוודא שארה"ב מקבלת את החלטותיה בעצמה, במסגרת לוח הזמנים שלנו ובהתבסס על הערכים שלנו והאינטרסים שלנו.

 

כעת, אנחנו יודעים שאחרי עשור של לחימה, העם האמריקני עייף ממלחמות. האמינו לי, גם אני. אבל עייפות אינה פוטרת אותנו באחריות. הכמיהה לשלום לבדה אינה בהכרח מביאה להשגתו. וההיסטוריה תשפוט את כולנו באופן יוצא דופן בחומרתו אם נעצום עין בפני השימוש הגחמני בנשק להשמדה המונית בידי דיקטטור כנגד כל האזהרות, כנגד כל הבנה משותפת של הגינות. את הדברים האלה, אנחנו יודעים.

 

כל פעולה תהיה מוגבלת

אנחנו יודעים גם שיש לנו נשיא שעושה את מה שהוא אומר שהוא יעשה. והוא אמר באופן ברור ביותר שכל החלטה שהוא יקבל לגבי סוריה לא תהיה דומה בשום צורה שהיא למעורבות באפגניסטן, עיראק או אפילו לוב. היא לא תכלול כניסה קרקעית. היא לא תהיה בלתי מוגבלת בזמן. והיא לא תכלול לקיחת אחריות למלחמת אזרחים שמתנהלת זה זמן רב.

 

הנשיא היה ברור: כל פעולה שעליה הוא עשוי להורות תהיה תגובה מוגבלת והולמת שמטרתה לוודא שימוצה הדין עם השימוש האכזרי והשערורייתי של הרודן בנשק כימי. ובסופו של דבר, כולנו מחויבים, אנחנו נותרים מחויבים, אנחנו מאמינים שהמטרה העיקרית היא לקיים תהליך דיפלומטי שיכול לפתור זאת דרך משא ומתן מפני שאנחנו יודעים שאין פתרון צבאי. הפתרון חייב להיות פוליטי. הוא חייב להיות מושג דרך שולחן המשא ומתן. ואנחנו מחויבים עמוקות להגיע לשם.

 

אם כן, זה מה שאנחנו יודעים. זה מה שמנהיגי הקונגרס יודעים כעת. וזה מה שהעם האמריקני צריך לדעת. וזו ליבת ההחלטות שיש לקבל כעת למען ביטחון ארצנו ולמען שלום הפלנטה שבה אסור שייעשה שוב אי פעם שימוש בנשק הנתעב ביותר בעולם נגד האנשים הפגיעים ביותר בעולם.

 

תודה רבה לכם".

 

Read this article in English

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ג'ון קרי בנאומו הערב
צילום: AFP
מומלצים