שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק
  מאות בתחנת חלוקה בצפון, בת"א נרגעו
  1,300 איש צבאו על תחנת החלוקה היחידה בצפון לחלוקת ערכות מגן. לאחר שאובמה הודיע על דחיית התקיפה הגיעו לקבל ערכה בת"א רק עשרות אזרחים. האזרחים חסרי אחריות? הנגבי והרצוג התעמתו באולפן ynet

  הכרזתו של נשיא ארה"ב לדחות את התקיפה בסוריה לפחות עד שתאושר על ידי הקונגרס לא הפחיתה עד כה את הלחץ בתחנת חלוקת ערכות המגן בקריית מוצקין. כבר לפני השעה 7:00 הבוקר (יום א') הגיעו למקום מאות תושבים כדי קבל ערכות ולהחליפן. התחנה בקריית מוצקין היא היחידה שמספקת שירות באזור הצפון. עשרות אזרחים המתינו כבר לפנות בוקר בתחנת החלוקה ברמת אביב.  

   

  דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

  חשד: רצח את אשתו וניסה לרצוח את בנותיו

  שביתת הסייעות נמשכת: 10,000 ילדים בבית 

   

  הציבור התנהל באופן שגוי? הנגבי והרצוג חלוקים    (צילום: יוגב אטיאס, אסי כהן, רועי עידן ואבי פרץ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  תחנת חלוקת הערכות בקרית מוצקין, הבוקר    (צילום: יוגב אטיאס, אסי כהן, רועי עידן ואבי פרץ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  תחנת החלוקה בתל אביב, הבוקר    (צילום: ניצן דרור, עריכה: תמר אברהם)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בשבוע שעבר חולקו ערכות בשישה מוקדים ברחבי הארץ, אך היום כבר צומצמה הרשימה לארבעה מוקדים בלבד. פרט לקריית מוצקין יחלקו ערכות גם בתל אביב, בבת ים ובבני ברק. 

   

  ח"כ צחי הנגבי (הליכוד ביתנו) התייחס בראיון לאולפן ynet לחלוקת הערכות ונזף באזרחים: "הבעיה היחידה שיש לנו במדינה זה שיש לנו יותר מדי ישראלים. אנחנו נוהגים כישראלים גם בעת חירום". על מי שהגיעו רק בשבוע שעבר לתחנות החלוקה אמר: "החבורה שהתכנסה הייתה צריכה לבוא בעיניים מושפלות. אלו אנשים חסרי אחריות שלא הגיעו לתחנות חלוקת ערכות המגן שנים. הם התנהגו בחוסר אחריות כלפי המשפחות שלהם. אלה שהיו שם ועמדו בתור היו צריכים להתנהל בדרך אחרת".

   

  הנגבי הדגיש כי "אין להם שום זכות לבוא בשום טענה, זו חוצפה של אנשים. אני לא מבין את הלחץ שלהם". עוד הבהיר הח"כ: "לא יהיה שימוש בשום נשק כימי, אנשים אוהבים להיות לחוצים".

   

  מעמיסים ערכות מגן בקריית מוצקין, היום (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  מעמיסים ערכות מגן בקריית מוצקין, היום(צילום: אבישג שאר-ישוב)

   (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   (צילום: אבישג שאר-ישוב)
  (צילום: אבישג שאר-ישוב)

   

  "דואגים פה לכלבים יותר מאשר לאנשים"

  בתחנת החלוקה בקריית מוצקין נערכו רשות הדואר והעירייה מראש, הציבו גדרות וכמות גדולה של סדרנים ובעיקר חילקו לבאים מספרים על פי מיקומם בתור. כבר בשעות הבוקר חולקו יותר מ-1,300 מספרים. הגן המוצל, העצים והספסלים לישיבה, ואולי גם הפחתת הלחץ בעקבות נאום אובמה, תרמו את שלהם ובשעות הבוקר הסדר נשמר. בתוך המבנה הוקמו עשר עמדות והקהל הוכנס בקבוצות של עשרה פונים בכל פעם.

   

  גם כמה עובדות זרות מהפיליפינים הגיעו למקום עם הקשישים בהם הן מטפלות. "לא הגיוני שאנחנו לא יכולות לקבל מסכות. שנים אנחנו מטפלות בישראלים אבל הם לא דואגים לנו. עם המשכורות שלנו אנחנו לא יכולות לקנות מסכות, וגם לא לחזור הביתה", אמרו.

   

  גלנדה בגיוס חיה בישראל כבר 14 שנה ומטפלת בקשישה חולת אלצהיימר. "אי אפשר להוריד אותה למקלט, ואני אשאר בלי שום הגנה. ראינו מה הם עשו בסוריה, אפילו לילדים, ואני מפחדת. אפילו לכלבים דואגים יותר מאשר לאנשים". העובדות סיפרו כי בפיקוד העורף הודיעו להן שערכות יחולקו להן אם תפרוץ מלחמה. "איך יגיעו אלינו? איך נדע מה לעשות?" אמרו בחשש.

   

  היו גם מי שהתייאשו והחלו במסחר במספרים: תמורת מאה שקלים הציעו כמה מהממתינים את תורם המוספר למי שהגיעו אחריהם.  

   

  גם למרכז הקהילתי רוזין בצפון תל אביב הגיעו החל משעות הבוקר המוקדמות עשרות אזרחים. "נכון שיש רגיעה אבל צריך להיות מוכנים", אמר שלומי, שזכה במספר 143 חצי שעה אחרי שנפתחה תחנת החלוקה בשעה 08:30. "לקחתי מסכות להורים שלי, לאשתי ולילדים. לא לוקחים סיכון בדברים האלו".

   

  אפרת ונורית, תושבות רמת אביב, ציפו שיהיה עמוס אף יותר: "חבר שלנו הגיע בשעה 06:00 בבוקר וקיבל את המספר 18", אמרו. "מאז שבוע שעבר אנחנו עוקבות באובססיביות אחרי החדשות אבל לא ממקום של פאניקה, אלא ממקום של מוכנות וידיעה שעשינו הכול להכין את עצמנו".

   

  "הגעתי לכאן הבוקר בשעה 04:30 לפנות בוקר", סיפר עמוס מרמת גן. "הגעתי מוקדם כי ראיתי מה היה שבוע שעבר. פעמיים המתנתי בתור ויצאתי בלי מסכות. אשתי אמרה שאין לי מה לחזור הביתה בידיים ריקות".

   

  מיטל שהגיעה עם בנה בן ה-3 סיפרה שכבר אתמול הכינה את עצמה נפשית להמתנה ארוכה. "הבאתי אוכל וקפה, לקחתי מספר ועכשיו רק צריך לחכות", אמרה. "אני שוקלת לקפוץ למרכז המסחרי לקנות כבר מתנות לחג. אני מתלבטת למרות שיש בתור עוד 100 אנשים לפניי". 

   

  ביקוש פי 5 ביחס לממוצע

  בשבוע שעבר חולקו 20 אלף ערכות. מדובר בזינוק עצום - ביקוש של פי 5 ביחס לממוצע עד אז. בסוף השבוע לא התקיימה חלוקת ערכות מגן. במלאי נותרו כמה מאות אלפי ערכות מגן אל מול 2.5 מיליון אזרחים שאינם מצוידים במסכות אב"כ. כדי להקטין במעט את הפער העצום הזה, הנחה משרד הביטחון את שני המפעלים שמייצרים ערכות מגן להאיץ את קצב הייצור מ-30 ל-50 אלף בחודש.

    

  מהדואר נמסר כי עד 29 באוגוסט נפתחו יותר מאלף הזמנות לקבלת הערכה באמצעות שליח של דואר ישראל. בתחילת השבוע הביקוש עמד על פי 3 ביחס לממוצע, וכאמור הוא רק התגבר. כמו כן התקבלו אלפי שיחות לקבלת מידע במוקד הטלפוני. מדואר ישראל נמסר כי בימים האחרונים תוגברו מרכזי החלוקה והמוקד הטלפוני בעשרות עובדים נוספים, על מנת לתת מענה לפונים. גורם צבאי אמר כי צה"ל נערך לשפר את נושא חלוקת מסכות האב"כ. הוא מתח ביקורת דווקא על האזרחים: "הם הגיעו בהמוניהם לתחנות אחרי שלא ריעננו שנים ולכן נוצר צוואר בקבוק".

   

  אך כאמור תחת האפשרות להרחיב את מוקדי החלוקה, הם דווקא צומצמו. זאת על רקע הערכת מצב של פיקוד העורף, שבה הוחלט כי בקצב ובכמות החלוקה הנוכחית ניתן להמשיך לחלק באופן שגרתי ולא במתכונת חירום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מאות בתחנת חלוקה בצפון, בת"א נרגעו"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צילום: אחיה ראב"ד
  700 לקחו מספר. קריית מוצקין
  צילום: צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים