שתף קטע נבחר

הרב לאו על הכפרות: היזהרו ממצווה הבאה בעברה

"תנו לחיות לחיות" פנתה לרב הראשי לישראל בתיאור סבלן של התרנגולות המיועדות לכפרות - והרב הראשי הנכנס יצא בקריאה לציבור: "מנעו סבל וכאב מיותר מבעלי החיים", ופנה לסוחרים "להקפיד ביתר שאת על כך", תוך שהוא מזכיר כי החזרה בתשובה תלויה בכוונת הלב, ולאו דווקא בתרנגול

ראש השנה בפתח - אך ארגוני צער בעלי חיים כבר נדרשים ליום הכיפורים, במיוחד זה של בעלי הכנף: עמותת "תנו לחיות לחיות" פנתה לרב הראשי לישראל, דוד לאו, ותיארה את סבלן של התרנגולות המיועדות לכפרות – והרב הראשי הנכנס יצא בקריאה לציבור: "מנעו סבל וכאב מיותר מבעלי החיים".

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 • הרשת רוחשת: שירים לתשע"ד טובה

   

  בפנייתה לרב לאו כתבה אתי אלטמן, דוברת ומייסדת העמותה, בין היתר, כי "מדי שנה, לקראת יום הכיפורים, מגיעות לעמותתנו תלונות רבות וקשות על הסבל המזעזע של תרנגולים המוחזקים בשווקים והמיועדים לשמש כ'כפרות'.

   

  "שעות ואף ימים הם מוחזקים בכלובים קטנים, לעתים בשמש קופחת, ללא מזון וללא מים. אף שמשרד החקלאות והרבנות הוציאו הנחיות למנוע מצבים אלה – בשטח אין לזה ביטוי".

   

  "להזכירכם את החובה הקדושה הקיימת בכל ימות השנה להימנע מ'צער בעלי חיים", כתב הרב הראשי (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  "להזכירכם את החובה הקדושה הקיימת בכל ימות השנה להימנע מ'צער בעלי חיים", כתב הרב הראשי(צילום: Gettyimages)

   

  אלטמן הזכירה במכתבה את דבריו של הרב חיים דוד הלוי, שכתב בספרו "עשה לך רב", ולמה צריכים אנו דווקא בערב היום הקדוש להתאכזר על בעלי חיים ללא כל צורך, ולטבוח בהם ללא רחמים, בשעה שאנו עומדים לבקש חיים על עצמנו מאת אלוקים חיים".

   

  עמותת "תנו לחיות לחיות" אף ציינה בפנייתה מספר פוסקים, ובהם השולחן ערוך, הרשב"א והרמב"ן שהתנגדו לשימוש בתרנגולים לצורך כפרות - לצד רבנים מוכרים כגון המקובל יצחק כדורי והרב שלמה אבינר, שבשנים האחרונות קראו לציבור להעדיף לבצע את מנהג הכפרות בעזרת כסף.

   

  "קריאה שלך לציבור להעדיף כפרות בכסף על כפרות בתרנגולים, יכולה למנוע צער בעלי-חיים גדול, ולהגדיל כבוד לדת ולרבנות", נחתם המכתב.

   

  הרב לאו: "הכל תלוי בחזרה בתשובה"

  הרב דוד לאו הזדרז להוציא קריאה פומבית שמטרתה - מניעת פגיעה מיותרת בבעלי הכנף המשמשים לכפרות.

  את הקריאה ייעד הרב "לאלה הנוהגים לשמר את מנהג אבותם בעשיית כפרות בבעלי חיים", ובהמשכה הדגיש: "להזכירכם את החובה הקדושה הקיימת בכל ימות השנה להימנע מ'צער בעלי חיים', למנוע כל סבל וכאב מיותר מבעלי החיים, לדאוג להובלתם בצורה הראויה ולדאוג לטיפול הראוי בהם".

   

  הרב לאו הוסיף כי "במידה וינהגו בתרנגולים בדרך לא ראויה, ברור שמדובר ב'מצווה הבאה בעבירה', ולא לכך התכוונו חכמים במצוות הכפרות. אשר על כן הן על הסוחרים והן על המקיימים את המצווה להקפיד ביתר שאת על כך".

   

  את מכתבו - ומשהו מדעתו על עצם המנהג - חתם בציטוט של בעל ה"חיי אדם" שאמר כי יש בעם ישראל מי שמאמינים "שכל כפרת יום הכיפורים תולה בזה", והם מתייחסים למנהג הכפרות בבעלי חיים, כמו למצוות אכילת מצה (שהיא חיוב מהתורה), "וסוברים שאין להם כפרה ביום הכיפורים – אם לא התרנגול". אם כן, מבהיר הרב כי "הכל תלוי בכוונת הלב ובחזרה בתשובה שלמה".


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גיל יוחנן
  הרב דוד לאו
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים