שתף קטע נבחר

אברהם פריד: מקפיד להתפלל על הבמה

הוא מאמין שהשירה היא "דבר שבקדושה", שהתורה של כלל ישראל - ושתפקידו להנגיש לו אותה על הבמה. אברהם פריד, הכוכב הכי גדול שהצמיחה המוזיקה החסידית, כבר חרך את הבמות עם רמי קליינשטיין ועמיר בניון. ודווקא מלב הקונצנזוס, הוא משחרר אלבום ביידיש

אברהם פריד הוא הכוכב הבלתי מעורער של הזמר החסידי. מי שהצליח לפרוץ את חומות ההכרה של המגזר הדתי והחרדי - מוכר כיום גם בקרב כלל הציבור הישראלי, בזכות החלטה מודעת להנגיש את המוזיקה הישראלית לקהל הדתי-חרדי, ומצד שני - את המוזיקה החסידית-יהודית לקהל שאינו דתי בהכרח.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

רק בשבועות האחרונים הספיק פריד למלא אולמות במופעים משותפים עם רמי קליינשטיין ועמיר בניון, כשהוא נוגע בליבת הזמר הישראלי, חמוש במבטא אמריקאי וגינונים של רוקר חב"דניק. אבל בימים אלה - דווקא בשיא ההצלחה מול הקונצנזוס - הוא נותן קפיצה קטנה לכור מחצבתו, עם אלבום חדש על טהרת היידיש.

 

"זה מיועד אמנם לקהל מצומצם יותר, אך לא אכפת לי", אומר פריד בראיון ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "לדעתי חשוב שיהיה עכשיו באוויר דיסק ביידיש".  

 

זמר עם

פריד - פעם אברהם פרידמן - החל לשיר במקהלת הישיבה שבה למד בניו-יורק בהיותו בן 9. "החב"דניקים השלוחים לקחו אותי לכמה מקומות בארצות הברית להופיע", הוא מספר. "הייתי אחד הסולנים. היה לי קול חזק וגבוה ביותר. אך כשהגעתי לבר-המצווה - הקול שלי הלך, כמו שקורה לכולנו. רק בגיל 20 התחלתי לחשוב שאולי כדאי לחזור לשירה, ולהביא דרכה לעם ישראל את המסרים שהייתי שומע מהרבי".

 

השאר - כמו שאוהבים לומר - היסטוריה. פריד נחשב היום לאחד הזמרים הנערצים במגזר, מעמד שהוא מנסה

להתנער ממנו:

"הקהל אוהב לעשות ממי שיש לו רכוש או כסף, סלבריטי ושטויות כאלה. יש דברים יתר חשובים, וצריך לזכור שזו בסך הכל מתנה מאלוקים, ומשתמשים בזה כדי להביא שמחה לעולם".

 

פריד מפיץ בעצם הווייתו את מסר אחדות העם: "אין חילוני או דתי", הוא אומר. "כולנו יהודים, אחים, עם אבא אחד בשמים - וזה הבסיס שצריך לזכור". לדבריו, "התורה שייכת לכל עם ישראל. השאלה באיזו דרך מביאים את זה לקהל הרחב. התחלנו לשיר שירים ישראלים, וזה פתח לנו קהלים חדשים".

 

אל השירה הוא מתייחס כאל דבר שבקדושה: "שירה זה משהו קדוש-קדוש-קדוש, וכמו כל דבר שבקדושה, אם משתמשים בזה לטוב, אפשר להרים את העם. שירה - זו בעצם תפילה. אפשר להתפלל עם דמעות, ואפשר עם ריקודים. כל יהודי שר. במילה ישראל מופיעות האותיות שיר אל. אפילו אם הוא לא שר, הוא שר... אני מנסה להוציא מהקישקע את הנשמה; את האמונה הזו שמישהו הולך תמיד אתי".


פורסם לראשונה 01/09/2013 19:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן
סלבריטי? הקול זה מתנה
צילום: שלומי כהן
מומלצים