שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

הרופא שהכשיר את אסד: "היה רגיש וחלש"

במשך שנתיים התמחה אסד הצעיר בבית חולים בריטי והצטייר כאדם עדין ומנומס: "לא חזק מספיק להנהיג מדינה". הבוס שלו בלונדון מאמין שבשאר היה צריך להישאר ברפואה, וטוען: "אסד שאני הכרתי לא היה תוקף בכימי"

בעוד גופי המודיעין במערב מנסים להיכנס לראשו של נשיא סוריה, בניסיון להעריך כיצד יגיב לתקיפה מתוכננת בארצו, מספק רופא מבריטניה הצצה לאופיו של בשאר אסד מלפני שלטונו. רופא העיניים אדמונד שולנבורג, יליד דרום אפריקה, הכשיר בשנות ה-90 המוקדמות את ד"ר אסד, מנתח עיניים סורי שהשתדל לשמור על אלמוניות, בבית החולים סנט מרי בלונדון.

 
"לאחר שנתיים, כאשר חזר לסוריה ב-1994, אני זוכר שחשבתי לעצמי שיותר מתאים לו להישאר מנתח עיניים מאשר פוליטיקאי מוביל", סיפר ד"ר שולנבורג בראיון לעיתון "דיילי מייל". הוא תיאר את עמיתו הסורי כאיש עדין והתקשה להאמין שהוא אישית הורה על שיגור טילים כימיים לעבר אזרחים: "זה לא האסד שאני הכרתי".

 

עוד חדשות בעולם :

'אנשי חמאס ואל-קאעידה ניסו להתקבל ל-CIA'

בוש האב הודיע בטעות על מותו של מנדלה

האיים המרהיבים בעולם במבט מהחלל

 

היד הקשה שהפנה אסד בשנתיים האחרונות לדיכוי מתנגדיו בארצו הקנתה לו דימוי של דיקטטור אכזר, רוצח המונים שטובח בעמו. התיאור של הרופא בלונדון מתייחס לאופיו של אסד הצעיר, בנו של שליט סוריה שהחל בקריירה רפואית בעוד אחיו הגדול טופח להיות יורש העצר. "חשבתי שהוא לא מספיק חזק", אמר שולנבורג, "אני לא חושב שהוא מנהיג חזק". הוא זוכר צעיר רגיש שהיה מאוד "מנומס ודייקן".

 

גר לבד בדירה בלונדון. "היה חובב טכנולוגיה ומחשבים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גר לבד בדירה בלונדון. "היה חובב טכנולוגיה ומחשבים"(צילום: רויטרס)

לדבריו כך חשב כל מי שעבד עם הרופא הסורי בבית החולים הבריטי. "הוא לא היה יהיר. מעולם לא היית מנחש שהוא בן של נשיא", סיפר ד"ר שולנבורג. אסד זכור לו כאיש שקט שאף פעם לא דיבר על משפחתו, אבל "אם נשאל שאלה ישירה היה משיב בנימוס ובכנות".

 

אהב לשמוע וויטני יוסטון

18 חודשים שהה אסד בלונדון לבדו בדירה שכורה, ונמנע מלהבליט את ייחוסו המשפחתי. ב"דיילי מייל" טענו כי בשאר הצעיר אהב לשמוע מוזיקה של וויטני יוסטון ופיל קולינס, והיה חובב טכנולוגיה ומחשבים.

 

תקוותו של אסד לטפח עצמו כמנתח מוביל נקטעה ב-1994 במות אחיו הגדול באסל אסד בתאונת דרכים. בשאר אסד נקרא לשוב למולדתו מלונדון כדי לתפוס את מקום יורש העצר. לפני 13 שנים עלה לשלטון לאחר מות אביו חאפז אסד.

משפחת אסד. שני שמאל: בשאר. במרכז: באסל. יושב: האב חאפז אסד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משפחת אסד. שני שמאל: בשאר. במרכז: באסל. יושב: האב חאפז אסד(צילום: EPA)

ד"ר שולנבורג טוען שאסד היה מיומן היטב. "הוא עסק בכירורגיה פשוטה במקרי תאונות וחירום, כמו חיתוך וניקוז ציסטות באזור העין", סיפר הרופא.

 

ההיכרות בין אסד לבין המנתח שהכשיר אותו נמשכה גם אחרי עזיבתו את לונדון.

ב-2002 הוזמן ד"ר שולנבורג לארוחת ערב עם אסד, אז כבר נשיא, במהלך ביקורו של השליט הסורי בלונדון. שלוש שנים אחר כך אף קיבל את הזמנתו לנסוע לדמשק. "ערב אחד יצאנו לארוחת ערב, ובשאר הסיע אותנו בעצמו למסעדה סורית מקומית", סיפר הרופא המערבי על ביקורו. הוא תיאר שיחות פתוחות על פוליטיקה ואף דמוקרטיה. "הוא נראה לי כמו מישהו שמבין שיש לו עבודה לעשות", סיכם שולנבורג את מפגשיו עם הנשיא לפני פחות מעשור.

 

מאז פרצה מלחמת אזרחים עקובה מדם בסוריה, שבמהלכה התגלתה האכזריות של אסד. השיא היה לפני כשבועיים כאשר מתקפה כימית הובילה למותם של כ-1,400 אזרחים מתוכם מאות ילדים שמתו בשנתם מגז רעיל.

 

"אני לא מאמין שאת ההחלטה להשתמש בנשק כימי היה מקבל האיש שאני הכרתי", אמר שולנבורג. הוא העריך שמישהו אחר במשטר הסורי היה זה שנתן את ההוראה לשגר את הטילים הקטלניים. מלונדון, רופא העיניים מקווה שלא תהיה תקיפה מערבית בסוריה. "אני מקווה שהצדדים ידברו ביניהם", אמר שולנבורג, "ואני מרגיש שלבשאר יש מעט אופציות כרגע. שהוא כבר לא שולט בגורלו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אסד במהלך הכשרתו כמנתח
מומלצים