שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  לא רק טומהוק: גם חמקנים יתקפו בסוריה?

  לפי דיווח בארה"ב, התקיפה המתוכננת עשויה להיות גדולה בהרבה מההערכה המקורית ולכלול מפציצים חמקנים - אך אובמה עדיין מתקשה לקבל את תמיכת הקונגרס. ארה"ב מתכננת גם מגננה, לאחר שקלטה תשדורות סודיות מאיראן

  רשת ABC מדווחת היום (יום ו') שהבית הלבן מתכנן תקיפה משמעותית בסוריה – גדולה הרבה יותר מזו שהייתה צפויה. הקמפיין האווירי שמתוכנן להימשך יומיים לפחות עשוי לכלול הרעשה של מפציצים חמקנים מסוג B2, מפציצים כבדים מסוג B52 שימריאו מבסיסיהם בארה"ב, וישגרו פצצות מונחות אל מחוץ לטווח של מערכות ההגנה האנטי-אווירית של הסורים.

   

  עוד חדשות בעולם:

   

  אם אכן יתקפו המפציצים הכבדים, אחד היעדים יהיה טילים שנעשה בהם שימוש לירי כימי, כאלה המאיימים על ישראל. בנוסף, האמריקנים מתכוונים לשגר כמעט 200 טילי שיוט מסוג טומהוק המצויים בארבע משחתות המשייטות במזרח הים התיכון.

   

  מפציץ חמקן מדגם B2       ()
  מפציץ חמקן מדגם B2

   

  המפציץ הכבד B-52. גם הוא ישתתף בתקיפה? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המפציץ הכבד B-52. גם הוא ישתתף בתקיפה?(צילום: רויטרס)

   

  בכיר המתלווה לנשיא ברק אובמה ברוסיה, אמר לשליח ABC שההתקפה האמריקנית תגרום לבשאר אסד תוך יומיים נזק כבד יותר מזה שהמורדים גרמו לו בשנתיים של לחימה.

   

  הקרב על הקונגרס

  אבל, בינתיים יש לאובמה בעיות בבית הנבחרים, שבו יש רוב רפובליקני ושילוב של דמוקרטים ליברלים ורפובליקנים בדלנים, וגם על האחרים מופעל לחץ כבד מהמצביעים שלהם, המתנגדים לכל מעורבות של ארה"ב בסוריה. נכון ללילה 217 צירי קונגרס מתנגדים לתמיכה בקמפיין צבאי אמריקני בסוריה או נוטים להתנגד לו.

   

  סנטור ג'ון מקיין למד אתמול על בשרו את עוצמת ההתנגדות באסיפת עם שקיים באריזונה, שאותה הוא מייצג בסנאט. הוא הותקף על ידי ציבור שדרש ממנו בצורה נמרצת לא לתקוף. הציבור מבחינתו אינו מאמין לממשל שמדובר בתקיפה קצרת מועד, והוא חושש מעוד הסתבכות נוסח עיראק.

   

  נוכח ההתנגדות הנמרצת של הציבור האמריקני המתבטאת בסקרים, במכתבים ובאי-מיילים נרגזים לחברי קונגרס, הנשיא אובמה שוקל להופיע בפני הציבור האמריקני בימים הקרובים כדי להפחית מהלחץ על חברי הקונגרס ולאפשר להם להצביע לפי הבנתם. כל 435 חברי בית הנבחרים עומדים לבחירה בשנה הבאה וכן שליש מהסנטורים, והלחץ עליהם להתנגד לתקיפה גדול.

   

  שיגור טומהוק ממשחתת      (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  שיגור טומהוק ממשחתת (צילום: EPA)

   

  קודם לכן אמרו גורמים רשמיים בארצות הברית שממשל אובמה שוקל לשלוח אנשי צבא לאמן את המורדים הסורים. האימונים עצמם לא ייערכו על אדמת סוריה, ייתכן כי ייערכו בירדן. ה-CIA אימן עשרות מורדים בירדן, והאימונים כללו שימוש בציוד קשר ובנשק שסיפוק מדינות המפרץ, ואילו כעת מדובר באימונים בהיקף רחב הרבה יותר. 

   

  איום מאיראן

  "הוול סטריט ג'ורנל" דיווח שארה"ב קלטה תשדורת מאיראן למיליטנטים שיעים בעיראק לתקוף את שגרירות ארה"ב ואינטרסים אחרים בבגדד אם ארה"ב תתקוף בסוריה. יעד אפשרי אחר הוא שגרירות ארה"ב בביירות.

   

  בינתיים ארה"ב מגייסת את הנחתים וכן אמצעים אחרים למקרה שיהיה צורך לפנות דיפלומטים אמריקנים. מחלקת המדינה נערכת לקראת אפשרות של תגובה בנציגויות אמריקניות אחרות במזרח התיכון ובצפון אפריקה. בתוך כך פרסמה היום מחלקת המדינה אזהרת מסע לאמריקנים בעיראק.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים