שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קלאסיקו: ג'וקוביץ' מול נאדאל בגמר ארה"ב

המדורג ראשון בעולם נזקק לחמש מערכות כדי לנצח 6:2, 6:7 (4), 6:3, 3:6, 4:6 את ואורינקה. "השור ממאיורקה" גבר 4:6, 6:7 (1), 2:6 על רישאר גאסקה הצרפתי

הטניסאי המדורג ראשון בעולם נובאק ג'וקוביץ' העפיל הלילה (ש') לגמר אליפות ארצות הברית הפתוחה בפעם הרביעית ברציפות אחרי שניצח את סטניסלס ואורינקה השוויצרי (10 בעולם), 6:2, 6:7 (4), 6:3, 3:6, 4:6.

 

עוד ב-ynet ספורט:

  

זו היתה הצגה גדולה של שני טניסאים נהדרים שנאבקו זה בזה במשך מעל לארבע שעות. ואורינקה למרות ההפסד בהחלט יכול לצאת עם הראש מורם מהגראנד סלאם המוצלח ביותר בקריירה שלו. השוויצרי פתח מצוין ושבר בשלושה משחקונים במערכה הראשונה כדי להמם את ג'וקוביץ' עם 2:6. נולה ניצח ממש בשיניים את המערכה השנייה אחרי שובר שיוויון אך לא הצליח לשבור את השוויצרי מנטאלית ו-ואורינקה הגיב עם 3:6 במערכה השלישית.

 

נובאק ג'וקוביץ'. התקשה להיכנס למשחק, אך התאושש בהמשך (צילום: AP) (צילום: AP)
נובאק ג'וקוביץ'. התקשה להיכנס למשחק, אך התאושש בהמשך(צילום: AP)

 

כאן הגיע המבחן הגדול של ג'וקוביץ' שעם הגב לקיר גילה אופי והצליח לנצח בשתי המערכות הבאות בדרך לגמר שם יפגוש את המנצח בין רישאר גאסקה לרפאל נאדאל.

 

מהלך המשחק

ג'וקוביץ' פתח את המשחק עם משחקון הגשה קל ועלה ל-0:1. ואורינקה מנגד לא התקשה לשמור במשחקון הבא והשווה ל-1:1. במשחקון השלישי, חבטה החוצה של ג'וקוביץ' העניקה לואורינקה נקודת שבירה ראשונה במשחק, אך השוויצרי חבט לרשת ופיספס את ההזדמנות. אלא שואורינקה לא ויתר ואת ההזדמנות הבאה לשבור הוא כבר ניצל היטב כדי לעלות ל-1:2 במערכה.

 

ואורינקה. פתיחה נהדרת (צילום: AP) (צילום: AP)
ואורינקה. פתיחה נהדרת(צילום: AP)

 

ואורינקה לא התרגש במשחקון הבא ושמר בהצלחה בדרך ל-1:3. המומנטום המצוין של השוויצרי המשיך והוא שבר בפעם השנייה במערכה במשחקון החמישי כדי לעלות ל-1:4. סיפור המערכה הראשונה נראה גמור.

 

את הביטחון הגדול שואורינקה צבר מפתיחת המשחק אפשר היה לחוש בחבטת ווינר נפלאה במשחקון השישי שהעלתה אותו ל-15:40, אבל דווקא אז חלה איזושהי התרופפות במשחק המושלם שלו ונולה ניצל זאת כדי להשיג שבירה ראשונה במשחק ולצמק ל-4:2.

 

מבט על הנעל של ואורינקה (צילום: AP) (צילום: AP)
מבט על הנעל של ואורינקה(צילום: AP)

 

ניסיון החזרה של ג'וקוביץ' לא הטריד במיוחד את ואורינקה ששבר בפעם השלישית במשחק במשחקון השביעי וזכה בהזדמנות להגיש למערכה. ואורינקה פתח מצוין את המשחקון השמיני ועלה ל-0:40, שלוש נקודות מערכה. ג'וקוביץ' בווינר נאה צימק ל-40:15 אך להגשה המצוינת של השוויצרי בנקודה הבאה כבר לא היה לסרבי מענה, ואורינקה זכה במערכה הראשונה.

 

ג'וקוביץ' פתח ברגל ימין את המערכה השנייה והגיש כהלכה בדרך ל-0:1. ואורינקה הגיב בשמירה והשווה ל-1:1. הזיג זג נמשך וג'וקוביץ' שמר שוב כדי לעלות ל-1:2. המשחקון הבא היה ארוך ומותח, ג'וקוביץ' השיג מספר נקודות שבירה אך לא ניצל אותן ו-ואורינקה בשיניים השווה ל-2:2. במשחקון הבא היה זה תורו של ואורינקה להשיג נקודות שבירה אך בניגוד לסרבי הוא הצליח לנצלן ועלה ל-2:3.

 

ג'וקוביץ' מתקשה להחזיר חבטה (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'וקוביץ' מתקשה להחזיר חבטה(צילום: AP)

 

ואורינקה שמר במשחקון הבא ועלה ל-2:4, ג'וקוביץ' צימק ל-4:3. נולה קיבל הזדמנות גדולה לחזור לעניינים כשהשיג שתי נקודות שבירה במשחקון השמיני של המערכה. הפעם ג'וקוביץ' השכיל לנצל את הצ'אנס והשווה ל-4:4. ג'וקוביץ' שמר במשחקון הבא ועלה ל-4:5, כעת הלחץ עבר לצד השוויצרי. ואורינקה עמד במתח והשווה ל-5:5.

 

ג'וקוביץ' שמר במשחקון ה-11 ועלה ל-5:6. ואורינקה ניצח במשחקון ה-12 ושלח את המערכה המותחת לשובר שיוויון. ג'וקוביץ' שלט בשובר השיוויון וניצח 4:7 כדי לזכות במערכה השנייה בשיניים.

 

ואורינקה עולה לרשת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ואורינקה עולה לרשת(צילום: EPA)

 

את המערכה השלישית ואורינקה פתח עם שמירה, ג'וקוביץ' הגיב בשמירה קלילה משלו, 1:1. גם במשחקון הבא לא הושגה שבירה ו-ואורינקה עלה ל-1:2. ג'וקוביץ' שמר על הסטטוס קוו והשווה ל-2:2. שבירות לא נרשמו גם בשני המשחקונים הבאים, 3:3. אלא שואורינקה ידע לשבור בדיוק ברגע האחרון ועלה ל-3:5 כדי להגיש למערכה.

 

ואורינקה עלה ל-0:30 במשחקון החשוב, ג'וקוביץ' לא נשבר השווה ל-30:30 אך ואורינקה אחרי ראלי ארוך עלה ל-30:40 וזכה בנקודת מערכה אותה הצליח לממש כדי לנצח במערכה 3:6 ולעלות ל-1:2 במאזן המערכות.

 

ואורינקה. לא נותן כבוד למדורג ראשון בעולם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ואורינקה. לא נותן כבוד למדורג ראשון בעולם(צילום: EPA)

 

ג'וקוביץ' עם הגב לקיר פתח את המערכה הרביעית כהלכה ועלה ל-0:1, הוא המשיך לשבירה מוקדמת בדרך ל-0:2 ו-ואורינקה הזועם ניפץ מחבט. ג'וקוביץ' ניצח גם במשחקון השלישי ועלה ל-0:3 מבטיח. ואורינקה הצליח לנצח במשחקון הראשון שלו במערכה וצימק ל-3:1. ג'וקוביץ' שמר על ההגשה שלו גם במשחקון החמישי בדרך ל-1:4. אחרי שלושה משחקונים שהסתיימו בשמירות, ג'וקוביץ' זכה בהזדמנות להגיש למערכה וניצל אותה היטב כדי לנצח 3:6 ולשלוח את המשחק למערכה חמישית ומכרעת.

 

ואורינקה שמר בפתיחת המערכה החמישית ועלה ל-0:1, ג'וקוביץ' הגיב בשמירה והשווה ל-1:1. המשחקון השלישי היה ארוך במיוחד ורב תהפוכות ולאחר 21 דקות הצליח השוויצרי לשמור על ההגשה שלו ולעלות ל-1:2. ג'וקוביץ' השווה ל-2:2 ובמשחקון הבא השיג שתי נקודות שבירה קריטיות, ואורינקה הציל את הנקודה הראשונה, אך הסרבי שבר ועלה ל-2:3 במערכה.

 

ג'וקוביץ' התאושש אחרי שנקלע למצב לא פשוט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'וקוביץ' התאושש אחרי שנקלע למצב לא פשוט(צילום: AFP)

 

ג'וקוביץ' שמר בהצלחה במשחקון השישי ועלה ל-2:4. ואורינקה שמר וצימק ל-4:3. ואחרי שמירות נוספות של כל אחד מהצדדים התוצאה עמדה על 4:5, כשג'וקוביץ' מגיש למשחק. נולה לא הניד עפעף במשחקון הכה-חשוב ועלה ל-0:40, שלוש נקודות משחק. ואורינקה הציל נקודת משחק ראשונה אך הסרבי הגיב באייס בדרך לגמר.

 

חיים קלים לנאדאל

בניגוד לג'וקוביץ', לרפאל נאדאל (2 בעולם) היו חיים קלים בדרך לגמר. הספרדי גבר 4:6, 6:7 (1), 2:6 על רישאר גאסקה (9 בעולם) ושמר על מאזן מושלם השנה על משטחים קשים (0:21).

 

נאדאל לא מתקשה מול גאסקה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נאדאל לא מתקשה מול גאסקה(צילום: רויטרס)

 

נאדאל שבר את גאסקה כבר בהגשה הראשונה שלו וניצח במערכה הראשונה בתוך 43 דקות. במערכה השנייה, נאדאל שוב השיג שבירה מוקדמת, לפני שהצרפתי שבר אותו בפעם הראשונה באליפות הזו כדי לכפות שובר שוויון. נאדאל שלט לחלוטין בשובר השוויון שהסתיים בטעות כפולה של הצרפתי בדרך ל-1:7. במערכה השלישית, נאדאל שבר במשחקון השני והמשחק נחתם בשתי טעויות כפולות רצופות של גאסקה.

 

וחוגג את הניצחון (צילום: AP) (צילום: AP)
וחוגג את הניצחון(צילום: AP)

 

"אחרי שבשנה שעברה החמצתי את האליפות בגלל פציעה, עצם זה שיש לי הזדמנות לשחק בגמר ולזכות בתואר זה כמו חלום עבורי", אמר נאדאל לאחר הניצחון. נאדאל וג'וקוביץ' שיחקו זה מול זה 36 פעמים, יותר מכל שני שחקנים אחרים בעידן המודרני כשכרגע המאזן עומד על 15:21 לטובת נאדאל, עם זאת במשטחים קשים דווקא ג'וקוביץ' הוא זה שמוביל 6:11. "נאדאל הוא היריב האולטימטיבי", פירגן ג'וקוביץ' ליריבו בגמר, "הוא נלחם על כל כדור ומשחק את הטניס הכי טוב שלו אי פעם על משטחים קשים".


פורסם לראשונה 07/09/2013 18:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים